Polityka

ANTYSEMITYZM JAKO ZJAWISKO NIECZĘSTE W SPOŁECZEŃSTWIE AMERYKAŃSKIM

Przetlumaczyla i przyslala Olga Degani

 

Europejski antysemityzm zakorzenił się w Stanach w wyraźnie mniejszym zakresie niż na początku…


 

Ojcowie AmerykiOjcowie Ameryki

Masakra w synagodze w Pitsburgu 27 października 2018 była wyrazem ostrego antysemityzmu zakorzenionego w USA od wieku XVII go, lecz nie reprezentowała zdecydowanej większości społeczeństwa amerykańskiego, bo od czasów pierwszych osadników na nowym kontynencie amerykańskie społeczeństwo okazuje ogromny szacunek dla judaizmu i dla państwa żydowskiego.

Peterowi Stuyvesantowi, dyrektorowi Nowej Holandii,(1647-1664), która później stała się Nowym Yorkiem, nie udało się przeszkodzić migracji Żydów do nowej kolonii, choć udało mu się przeszkodzić budowie synagogi, mobilizacji Żydów do policji, także konfiskował majątki żydowskie i nałożył na Żydów specjalny podatek twierdząc: „Żydzi oszukują, są obrzydliwi i są wrogami Jezusa”.

Stosunek do Żydów uległ poważnej poprawie po najeździe Brytanii w 1664 roku, szczególnie po ustanowieniu konstytucji w 1789 roku. Twórcy konstytucji zdjęli sporo nałożonych na Żydów ograniczeń społecznych i ekonomicznych, biorąc z Tory („rok jubileuszowy”) natchnienie dla ukształtowania idei wolności amerykańskiej, sprzeciwiającej się kościołowi i monarchiom europejskim.

Pomimo tego, europejski antysemityzm zakorzenił się w Stanach, w wyraźnie mniejszym zakresie niż na początku, dzięki systemowi rządzenia, utrudniającemu antysemityzm, uznającemu wolności obywatelskie za ważniejsze, niż to było przyjęte w Europie. Na przykład, w grudniu 1862 roku, u szczytu wojny cywilnej północy z południem, bohater wojenny generał Julist Grant oskarżył  Żydów o handlowanie na czarnym rynku, aby podbić ceny bawełny i rozkazał wyrzucić wszystkich Żydów z Kentucky, Tennesee i Mississipi. To zarządzenie unieważnił w 1863 roku prezydent Abraham Lincoln, znany z sympatii do Żydów i judaizmu. W roku 1920 antysemicki przemysłowiec Henry Ford, jedyny amerykanin wychwalający „Main Kampf” Hitlera, powiedział : „Problem amerykańskiego baseballu można podsumować  w trzech słowach: zbyt wielu Żydów”. Ale, w 1921 roku, ponad 100 osobistości wśród amerykańskich chrześcijan – razem z prezydentem Woodrowem Wilsonem i byłym prezydentem Howardem Taftem – podpisało deklarację ganiącą antysemityzm. W 1927 roku Ford opublikował przeprosiny za  poglądy antysemickie. W latach 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku katolicki ksiądz  Charles Coughlin wysławiał i wychwalał nazistowskie Niemcy i faszystowskie Włochy, oraz opublikował „Protokóły mędrców Syjonu”, ale społeczeństwo amerykańskie prawie nie zareagowało, zajęte wybuchem drugiej wojny światowej.

Społeczeństwo amerykańskie dało dobrą odpowiedź w grudniu 1993 w mieście Billings w Montanie, gdy rozbito kamieniem okno rodziny Shnitzer, bo stała tam chanukija z zapalonymi świeczkami. W reakcji miejska gazeta opublikowała na pierwszej stronie zdjęcie chanukija, którą przylepiono na wielu oknach w mieście o 80 000 mieszkańców, a część ludności defilowała po ulicach miasta z chanukijami w rękach. Solidarność z żydowskimi mieszkańcami stała się wydarzeniem corocznym.

Prawdziwy światopogląd większości mieszkańców 435 okręgów wyborczych w USA – wybierających 435 posłów do Zgromadzenia Ogólnego i 100 Senatorów – jest wyrazem konsekwentnego i bezwarunkowego powiązania z wartościami biblijnymi i z państwem żydowskim.

Podsumowując – nie sądzimy państwa według przestępców działających w jego granicach, lecz na podstawie stosunku prawa i społeczeństwa do przestępców. Na przykład, w przeciwieństwie do Władz Palestyńskich, wynagradzających rodziny terrorystów mordujących Zydów, Izrael i USA zamykają morderców za kratami .

1.11.2018
amb. ret. Yoram Ettinger

amb. ret. Yoram Ettinger
Amb. ret. Yoram Ettinger is a consultant on US-Israel relations as well as the Chairman of Special Projects at the Ariel Center for Policy Research. Formerly the Minister for Congressional Affairs to Israel’s Embassy in Washington, DC, Ettinger also served as Consul General of Israel to the Southwestern US. He is a former editor ofContemporary Mideast Backgrounder, and is the author of the Jerusalem Cloakroom series of reports which is featured on the ACPR website.

