Polityka

Bierzyński: „Polski antysemityzm – krok po kroku. Grzechy Polaków, grzechy Żydów”

Przyslala Rimma Kaul

 


Czy „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”, jak twierdzi Israel Katz – p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela? Z pewnością polski antysemityzm ma głębokie korzenie. Ale politycy – dziś akurat w Izraelu – wolą uprościć sprawę i wskazać palcem „historycznego wroga”. To łatwe i mobilizuje elektorat – pisze dla WP Jakub Bierzyński, doradca Roberta Biedronia.

W muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest piękna żydowska karczma żywcem wyjęta z „Pana Tadeusza”. Brakuje tylko Jankiela grającego na cymbałach, a otrzymalibyśmy kompletny obraz spokojnej i przyjaznej wsi polskiej, pełnej tolerancji, wzajemnej kulturowej fascynacji oraz szacunku.

Tak, w Polsce szlacheckiej Żydzi mieli swoje złote czasy. We wstrząsanej wojnami religijnymi Europie to tu znaleźli schronienie. Tyle że obraz serwowany przez literaturę romantyczną pisaną „ku pokrzepieniu serc” jest fałszywy, cukrowany. W znacznej mierze niepokrywający się z często tragiczną rzeczywistością.

To „polski pan” zrobił z Żyda symbol ucisku

Minister Israel Katz i premier Izraela Benjamin Netanjahu. To ich wypowiedzi o antysemityzmie Polaków wywołały polsko-izraelski konflikt dyplomatyczny.

Minister Israel Katz i premier Izraela Benjamin Netanjahu. To ich wypowiedzi o antysemityzmie Polaków wywołały polsko-izraelski konflikt dyplomatyczny. (PAP/EPA, Fot: ABIR SULTAN / POOL)

 

 

Polski chłop-niewolnik, przywiązany do pańskiej ziemi, odrabiał pańszczyznę. W skrajnych przypadkach wymiar obowiązkowej, darmowej służby na pańskich gruntach wynosił nawet 16 dni w… tygodniu, co oznaczało pracę dla więcej niż dwóch osób w każdej chłopskiej rodzinie. Wartość chłopa wyceniano na tyle samo, co konia pociągowego (żony lub córki na połowę). Ucieczka z pańskiej wsi zagrożona była karą śmierci.

By zmusić chłopów do niewolniczej pracy, śmiercią karano nawet „niedbalstwo”. Był to jedyny wsobny system niewolniczy w Europie. Gdy Hiszpania I Portugalia czyniły z Indian niewolników w imię ich chrystianizacji, w Polsce szlachta, rodzima klasa wyższa, niewoliła własnych rodaków w imię wyzysku.

Trudno znaleźć w nowożytnym świecie paralelę do polskiego niewolnictwa. Jako proces wtórnej racjonalizacji powstała teoria ich wynarodowienia, a nawet przypisania im odrębnej rasy – Polacy dzielili się na sarmatów i chamów.

Różne pochodzenie „rasowe” miało sankcjonować system wyzysku „chamów” – rasy pozbawionej wszelkich praw. Praw majątkowych do ziemi i gospodarstwa, praw obywatelskich do sądu, praw osobistych do własnego ciała, wolności wyboru miejsca zamieszkania i praw własności. Pan miał prawo decydować o tym, z kim chłop mógł się ożenić. W momencie odzyskania niepodległości 100 lat temu ponad 70 proc. społeczeństwa to synowie i córki wyzwolone z niewolnictwa w pierwszym lub drugim pokoleniu. Wyzwolone przez zaborców – naszych narodowych ciemiężycieli.

Calosc TUTAJ

Kategorie: Polityka

2 odpowiedzi »

  1. Panie Smoliński, można znaleźć nagranie albo transkrypcję tego wywiadu? Aby nie opierać się wyłącznie na pamięci? Tym bardziej że ja w latach 70 byłem już na emigracji i nie mogłem tego słyszeć, a to informacja bardzo ważna.

  2. „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”To powiedział Melchior Wańkowicz w wywiadzie w TV w latach 70-tych.I powtórzył to zdanie 2x

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.