Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

11 marca 2019 r.


władze miejskie Jerozolimy podpisały strategiczne porozumienie z ministerstwem finansów, na mocy którego w starych dzielnicach miasta powstanie 23 tys. nowych mieszkań oraz sklepy o łącznej powierzchni 3 mln metrów kwadratowych. Inwestycja w rozbudowę infrastruktury w mieście będzie kosztować 1,5 mld szekli.


Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że liczba uprawnionych wyborców obecnie mieszkających w Izraelu wynosi 5,8 mln, z czego 79% to Żydzi. Około 14% uprawnionych do głosowania to ludzie młodzi w wieku 18–24 lat, około 30% to osoby w wieku 25–39 lat, a 32% to osoby w wieku od 59 do 40 lat. Udział osób w wieku 60 lat i więcej wynosi 25%.minister spraw zagranicznych Israel Katz spotkał się z norweskim ministrem spraw zagranicznych Ine Marie Eriksen Soreide. Dyskusja dotyczyła możliwościach współpracy między tymi dwoma krajami, w dziedzinie badań, technologii wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, oraz walki z terroryzmem. Katz poprosił Norwegię o pomoc w zwalczaniu rosnącego antysemityzmu w Europie, oraz przedstawił inicjatywę utworzenia komunikacyjnego mostu drogowego, który połączyłby Morze Śródziemne i Zatokę Perską przez Izrael.


 minister bezpieczeństwa wewnętrznego i spraw strategicznych Gilad Erdan ogłosił, że „nie będzie kolejnego meczetu na Wzgórzu Świątynnym”. Zwrócił uwagę, że arabskie niepokoje na Wzgórzu Świątynnym rozpoczęły się zaraz po wygaśnięciu zarządzenia zamykającego Bramę Miłosierdzia na 16 lat. Równocześnie pojawiły się żądania otworzenia nowego meczetu w tym miejscu. Erdan podkreślił jednak, że w tej chwili nie ma możliwości na zezwolenie otwarcia kolejnego stałego meczetu na Wzgórzu Świątynnym.


 po południem groźny pożar wybuch w lesie Be’eri w zachodniej części Negewu. Pożar spowodował wybuch urządzenia zapalającego podwieszonego do balonów wypuszczonych ze Strefy Gazy.


 do Strefy Gazy przekazano kolejną transzę pieniędzy pomocy humanitarnej z Kataru. Wypłata rozpoczęła się od przekazania po 100 dolarów dla każdej z 55 tys. biednych rodzin w strefie. Pieniądze są wypłacane na urzędach pocztowych. Obecnie przekazany grant jest w wielkości 5,5 mln $.


 jordański król Abdullah II spotkał się w Waszyngtonie z sekretarzem stanu USA Mike Pompeo, wysokim doradcą Białego Domu Jaredem Kushnerem i Jasonem Greenblattem. Rozmowy dotyczyły perspektyw pokoju na Bliskim Wschodzie. Później Abdullah spotkał się także z sekretarzem obrony Patrickiem Shanahanem, aby omówić współpracę wojskową i obronną między dwoma krajami. Abdullah spotkał się również z wiceprezydentem Mike’em Pence.


12 marca 2019 r.


po południem Palestyńczycy rzucili bombę zapalającą w posterunek izraelskiej policji na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Posterunek stanął w ogniu, a jedna z policjantek ucierpiała od dymu. Natychmiast na Wzgórze Świątynne wkroczyły duże siły policyjne, zamykając wszystkie wejścia i wyjścia do kompleksu meczetu Al-Aqsa. Podjęto działania mające na celu zlokalizowanie sprawców ataku. Zatrzymano 10 Palestyńczyków, w tym 3 sprawców tego ataku. Na miejsce zdarzenia przybył dowódca policji okręgu jerozolimskiego, gen. Doron Jedid, który nakazał zamknięcie dostępu do Wzgórza Świątynnego w celu dokładnego przeszukania terenu. Znaleziono kilka pojemników zawierających materiały łatwopalne, a także koktajle Mołotowa i petardy. Policja poinformowała, że wstęp na Wzgórze Świątynne zostanie otwarty dla wiernych i gości jutro rano. Na Starym Mieście i we Wschodniej Jerozolimie rozmieszczono dodatkowe siły policyjne, aby uniknąć jakichkolwiek rozruchów.


