Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

19 marca 2019 r.


w nocy izraelskie siły bezpieczeństwa przeszukał arabską wioskę Az-Zawija w środkowej części Samarii. W całym rejonie trwają poszukiwania sprawcy ataku terrorystycznego przy mieście Ariel. W rejonie Nablusu przejęto pistolet maszynowy i 2 pistolety z amunicją. Ogółem aresztowano 15 osób.


w nocy Palestyńczycy wznowili demonstracje wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Hamas poinformował, że jest to odpowiedź na opieszałość Izraela w realizacji postanowień porozumienia o rozejmie.


 Komitet Wykonawczy OWP stanowczo potępił brutalne tłumienie społecznych protestów w Strefie Gazy przez milicje Hamasu. Demonstracje odbywały się pod hasłem „Chcemy żyć!” i zaowocowały dziesiątkami pobitych osób. Wiele ofiar ma połamane kończyny. Milicje Hamasuwłamywały się także nocami do domów podejrzanych, aresztując setki osób, w tym dziennikarzy. OWPoskarżyło Hamas o bezprawne nakładanie podatków na mieszkańców Strefy Gazy, co w rezultacie pogorszyło ciężką sytuację społeczno-gospodarczą strefy. Członek Palestyńskiej Rady NarodowejMahmoud al-Zak wezwał Hamas do zrzeczenia się kontroli nad Strefą Gazy. „Jedynym rozwiązaniem obecnej sytuacji w Gazie jest zrzeczenie się przez Hamas władzy i umożliwienie rządowi palestyńskiemu sprawowania władzy w Strefie Gazy.”


w ciągu dnia Palestyńczycy kontynuowali demonstracje wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Wypuszczano także balony z podwieszonymi urządzeniami wybuchowymi i bombami zapalającymi. Po południem izraelskie samoloty ostrzelały dwie grupy Palestyńczyków wypuszczających takie balony.


Siły Obronne Izraela ogłosiły, że od dzisiejszego wieczoru zostanie wprowadzone całkowite zamknięcie palestyńskich terytoriów w Samarii, Judei i Strefie Gazy. Będzie ono obowiązywać przez cały czas świąt Purim do sobotniego wieczoru. Jedynym wyjątkiem będą sytuacje medyczne i humanitarne. Decyzję podjęto ze względów bezpieczeństwa, w świetle ostatniego śmiertelnego ataku terrorystycznego i trwających starć na granicy ze Strefą Gazy.


. greckie media poinformowały, że Izrael, Grecja i Cypr osiągnęły porozumienie w sprawie budowy wspólnie zarządzanego morskiego systemu radarowego. System morskiego radaru Long Horizon, zostanie zbudowany we wschodniej części Cypru, a jego koszt szacuje się na 8 mln dolarów. Pozwoli on monitorować wschodnią część basenu Morza Śródziemnego.


 nieznani sprawcy wymalowali antysemickie hasła na 30 nagrobkach na cmentarzu żydowskim w Fall River, w stanie Massachusetts (USA).


20 marca 2019 r.


w nocy izraelscy komandosi wkroczyli do arabskiej wioski Abwein w zachodniej części Samarii, i otoczyli dom w którym ukrywał się poszukiwany terrorysta, odpowiedzialny za atak obok miasta Ariel. Podczas próby aresztowania, poszukiwany Omar Abu-Liden otworzył ogień i zginął w wymianie ognia.


 w nocy palestyńscy terroryści wrzucili improwizowane ładunki wybuchowe na teren grobowca Józefa na przedmieściach Nablusu w Samarii. Nikt nie został ranny, a izraelscy żołnierze otworzyli ogień do napastników. Inżynieryjne pojazd wojskowy uderzył w samochód, którym usiłowali uciec napastnicy, zabijając 2 terrorystów.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się wieczorem z sekretarzem stanu USA Mike Pompeo. Netanjahu podziękował afministracji Donalda Trumpa za przeniesienie ambasady Stanów Zjednoczonych do Jerozolimy i zwrócił uwagę na zagrożenie ze strony Iranu. Pompeo podkreślił, że Izrael zajmuje szczególne miejsce dla Stanów Zjednoczonych.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.