Ciekawe artykuly

Pierwszy prywatny statek leci na Księżyc. Zbudowała go spółka z Izraela

 

Przyslal Adam Mer

 


Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to za siedem tygodni wyląduje na Srebrnym Globie. Nazywa się Bereszit, co po hebrajsku oznacza „Na początku” (tak zaczyna się Księga Rodzaju).

Bereszit został wyniesiony w kosmos dziś w nocy przez rakietę Falcon-9 z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie. Podstawowym ładunkiem rakiety był indonezyjski satelita telekomunikacyjny, który ma parkować na orbicie geostacjonarnej.

Mały księżycowy lądownik zabrał się w ten kosmiczny rejs niejako na doczepkę. Bereszit jest dziełem izraelskiej spółki SpaceIL, która powstała w 2011 roku w odzewie na wielki konkurs „Lunar XPRIZE” zorganizowany przez Google’a. Na pierwszy prywatny statek, który wyląduje na Księżycu, czekała nagroda 30 mln dol.

Do rywalizacji stanęło wiele zespołów, ale żaden nie dążył przed wyznaczonym terminem. Konkurs zakończył się więc bez wyłonienia zwycięzcy.

SpaceIL jednak nie zakończyła prac i teraz właśnie finalizuje swoją misję.

Bereszit jest pierwszym statkiem z Izraela, który poleci dalej niż satelity, które krążą na orbicie wokółziemskiej. Jest też pierwszym prywatnym statkiem, który ma lądować na Srebrnym Globie.

Calosc TUTAJ

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.