muzułmański Waqf oświadczył, że cały incydent w obszarze meczetu Al-Aqsa został celowo sfabrykowany i zaplanowany przez izraelską policję. Wielki mufti Jerozolimy, Szejk Muhammad Hussein powiedział, że meczet Al-Aqsa jest muzułmańskim meczetem i dlatego znajduje się wyłącznie pod jurysdykcją islamskiego prawa. Dodał, że muzułmanie mają prawo swobodnie modlić się na tym miejscu, bez żadnej interwencji obcych stron. „Będziemy działać przeciwko każdemu izraelskiemu ruchowi przeciwko meczetowi Al-Aqsa, ponieważ meczet Al-Aqsa należy tylko do muzułmanów.”


 premier Benjamin Netanjahu ujawnił, że Izrael ma kontakty z sześcioma arabskimi państwami, które wcześniej były wrogie Izraelowi. „Nadal podejmujemy energiczne działania przeciwko próbom Iranu umocnienia swoich sił w Syrii. Robimy to również w obliczu agresji Hezbollahu i Hamasu, których tunele systematycznie demontujemy. Były premier Levi Eszkol stanął przed bardzo ciężką próbą podczas oblężenia Izraela przed Wojną sześciodniową. Eszkol nie cieszył się z niepotrzebnych wojen; żaden odpowiedzialny przywódca Izraela nie cieszy się z niepotrzebnych wojen. Rozumiał koszt takiej wojny, ale kiedy wojna została nam narzucona, było dla niego jasne, że musimy mocno odeprzeć agresję skierowaną przeciwko nam. To prawda, że Mosze Dajan zastąpił go jako minister obrony na kilka dni przed wojną, ale trzeba to wyjaśnić – nasze miażdżące zwycięstwo, w tym wyrzucenie syryjskiego wroga ze Wzgórz Golan, zostało osiągnięte dzięki gotowości Sił Obronnych Izraela, którą Eszkol promował w latach przed wojną. Miażdżące zwycięstwo w Wojnie sześciodniowej było jedną z najsilniejszych warstw żelaznej ściany, którą utworzyliśmy przeciwko arabskiej supremacji, tak jak przewidywał Jabotinsky. Tylko wtedy, gdy nasi sąsiedzi są przekonani, że nasza siła i nasza obecność tutaj są niepodważalnymi faktami, tylko wtedy niektórzy z nich zostaną przekonani do zawarcia pokoju z nami. My w pełni popieramy ten proces porozumienia z naszymi pozostałymi sąsiadami, ale nie ze wszystkimi z nich, lecz z większością z nich … Czynimy to z rozległymi częściami arabskiego i islamskiego świata, w celu przyspieszenia procesu normalizacji, i ludzie widzą tylko część tych działań. Utrzymujemy ten proces w tajemnicy, ale Izrael jest obecnie w kontakcie z pół tuzinem ważnych arabskich i islamskich państw, które do niedawna były wrogo nastawione do Izraela. Jest to niezwykle ważne dla wizji pokoju – pokoju przez siłę. Eszkol, który zastąpił Dawida Ben-Guriona, wykreował sobie specjalną ścieżkę prowadzenia kraju. Starannie unikał zbędnych wojen, ale w momencie podejmowania takiej decyzji, używał Sił Obronnych Izraela jako pięści przeciwko wrogom, którzy grozili naszej egzystencji na trzech frontach.”


 w nocy palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód przy osiedlu Rechelim w środkowej części Samarii. Nikt nie został ranny, ale samochód został uszkodzony.


po południem palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym na obrzeżach Hebronu w Judei. Żołnierze zastrzelili napastnika.


po południem Palestyńczycy wzniecili zamieszki przy arabskim mieście Salfit w zachodniej części Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach zginął 1 Palestyńczyk.


