Przyslal Dariusz Popiel
Ludzie, nie liczby, Grybów to projekt zainicjowany przez Dariusza Popielę sportowca, mistrza polski, olimpijczyka, pasjonata historii Żydów polskich, działacza sądeckiego sztetla, prezesa fundacji „Centrum”, który wraz z osobami od lat działającymi na rzecz ratowania dziedzictwa żydowskiego w Grybowie i okolicach podjęli wspólne działania mające na celu upamiętnienie z imienia i nazwiska około 1700 żydowskich mieszkańców Grybowa i Żydów umieszczonych w grybowskim getcie.
W dniu 20 sierpnia 1942 roku rozegrała się największa tragedia na tej ziemi. Okupant niemiecki, w ramach Akcji Reinhardt, przystąpił do likwidacji grybowskiego getta, w którym zgromadzonych było około 2000 osób w tym Żydzi z Grybowa, przesiedleńcy z wielu okolicznych wsi, a także uzdrowisk jak Krynica-Zdrój i Muszyna. 360 osób rozstrzelano w pobliskiej wsi Białej Niżnej. Pozostałych popędzono pieszo do Nowego Sącza, a następnie koleją przetransportowano do obozu zagłady w Bełżcu, gdzie zginęli w komorach gazowych.
Naszym celem jest stworzenie miejsca pamięci o Żydach z tych terenów, zamordowanych w czasie Zagłady (Shoah). Pragniemy zatem przywrócić do godnego stanu miejscowy cmentarz żydowski z XVIII wieku, by powstał na nim pomnik z upamiętnionymi mieszkańcami Grybowa i okolicznych miejscowości; do tej pory udało się zgromadzić przeszło 1700 osób znanych z imienia i nazwiska mieszkających w grybowskim getcie tuż przed jego likwidacją. W otoczeniu pomnika znajdą się edukacyjne tablice, przybliżające historię Żydów z tych terenów. Zaprosimy lokalną społeczność, by aktywnie włączyła się w nasz projekt. Bardzo istotnym jego etapem jest stworzenie pomocy dydaktycznych do nauczania o Holocauście. Na lekcjach historii i języka polskiego młodzież zapozna się z zarysem tragedii, jaka dotknęła dawnych mieszkańców. W ramach projektu będzie dodatkowo mogła wyjechać do Bełżca, gdzie uczci pamięć pomordowanych i zwiedzi Muzeum Obozu Zagłady. Końcowy etap działań to uroczyste odsłonięcie pomnika oraz przekazanie patronatu nad miejscem pamięci zaangażowanej szkole.
Budując naszą przyszłość nie zapominajmy o łączącej nas przeszłości. Zachęcamy do współpracy i wsparcia naszego projektu. Z wyrazami szacunku zespół projektu „Ludzie, nie liczby Grybów” Anna Boruch, Joanna Kurczap, Kamila Popiela, Aneta Święs, Kamil Kmak, Dariusz Popiela.”
Razem możemy sprawić, iż cel zostanie osiągnięty czego dowiedliśmy w 2018 roku dzięki projektowi „Ludzie nie liczby” i Państwa wsparciu przywrócono pamięć o 256 żydowskich mieszkańcach Krościenka nad Dunajcem. Więcej o tej inicjatywie https://pomagam.pl/8eecrztf/ oraz na https://www.facebook.com/LudzieNieLiczby/
By zrealizować nasz projekt uruchomiliśmy zbiórkę tradycyjnie na portalu gdzie zbieraliśmy środki na projekt w Krościenku.
O projekcie w Kroscienku TUTAJ
Prośba do wszystkich Państwa nie każdy oczywiście może wpłacić pieniądze ale proszę możecie bardzo pomóc udostępniając informację o projekcie to niezwykle istotne i bardzo pomaga. Jeśli nie wpłatą proszę o pomoc w formie kliknięcia to niezwykle ważne! W Krościenku nasza współpraca zaowocowała zrealizowaniem planów i stworzeniem unikalnego miejsca pamięci w regionie obdarzony Państwa zaufaniem będę z tą samą determinacją działał na rzecz pamięci o 1700 znanych z imienia i nazwiska mieszkańcach Grybowa i przesiedleńców do getta z okolicznych miejscowości oraz min. z Muszyny i Krynicy Zdrój. Wierzę, iż dzięki działaniom zespołu Ludzie, nie liczby Grybów ofiary zagłady zostaną przywrócone pamięci i przestaną być anonimową masą skrywaną pod cyframi bo przecież to „Ludzie, nie liczby” Zapraszam do współpracy
Kategorie: Uncategorized