Uncategorized

„Ludzie nie liczby Grybów”

Przyslal Dariusz Popiel

 

Ludzie, nie liczby, Grybów to projekt zainicjowany przez Dariusza Popielę sportowca, mistrza polski, olimpijczyka, pasjonata historii Żydów polskich, działacza sądeckiego sztetla, prezesa fundacji „Centrum”, który wraz z osobami od lat działającymi na rzecz ratowania dziedzictwa żydowskiego w Grybowie i okolicach podjęli wspólne działania mające na celu upamiętnienie z imienia i nazwiska około 1700 żydowskich mieszkańców Grybowa i Żydów umieszczonych w grybowskim getcie.

W dniu 20 sierpnia 1942 roku rozegrała się największa tragedia na tej ziemi. Okupant niemiecki, w ramach Akcji Reinhardt, przystąpił do likwidacji grybowskiego getta, w którym zgromadzonych było około 2000 osób w tym Żydzi z Grybowa, przesiedleńcy z wielu okolicznych wsi, a także uzdrowisk jak Krynica-Zdrój i Muszyna. 360 osób rozstrzelano w pobliskiej wsi Białej Niżnej. Pozostałych popędzono pieszo do Nowego Sącza, a następnie koleją przetransportowano do obozu zagłady w Bełżcu, gdzie zginęli w komorach gazowych.

Naszym celem jest stworzenie miejsca pamięci o Żydach z tych terenów, zamordowanych w czasie Zagłady (Shoah). Pragniemy zatem przywrócić do godnego stanu miejscowy cmentarz żydowski z XVIII wieku, by powstał na nim pomnik z upamiętnionymi mieszkańcami Grybowa i okolicznych miejscowości; do tej pory udało się zgromadzić przeszło 1700 osób znanych z imienia i nazwiska mieszkających w grybowskim getcie tuż przed jego likwidacją. W otoczeniu pomnika znajdą się edukacyjne tablice, przybliżające historię Żydów z tych terenów. Zaprosimy lokalną społeczność, by aktywnie włączyła się w nasz projekt. Bardzo istotnym jego etapem jest stworzenie pomocy dydaktycznych do nauczania o Holocauście. Na lekcjach historii i języka polskiego młodzież zapozna się z zarysem tragedii, jaka dotknęła dawnych mieszkańców. W ramach projektu będzie dodatkowo mogła wyjechać do Bełżca, gdzie uczci pamięć pomordowanych i zwiedzi Muzeum Obozu Zagłady. Końcowy etap działań to uroczyste odsłonięcie pomnika oraz przekazanie patronatu nad miejscem pamięci zaangażowanej szkole.

Budując naszą przyszłość nie zapominajmy o łączącej nas przeszłości. Zachęcamy do współpracy i wsparcia naszego projektu. Z wyrazami szacunku zespół projektu „Ludzie, nie liczby Grybów” Anna Boruch, Joanna Kurczap, Kamila Popiela, Aneta Święs, Kamil Kmak, Dariusz Popiela.”

Razem możemy sprawić, iż cel zostanie osiągnięty czego dowiedliśmy w 2018 roku dzięki projektowi „Ludzie nie liczby” i Państwa wsparciu przywrócono pamięć o 256 żydowskich mieszkańcach Krościenka nad Dunajcem. Więcej o tej inicjatywie https://pomagam.pl/8eecrztf/ oraz na https://www.facebook.com/LudzieNieLiczby/

 

By zrealizować nasz projekt uruchomiliśmy zbiórkę tradycyjnie na portalu gdzie zbieraliśmy środki na projekt w Krościenku.

O projekcie w Kroscienku  TUTAJ

Prośba do wszystkich Państwa nie każdy oczywiście może wpłacić pieniądze ale proszę możecie bardzo pomóc udostępniając informację o projekcie to niezwykle istotne i bardzo pomaga. Jeśli nie wpłatą proszę o pomoc w formie kliknięcia to niezwykle ważne! W Krościenku nasza współpraca zaowocowała zrealizowaniem planów i stworzeniem unikalnego miejsca pamięci w regionie obdarzony Państwa zaufaniem będę z tą samą determinacją działał na rzecz pamięci o 1700 znanych z imienia i nazwiska mieszkańcach Grybowa i przesiedleńców do getta z okolicznych miejscowości oraz min. z Muszyny i Krynicy Zdrój. Wierzę, iż dzięki działaniom zespołu Ludzie, nie liczby Grybów ofiary zagłady zostaną przywrócone pamięci i przestaną być anonimową masą skrywaną pod cyframi bo przecież to „Ludzie, nie liczby” Zapraszam do współpracy

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.