Biały Dom przesłał do Kongresu USA raport z którego wynika, że pomimo cięć wydatków w planie budżetu Stanów Zjednoczonych na 2020 r., pomoc wojskowa dla Izraela będzie utrzymana. W raporcie znajduje się pełna kwota 3,3 mld $ w 10-letnim planie pomocy wojskowej dla Izraela, oraz 500 mln $ pomocy na programy współpracy w zakresie obrony przeciwrakietowej na 10 lat.


13 marca 2019 r. 


Siły Obronne Izraela ujawniły informacje wskazujące na to, że libański Hezbollah rozpoczął tworzenie tajnych struktur swojej organizacji na syryjskich Wzgórzach Golan. W nazewnictwie Hezbollahu jest to określane jako: „kartoteka Golanu”. Obejmuje ona listę dziesiątek zwerbowanych agentów, na czele których stoi Abu Hussein Sajid. Struktura jest taka ukryta, że nawet reżim Assada nie jest świadomy jej istnienia. Obecnie agenci Hezbollahu koncentrują się na rozpoznawaniu terenu i gromadzeniu informacji wywiadowczych w celu ustanowienia kolejnego frontu przeciwko Izraelowi w następnej wojnie.


 premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Izrael ujawnił sieć terrorystyczną Hezbollahu na Wzgórzach Golan. Hezbollah jest organizacją terrorystyczną. To pełnomocnik Iranu. Jest to licytacja Iranu, i ta sieć terrorystyczna jest częścią agresji Iranu na Izrael. Mam więc jasny przekaz dla Iranu i Hezbollahu: Izrael wie co robisz. Izrael wie, gdzie to robisz. To, co ujawniliśmy, to tylko wierzchołek góry lodowej – wiemy o wiele więcej. Izrael będzie nadal czynił wszystko, co konieczne, aby się bronić. Nadal będziemy wykorzystywać wszelkie środki – jawne i ukryte – aby zablokować wysiłki Iranu, by wykorzystać Syrię, Liban i Gazę jako bazę do ataku na Izrael.” Minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan ostrzegł: „Jeśli dojdzie do konfliktu z Hezbollahem, obywatele Libanu i Syrii będą tymi, którzy zapłacą cenę.” ImageSat International opublikował zdjęcia satelitarne przedstawiające budynek fabryki w mieście Safita, położonym w północno-wschodniej Syrii. Zdjęcia pokazują zabezpieczone miejsce otoczone ogrodzeniem, z trzema hangarami i nowo wybudowaną wieżą ciśnień. W ostatnich miesiącach wokół fabryki odnotowano wzmożoną aktywność pojazdów, oraz obecność pojazdów załadowanych wyrzutniami rakiet. „Komponenty budynku i wzory aktywności na terenie kompleksu i wokół niego zwiększają prawdopodobieństwo, że jest to zakład produkujący rakiety.” Wydaje się jednak, że obiekt nie produkuje silników rakietowych ani głowic, ponieważ nie zidentyfikowano żadnych potrzebnych do tego konstrukcji. Prawdopodobnie dwa hangary służą jako linia produkcyjna, a trzeci jest przeznaczony do montażu pocisków rakietowych.


 izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy dużą operację antyterrorystyczną w Judei i Samarii, aresztując 29 osób podejrzanych o działalność terrorystyczną. W Hebronie odkryto skrytkę z bronią, konfiskując karabin maszynowy, pistolet i duże ilości amunicji. Przejęto także duże sumy pieniędzy z funduszy terrorystycznych. W rejonie Jerozolimy rozbito komórkę terrorystyczną, aresztując jej 6 członków.


