Ciekawe artykuly

Najsłynniejszy obraz z polskich zbiorów znajdzie się na monetach euro

Przyslala Rimma Kaul

 

Z okazji 500. rocznicy śmierci genialnego malarza Leonarda da Vinci włoska mennica postanowiła, by „Dama z gronostajem” znalazła się w limitowanej edycji rewersu monety 2 euro. Dzieło, które stanowi perłę w koronie słynnej kolekcji Czartoryskich, rok temu zostało kupione przez Skarb Państw

Umieszczenie obrazu Leonarda da Vinci na monecie to wspaniała promocja dla Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie obecnie znajduje się obraz, oraz dla Muzeum Książąt Czartoryskich, do którego po jego otwarciu ma trafić docelowo to dzieło.

Kolekcja Czartoryskich dla Polski ograbionej przez najeźdźców, później zaborców, a w końcu przez Niemców, Rosjan i komunistów to rzecz absolutnie unikatowa. W 2017 r. ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego Piotrowi Glińskiemu udało się zawrzeć porozumienie z właścicielami zbioru zabytków i arcydzieł, na mocy którego Skarb Państwa wszedł w posiadanie tej spuścizny kulturowej.

Płótno „Dama z gronostajem” jest jedynym obrazem Leonarda da Vinci, który znajduje się w polskich zasobach muzealnych. Przez wielu koneserów sztuki zaliczane jest do najsłynniejszych dzieł malarza.

Moneta z obrazem „Damy z gronostajem” jest jedną z trzech, które mają trafić do obiegu w 2019 r. Projekt przygotuje Maria Andrea Cassol.

https://www.tvp.info/40965595/najslynniejszy-obraz-z-polskich-zbiorow-znajdzie-sie-na-monetach-euro

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.