Tłumaczenie z hebrajskiego przez Olgę Degani

Wszystkie tlumaczenia Olgi TUTAJ

http://www.fzp.net.pl/opinie/antysemityzm-jako-zjawisko-nieczeste-w-spoleczenstwie-amerykanskim

 

 

Kategorie: Polityka

8 odpowiedzi »

 1. Panie Ludwiku, właśnie ten artykuł wyjaśnia dlaczego w Ameryce nie ma kwestii żydowskiej, (choć może będzie, bo wzrasta antysemityzm), a w Europie ta kwestia istnieje od wieków.
  Odpowiedzią jest popieranie antysemityzmu przez władze przez wieki historii w różnych systemach i państwach europsjeckich. Ten legion antysemitów amerykańskich nie był popierany przez władze.

 2. Zgadzam się z Ludwikiem . Artykuł o wspaniałej i nieantusemickiej Ameryce bardzo mnie zadziwił, bo w Ameryce byl i dzisiaj nawet wzrasta antysemityzm .
  To w Ameryce istniały do lat 60 ( a wiec jeszcze nie tak dawno) kluby , do których nie przyjmowano,Żydów . Harvard i inne Ivy uczelnie miały ograniczona ilość miejsc dla studentów żydowskich .
  W postępowej i najbardziej ponoć demokratycznej Kalifornii , demokratyczne przepisy prawa pozwalają na nazistowskie i antysemickie publikacje książkowe do dzisiaj; takie jak „ main Kampf i”Six milion hox” . Posiadam egzemplarze tych ksiazek wlasnie wydanych w Kalifornii i popularyzowanych w Londynie przez najwiekszy i najpiękniejszy meczet znajdujący się w centrum miasta , w dzielnicy Saint Johns Wood. Książki te wydane były pod koniec lat osiemdziesiątych właśnie w Kalifornii.
  Artykul jest idealizacja Ameryki , bardzo zreszta popularna wsrod Zydow, ktorzy przeciez nazwali Ameryke ‘Goldene Medina” .

 3. i proszę się nie czepiać przecinka, poleciało bez przeczytania.

 4. Artykuł Ettingera mówi o szerokim społeczeństwie, nie o lewicowych antyizraelskich elItach, reprezentowanych na niektórych uniwersytetach i w pewnych gazetach, antysemickich i antyizraelskich, współdziałających z antysemickimi imigrantami charykteryzującymi się krańcową nienawiścią do Trumpa i Izraela:
  ” Prawdziwy światopogląd większości mieszkańców 435 okręgów wyborczych w USA – wybierających 435 posłów do Zgromadzenia Ogólnego i 100 Senatorów – jest wyrazem konsekwentnego i bezwarunkowego powiązania z wartościami biblijnymi i z państwem żydowskim.”
  Kto ma pretensje do adekwatności przekładu, albo do czystości języka polskiego, podziękuję za poprawki i jeśli będzie miał rację, chętnie poprawię.
  Jeśli poprawek nikt nie prześle, pozwalam na kopiowanie artykułu bez zmiany jednego słowa, jednego przecinku.Dotyczy to wszystkich moich tłumaczeń.

  Tłumaczenie stąd:
  http://theettingerreport.com/%D7%90%D7%A0%D7%98%D7%99%D7%A9%D7%9E%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%AA%D7%95%D7%A4%D7%A2%D7%94-%D7%97%D7%A8%D7%99%D7%92%D7%94-%D7%91%D7%97%D7%91%D7%A8%D7%94-%D7%94%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%99%D7%A7%D7%90%D7%99/?lang=he

 5. Przekład, pisze moja poprzedniczka, wspaniały. Ja dodam: szkoda, że niezupełnie na polski. Ponadto artykuł jest pełen sprzeczności, gdy chodzi o meritum. Ford, to prawda, przeprosił za swe antyżydowskie wycie, ale i potem po cichu finansował antysemickie wydawnictwa. W 1938 r. przyjął hitlerowski order orła, a w 1940, był na przyjęciu z okazji zwycięstwa Niemiec nad Francją.
  Między wojnami Ford nie jest bynajmniej jedynym, antysemitów był legion, wśród nich wiele znanych postaci, jak choćby Charles Lindbergh, który jako pierwszy przeleciał nad Atlantykiem. Długo na wielu uczelniach obowiązały „kwoty” Żydów, a liczne w ogóle naszych braci nie przyjmowały. W 1924 wyszła ustawa ograniczająca emigrację żydowską.

  W Stanach Zjednoczonych, był i jest antysemityzm, i to wcale niemały. Jednak jedna, zasadnicza rzecz, różni USA od Europy. W Ameryce NIE MA KWESTII ŻYDOWSKIEJ, więc nikt nie zamierza jej rozwiązywać.

  Nie rozumiem też, co nakłoniło pana b. ambasadora, do opublikowania tego tekstu, w momencie, gdy według sondaży, w Ameryce znów wzrasta antysemityzm.

 6. What a Great piece of information and knowledge
  and great translation…
  Here is little addition about mentioned President
  William Howard Taft, showing his tolerant heart,
  in general…
  „African American’s ancestors came here years ago
  against their will.
  And this is their only country and their only flag.
  They have shown themselves anxious to live
  for it and die for it ”
  The Bar Mitzvah’s that were attended in throws
  by classmates,,made great pictures to credit of their
  parents for raising future good ,tolerant Americans..

  God Blessed America

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.