 rzecznik palestyńskiego przewodniczącego, Nabil Abu Rudeineh, skrytykował decyzję Stanów Zjednoczonych, by nie odnosić się do „ziem palestyńskich i Golanu” jako terytoriów „okupowanego”. Abu Rudeineh powiedział, że decyzja ta odzwierciedla wrogą politykę amerykańskiej administracji wobec narodu palestyńskiego i jest sprzeczna z międzynarodowymi rezolucjami o legitymacji. Podkreślił, że amerykańska terminologia nie zmieni rzeczywistości, że „okupowane ziemie palestyńskie” istnieją od 1967 r., a „okupowany arabski Golan” jest obszarem okupowanym przez Izrael zgodnie z rezolucjami ONZ i prawem międzynarodowym. Mahmoud Abbas powiedział: „Ta decyzja nie zmienia prawdy, że Zachodni Brzeg jest terytorium okupowanym od 1967 r., a syryjskie Wzgórza Golan są okupowanym terytorium arabskim.”


wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski autobus w pobliżu osiedla Anatot, położonego na północny wschód od Jerozolimy. Kierowca został lekko ranny.


 ambasador Izraela przy ONZ, Danny Danon, złożył skargę do Rady Bezpieczeństwa w sprawie tajnej działalności libańskiego Hezbollahu na syryjskich Wzgórzach Golan. „Państwo Izrael nie zignoruje konwersji Syrii i Libanu na utworzenie wojskowego frontu przeciwko nam, i będzie działać z całą mocą i siłą przeciwko agresji Teheranu.” Danon wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ do potępienia działalnościHezbollahu i do promowania uznania jej jako organizacji terrorystycznej.


. izraelska delegacja złożyła skargę w Radzie Praw Człowieka ONZ w Genewie na raport dotyczący izraelskiej działalności na okupowanych terytoriach palestyńskich. Delegacja oskarżyła śledczych ONZ o zbagatelizowanie zarówno przemocy obecnej w palestyńskich protestach w Strefie Gazy, jak i faktu, że zamieszki były od samego początku zaaranżowane przez Hamas. „Dla komisji, Hamas jest całkowicie nieobecny w tym raporcie. Nie widzą Hamasu, nie słyszą Hamasu.” Przedstawiono dowody potwierdzające zaangażowanie Hamasu podczas protestów, w tym koordynację poważnych aktów przemocy wymierzonych w izraelskich żołnierzy. „Hamas ma pełną kontrolę nad tymi wydarzeniami.” Zgłoszono także zastrzeżenia do listy cywilnych ofiar opublikowanej przez komisję ONZ. Wskazano dowody potwierdzające, że niektóre z tych ofiar były członkami terrorystycznych organizacji.


14 marca 2019 r.


władze wodne poinformowały, że padające od wczoraj deszcze przyniosły wzrost poziomu wody w jeziorze Kinneret o 2 cm. Poziom wody wynosi obecnie 212 metry 51 cm poniżej poziomu morza, i jest 49 cm poniżej dolnej czerwonej linii i 3 metry 71 cm poniżej górnej czerwonej linii. Na górze Hermon spadł śnieg.

——- Atak rakietowy na Tel Awiw ——-

 wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety, które doleciały do aglomeracji miejskiej Gusz Dan i przeleciały nad Tel Awiwem. Obie rakiety spadły w otwartym terenie w północnym Tel Awiwie. Prawdopodobnie były to irańskiej produkcji rakiety Fajr 5 (kaliber 333 mmm). Rakiety te mają zasięg około 75 km i przenoszą głowicę z 90 kg ładunku wybuchowego. Informacje wywiadowcze wskazują, że takimi rakietami dysponuje zarówno Hamas jak i Islamski Dżihad w Strefie Gazy. Siły Obronne Izraela przyznały, że zostały całkowicie zaskoczone tym atakiem i nie zdążono aktywować systemu obrony przeciwrakietowej Irone Dome.


