Ciekawe artykuly

Nazistowskie „pamiątki” wciąż na Allegro.

Jak serwis radzi sobie z czyszczeniem aukcji?

Przyslala  Katharina Dr.Gasinska-Lepsien

 


Pejcz z 1942 roku z Auschwitz wystawiony na aukcji na Allegro został sprzedany za 321 zł. Kontrowersyjnych aukcji z ofertami faszystowskich przedmiotów jest na tym portalu wciąż bardzo dużo.

Wystarczy wpisać „SS” w wyszukiwarce Allegro. W sekcji „lista promowanych ofert” wyświetla się zakończona już aukcja: „PEJCZ BAT OBÓZ KONCENTRACYJNY AUSCHWITZ CZASZKA SS”. Bat ma emblemat trupiej czaszki, runy SS, inicjały BG oraz napis: “Konzentrationslager Auschwitz 23 Aug. 42”.

1942 r. to początek masowej zagłady Żydów w komorach gazowych w Auschwitz.

Użytkownik „zimnymarmur” z Górnego Śląska, który sprzedaje bat, twierdzi, że nabył go z autentyczną kolekcją „pamiątek obozowych”, w której skład wchodzą listy obozowe, pasiak czy banknot z obozu Sachsenhausen. Niedawno sprzedał też „zwolnienie z Auschwitz”. Zapewnia, że bat jest „w bardzo dobrym stanie”. Mówi nam, że jego zdaniem wygląda jakby był „prezentem dla kogoś, bo jest mało zużyty”.

Nie jest to jedyna “pamiątka” z hitlerowskim rodowodem dostępna na Allegro. Kupić można też np. autograf Hermanna Goeringa z dopiskiem „RARYTAS” albo wydanie „Mein Kampf” z 1939 r. w stanie: „IDEAŁ”.

1100 aukcji w 3 miesiące

Platforma handlowa z podobnymi problemami zmaga się od lat. W marcu ubiegłego roku podpisała nawet umowę z antyfaszystowskim stowarzyszeniem Nigdy Więcej. W jej ramach organizacja miała pomóc w pilnowaniu, by na Allegro nie były wystawiane przedmioty propagujące faszystowski lub inny totalitarny ustrój.

Umowę podpisano 21 marca 2018 r. na trzy miesiące w ramach pilotażu. Jak się okazuje, po tym czasie – na razie – jej nie przedłużono.

Rzecznik prasowy Allegro Paweł Klimiuk oraz dr Anna Tatar (z lewej) i Sylwia Podgórska ze stowarzyszenia Nigdy WięcejRzecznik prasowy Allegro Paweł Klimiuk oraz dr Anna Tatar (z lewej) i Sylwia Podgórska ze stowarzyszenia Nigdy Więcej mat.pras.

 – Nasze doświadczenie pokazało, że aktywne zgłaszanie ofert naruszających regulamin serwisu powoduje, że przestają się one ponownie pojawiać. W tym wypadku liczymy na ten sam efekt, choć widać, że potrzeba jeszcze czasu. Wykorzystaliśmy ostatnie miesiące na znalezienie takiej formuły współpracy ze stowarzyszeniem Nigdy Więcej, która będzie dogodna dla obu stron. Jesteśmy na ostatniej prostej, jeśli chodzi o podpisanie kolejnej, tym razem długoterminowej umowy o współpracy – mówi nam Paweł Klimiuk, dyrektor komunikacji korporacyjnej w Allegro.

Przez trzy miesiące gdy Nigdy Więcej monitorowało oferty na Allegro i zgłaszało przypadki złamania prawa, Allegro łącznie zdjęło 1100 ofert sprzedaży. – Na 95 milionów ofert, które co miesiąc pojawia się w serwisie. Czyli kluczowym problemem jest, by z tej masy wyłuskać te, które faktycznie łamią prawo. A to wcale nie jest takie proste, bo przecież część przedmiotów nawet z hitlerowskimi czy faszystowskimi emblematami ma też wartość edukacyjną, kolekcjonerską czy rekonstrukcyjną i w takim celu może być sprzedawana. I dlatego właśnie stawiamy na współpracę z ekspertami, by to oni pomogli w odsianiu ofert propagujących nazizm – dodaje Klimiuk.

Czy to faszyzm, czy kolekcja

Calosc TUTAJ

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: