Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

2 marca 2019 r.


zastępca przewodniczącego al-Fatah, Mahmud al-Aloul powiedział, że istnieje realne zagrożenie dla istnienia Palestyńczyków, a to wymaga podjęcia wspólnych działań w celu konfrontacji z Izraelczykami i udaremnienia planów administracji Stanów Zjednoczonych. Aloul powiedział, że Izrael próbuje wykorzystać obecną sytuację, aby przekonać świat, że nie jest wrogiem. W praktyce, z pomocą Stanów Zjednoczonych stworzono komfortową atmosferę dla premiera Netanjahu i jego „skrajnie prawicowego” rządu, który popełnił „zbrodnie” przeciwko Palestyńczykom, zabijając, przejmując ziemię, atakując święte miejsca i ustanawiając fakty na miejscu. Dodał, że stanowisko administracji Trumpa w kwestii palestyńskiej jest jasne. Amerykanie są zainteresowani wyrzeczeniem się swoich pragnień narodowych przez Palestyńczyków i zaakceptowaniem ich planu pokojowego. Z tego powodu, według Aloula, Stany Zjednoczone nie są odpowiednim partnerem dla negocjacji pokojowych.


w ciągu dnia Palestyńczycy kilkakrotnie wypuszczali ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi. Wieczorem kilkuset Palestyńczyków wznieciło rozruchy przy ogrodzeniu granicznym w południowej części Strefy Gazy. Palono opony, śpiewano pieśni, uruchamiano ręczne syreny alarmowe oraz celowano laserowymi rzutnikami w izraelskich żołnierzy. Izraelskie dowództwo poleciło wzmożenie czujności z obawy, że nocna demonstracja może służyć jakom kamuflaż do ataku terrorystycznego z próbą porwania żołnierza.


wieczorem izraelskie samoloty ostrzelały dwa przygraniczne posterunki graniczne Hamasu w południowej części Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejsze ataki z użyciem balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi.


 nieznani sprawcy wywrócili pomnik upamiętniający miejsce w którym stała stara synagoga w Strasburgu we Francji. Synagoga została splądrowana i spalona przez niemieckich żołnierzy w dniu 12 września 1940 r.


3 marca 2018 r.


władze wodne poinformowały, że dzięki opadom deszczu podczas weekendu poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 7,5 cm, a od początku zimy wzrósł o 1 metr i 87 cm.


na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu poinformował o przebiegu rozmów z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Premier powiedział Putinowi, że Izrael nie pozwoli na umocnienie się Iranu w Syrii, i będzie nadal podejmować działania wojskowe. Uzgodniono mechanizm koordynacji bezpieczeństwa pomiędzy wojskiem izraelskim i rosyjskim w Syrii. „Prezydent Putin i ja zgodziliśmy się na wspólny cel – usunięcie z Syrii obcych sił, które przybyły po wybuchu wojny domowej. Uzgodniliśmy utworzenie wspólnej grupy zadaniowej, która wraz z innymi będzie działała na rzecz osiągnięcia tego celu.”


 Jordania oskarżyła władze izraelskie o usunięcie czołowych muzułmańskich urzędników Waqfu z meczetu Al-Aksa w Jerozolimie. Szejk Abdel Azim Salhab, przywódca religijnego organu Waqfu, został usunięty na 40 dni, a jego zastępca na cztery miesiące, po tym jak Izrael oskarżył Waqf o podżeganie do zamieszek na Wzgórzu Świątynnym.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.