 wieczorem w Tel Awiwie zebrał się gabinet bezpieczeństwa. Po konsultacjach podjęto decyzje dotyczące odpowiedzi Izraela na ostrzał rakietowy Tel Awiwu. W konsultacjach uczestniczył premier Benjamin Netanjahu, szef sztabu gen. Aviv Kochavi, szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego Meir Ben-Szabat, dyrektor Szin BetNadav Argaman oraz inni wysocy dowódcy wojskowi. Wiadomo, że minister Naftali Bennett zażądał od armii przedstawienia planu zniszczenia Hamasu. Rozmowy trwały do północy.


 władze miejskie Tel Awiwu i Riszon LeSyjon poleciły otworzenie schronów publicznych i pomieszczeń chronionych w swoich miastach.


 do Strefy Gazy przyjechała delegacja oficerów egipskiego wywiadu, która będzie rozmawiać z przywódcami palestyńskich frakcji nad rozejmem z Izraelem.


 wieczorem palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Beit El w południowej części Samarii. Trafiony został dom, ale nikt nie odniósł obrażeń. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem i rozpoczęli poszukiwania sprawców ataku.


15 marca 2019 r.


w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety. Aktywowano system Iron Dome, który zestrzelił 1 rakietę. Druga rakieta spadła w otwartym terenie nie powodując strat. Jeszcze inna rakieta spadła wewnątrz Strefy Gazy.


rano palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety, z których trzy zostały zestrzelone przez system obrony Iron Dome. Czwarta rakieta trafiła w budynek szkoły w mieście Sderot. Nikt nie został ranny.


r. w nocy Hamas i Islamski Dżihad wydały formalne oświadczenia, twierdzące, że nie mają nic wspólnego z ostrzałem rakietowym centralnego Izraela. Hamas zobowiązał się, że podejmie działania przeciwko osobom odpowiedzialnym za ostrzał rakietowy Izraela. „Wystrzelenie rakiet zostało przeprowadzone bez zgody frakcji palestyńskich. Siły bezpieczeństwa w Strefie Gazy podejmą działania przeciwko tym, którzy naruszyli konsensus narodowy.” Hamas potwierdził także, że do wystrzelenie rakiet doszło podczas spotkania przywódców Hamasu z egipską delegacją, które miało na celu ustalenie rozejmu z Izraelem. Potwierdzono także, że rzeczywiście rakiety zostały wystrzelone ze Strefy Gazy, nie wiadomo jednak kto za tym stoi.


 pod naciskiem Izraela w nocy Strefę Gazy opuściła egipska delegacja. Poinformowano jednak, że egipski wywiad nadal prowadzi intensywne rozmowy ze stronami, aby zapobiec dalszej eskalacji sytuacji.


 w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały 100 celów terrorystycznychHamasu i Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy. Wśród celów znajduje się kompleks biurowy Hamasu w dzielnicy Rimal w północnej części miasta Gaza. Znajdowało się w nim centrum dowodzenia działalnością Hamasu w Judei i Samarii. Ponadto uderzono w miejsca produkcji rakiet, obiekty wojskowe, magazyny broni, obiekty infrastruktury podziemnej oraz w poligon służący bezzałogowym dronom Hamasu w południowej części Strefy Gazy. Nie odnotowano żadnych strat w ludziach, gdyż większość tych obiektów została wcześniej ewakuowana. Wybuchy były tak potężne, że ich odgłos był słyszany w odległości 25 km. Izraelskie samoloty celowo przelatywały nad Strefą Gazy na dopalaczach, rykiem silników pokazując mieszkańcom Gazy możliwości wojskowe Izraela.


 Islamski Dżihad podniósł poziom alarmu wśród swoich członków w Strefie Gazy. „Wygląda na to, że wróg źle zrozumiał nasze milczenie i nadal agresywnie atakuje naszych ludzi, ale wydaje się, że wróg nie zrozumiał dobrze przesłania ruchu oporu.”


Efraim

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.