Uncategorized

Petycja w obronie dyrektora Muzeum Polin. Zebrano już 3 tys. podpisów

„Prof. Stola jest właściwą osobą na tym stanowisku i powinien pozostać dyrektorem Polin na kolejną kadencję” – czytamy w petycji zamieszczonej na portalu AVAAZ.org. Podpisało ją już ponad 3 tys. osób.

„Jesteśmy świadkami czysto politycznej decyzji o nieodnawianiu umowy z prof. Dariuszem Stolą na dyrektora Muzeum Polin. Wszyscy, którzy są blisko Polin – Muzeum Historii Żydów Polskich rozumieją, że prof. Stola jest właściwą osobą na tym stanowisku i powinien pozostać dyrektorem Polin na kolejną kadencję. Walczymy o zachowanie Dariusza Stoli jako dyrektora Polin!” – napisali autorzy petycji na AVAAZ.org. Jak dotąd poparło ją ok. 3,2 tys. osób.

Petycja w obronie dyrektora Muzeum Polin

To reakcja na sytuację w Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”, którą opisaliśmy w sobotniej „Wyborczej”. W końcu lutego wygasa kadencja jego dyrektora prof. Dariusza Stoli, pod którego kierownictwem placówka odnosi spektakularne sukcesy. Stała się miejscem doskonałych wystaw czasowych, ważnych debat i wydarzeń kulturalnych. Zdobyła dziesiątki nagród. W 2016 r. otrzymała tytuł Europejskiego Muzeum Roku i nagrodę EMA (European Museum Academy Award), a w 2017 r. nagrodę Europa Nostra. Tylko w 2018 r. Muzeum Polin odwiedziło ponad 670 tys. gości, w tym przeszło połowa zza granicy, zaś wystawę „Obcy w domu. Wokół Marca’68” obejrzało ponad 116 tys. osób, co w przypadku ekspozycji historycznych jest wynikiem rekordowym.

Prof. Dariusz Stola, historyk, badacz stosunków polsko-żydowskich i migracji w XX w., został dyrektorem 1 marca 2014 r. na okres pięciu lat z możliwością przedłużenia. Za powierzeniem mu tej misji na następne lata opowiedziało się dwóch z trzech współorganizatorów Muzeum Polin: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny i m.st. Warszawa. Przeciw był trzeci współorganizator – Ministerstwo Kultury, a w takich przypadkach musi być jednomyślność.

Prof. Stola podpadł politykom obecnej władzy i wspierającym ich mediom krytyką nowelizacji ustawy o IPN, a potem programem „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” poświęconym antysemickiej nagonce w Polsce sprzed 50 lat, ale też pokazującym współczesny język nienawiści (m.in. w wykonaniu publicystów TVP).

Współorganizatorzy Muzeum Polin przez kilka miesięcy starali się dojść do porozumienia. Wreszcie na spotkaniu trzy tygodnie temu uzgodnili, że przyszły dyrektor wybrany zostanie w konkursie, w którym każda ze stron będzie miała równą reprezentację. Prezes Stowarzyszenia ŻIH Piotr Wiślicki i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaproponowali, by do czasu rozstrzygnięcia konkursu placówką kierował prof. Stola.

Minister kultury Piotr Gliński – jak powiedział „Wyborczej” prezes Wiślicki – wyraził zrozumienie dla tej propozycji. „Obecnie, z uwzględnieniem przepisów obowiązujących w tym zakresie aktów prawnych, trwają uzgodnienia zasad na jakich konkurs zostanie przeprowadzonych. Do czasu zakończenia procedury konkursowej będzie wskazana osoba pełniąca obowiązki dyrektora” – poinformowało nas Ministerstwo Kultury. Sytuację skomentowała m.in. Lena Kolarska-Bobińska, była minister nauki i szkolnictwa wyższego. Na Twitterze napisała: „Duży błąd to zapowiedziana uchwała ws. holocaustu i nieprzedłużenie umowy dyrektorowi świetnego Muzeum Polin. Tysiące zwiedzających Polaków i cudzoziemców. Potrzebna jest kolejna awantura, naprawdę?”.

Chcesz podpisac petycje to kliknij

TUTAJ

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24469416,petycja-w-obronie-dyrektora-muzeum-polin-zebrano-juz-3-tys.html

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: