ogloszenia

Warszawa: Trwa nabór na letni semestr Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego

“Od Golema do sztucznej inteligencji – wizje przyszłości w kulturze żydowskiej” to temat przewodni semestru letniego, który rozpocznie się 20 lutego na Żydowskim Uniwersytecie Otwartym. Zapisy na wykłady przyjmowane są do 15 lutego.

Zajęcia w ramach Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego zostały objęte patronatem rektora Uniwersytetu Warszawskiego. W programie znajdzie się 70 godz. zajęć akademickich, którym towarzyszyć będą spotkania z ważnymi postaciami, pokazy filmów, dyskusje, spacery tematyczne i wizyty w instytucjach kultury.

 

Wykłady będą miały miejsce w środy i w wybrane poniedziałki w godz. 17.30-20.30 w stołecznym Centrum Kultury Jidysz. Początek semestru letniego, którego tematem przewodnim będzie “Od Golema do sztucznej inteligencji – wizje przyszłości w kulturze żydowskiej”, zaplanowano na 20 lutego. Zapisy przyjmowane są do 15 lutego.

 

Jak zapowiadają organizatorzy, podczas wykładów przybliżane będą wizje przyszłości obecne przez wieki w kulturze żydowskiej. Słuchacze prześledzą, jak mówiono i myślano o przyszłości w świecie tradycyjnym – począwszy od tekstów oraz toposów biblijnych i folklorystycznych. Dowiedzą się także jak wyglądały koncepcje przyszłości diaspory żydowskiej wśród działaczy organizacji żydowskich oraz myślicieli XX-wiecznych oraz w XIX i XX-wiecznej literaturze futurystycznej, kinematografii czy sztuce.

 

Wykłady w letnim semestrze Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego poprowadzą m.in. prof. Daniel Grinberg, dr Agnieszka Haska, mgr Bella Szwarcman-Czarnota, dr Joanna Ostrowska, Karol Becker i Małgorzata Kordowicz. Zaplanowano także zajęcia seminaryjne pod kierunkiem: dr. Piotra Pazińskiego, prof. Adama Lipszyca i dr. Agnieszki Gajewskiej.

 

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego mogą zaliczyć wykłady Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego jako przedmiot ogólnouniwersytecki. Słuchacze regularnie uczęszczający na zajęcia po ukończeniu semestru i zdaniu egzaminu uzyskają 5 punktów ECTS. Opłata semestralna zwykła wynosi 150 zł, dla studentów i seniorów – 100 zł.

 

Bliższe informacje i formularz zgłoszeniowy są dostępne pod adresem: www.jidyszland.pl.

 

Żydowski Uniwersytet Otwarty to interdyscyplinarne zajęcia skierowane do wszystkich, którzy zainteresowani są historią i kulturą żydowską. Uniwersytet stawia sobie za cel upowszechnianie wiedzy na temat szeroko pojętej historii i kultury Żydów. Zajęcia obejmują wykłady i warsztaty z historii i kultury Żydów polskich. (PAP)
Przyslal JK

Kategorie: ogloszenia

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.