Aktualne artykuly minionego miesiaca zebral Adam Mer

.

Agi Miszol z Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta 2019

Agi Miszol to poetka izraelska, której wiersze, jak napisał kiedyś Amos Oz, „potrafią w tym samym czasie opowiadać historie, śpiewać oraz tańczyć”. Jest drugą, po Nuali Ní Dhomhnaill, wyróżnioną kobietą w historii Nagrody.

Calosc TUTAJ


Seks jest narzędziem władzy

„Jeżeli dziecko przychodzi do nas z pytaniem o seks, to znaczy, że już się czegoś na ten temat dowiedziało. […] Dociekliwość dzieci w kwestiach seksualnych wynika wyłącznie z ich ciekawości świata. Seks to wiedza o tym, jak działa świat, podobnie jak to, skąd się bierze kupa”, mówi psycholożka.

Calosc TUTAJ


Przemówienie Krzysztofa Warlikowskiego w Parlamencie Europejskim, które powinniście przeczytać

„W krajach Europy środkowej i południowej spadek czytelnictwa jest drastyczny, należą do nich przede wszystkim: Grecja, Węgry, Włochy. Czy to przypadek, że w tych krajach ruchy skrajnie nacjonalistyczne rosną w siłę odwrotnie proporcjonalnie do spadku czytelnictwa?!” – pyta Warlikowski, mówiąc o analfabetyzmie politycznym.

Calosc TUTAJ


SETKI LAT SPORU O TRAKTOWANIE „GOIM”. MAJMONIDES KONTRA HA-MEIRI.

Zalew internetu fałszywymi cytatami z Talmudu nie powinien powodować nierozumnych, stadnych reakcji oburzenia na PRAWDZIWE informacje o dyskryminacyjnych, skierowanych przeciw goim (gojom, czyli nie-Żydom) orzeczeniach w religijnym prawie żydowskim.

Calosc TUTAJ


Nie żyje Jan Kobylański – antysemita, działacz polonijny i sponsor Radia Maryja

W środę, 27 marca, w Montevideo zmarł Jan Kobylański – kontrowersyjny twórca i prezes Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polonijnych Ameryki Łacińskiej (USOPAŁ). Miał 95 lat. Kim był znany z antysemickich poglądów działacz?

Calosc TUTAJ


 ISIS reprezentuje islam; musimy rozmawiać o tym uczciwie i przyjąć odpowiedzialność za to, co dzieje się w świecie

16 marca 2019, BBC Arabic (Wielka Brytania) gościła debatę o ekstremizmie i islamie. Dr. Makram Khouri-Machool, dyrektor mieszczącego się w Cambridge European Centre for the Study of Extremism, powiedział, że większość społeczeństw muzułmańskich jest pokojowa i  że nie należy oskarżać islam o ekstremizm. Powiedział, że nie było zabijania arabskich chrześcijan na Bliskim Wschodzie do czasów amerykańskiej i zachodniej okupacji. Dr Arwa Al-Chattabi, jemeńska specjalistka europejskiej i niemieckiej historii, powiedziała, że Państwo Islamskie (ISIS) reprezentuje islam i że próbowało zrealizować go dokładnie, bez wypaczania, zmiany ani dodawania czegokolwiek. Powiedziała, ze Arabowie i muzułmanie muszą omawiać tę sprawę uczciwie i przyjąć odpowiedzialność za to, co dzieje się w świecie, zamiast zachowywać się jak ofiary i winić innych.

Calosc TUTAJ


Stanowisko Polski ws. Wzgórz Golan. Wbrew Izraelowi i USA

Ambasadorzy Polski, Belgii, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii we wspólnym oświadczeniu stwierdzili, że nie uznają władzy Izraela nad Wzgórzami Golan. Sprawa spornego terytorium wywołuje coraz więcej kontrowersji.

Calosc TUTAJ


Sladami Jezusa

Wystawę „Śladami Jezusa”, dzięki której można odbyć interaktywną podróż do Jerozolimy sprzed 2000 lat, otwarto w piątek w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej. Ekspozycję można zobaczyć do 9 czerwca.

Calosc TUTAJ

Egipsko-niemiecki intelektualista Hamed Abdel-Samad w zjadliwej krytyce europejskiej lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo

Egipsko-niemiecki uczony Hamed Abdel-Samad ostro skrytykował europejską lewicę za jej poprawność polityczną, mówiąc, że choć historycznie rzecz biorąc lewica zawsze broniła słabszego, kiedy chodzi o islam, „przekształca się w konserwatywną prawicę” i stosuje „rasizm niskich oczekiwań”. W odcinku z 25 marca swojego cotygodniowego programu internetowego, „Box of Islam”, Abdel-Samad powiedzial, że podczas gdy lewica “obejmuje i broni wszystkiego, co jest antyzachodnie”, patrzy na muzułmanów jak na barbarzyńskich dzikusów i trzyma ich zmarginalizowanych. Nawet kiedy terrorysta pozostawia komunikat, w którym cytuje Proroka Mahometa i Koran jako powody swoich czynów, “na nic się to nie zdaje. Lewica szufladkuje go jako ofiarę” – powiedział. “To jest czysty rasizm. To znaczy, że nie widzą muzułmanów lub Afrykanów jak ludzi odpowiedzialnych za własne życie”.

Calosc TUTAJ


Powstanie film o potomkach lubelskich Żydów

„Lublinerzy” – film dokumentalny ukazujący losy potomków lubelskich Żydów zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej wyreżyseruje Andrzej Titkow. Premierę zaplanowano na wiosnę 2020 roku.

Calosc TUTAJ


Papież i król Maroka apelują o zachowanie wyjątkowego charakteru Jerozolimy

Przebywający w Maroku papież Franciszek podpisał wraz z królem tego kraju Mohammedem VI apel o zachowanie wyjątkowego charakteru Jerozolimy jako świętego miasta trzech religii. Apel ten został podpisany podczas sobotniej wizyty papieża w Pałacu Królewskim w Rabacie.

Calosc TUTAJ


Musimy walczyć z miłością do Żydów

Francusko-algierska aktywistka, Houria Bouteldja, podczas kongresu Islamskiej Komisji Praw Człowieka w Londynie (8 grudnia 2018) obwieściła, że walka z islamofobią wymaga walki z filosemityzmem, który jest rasizmem i narzędziem walki o białą supremację.

 No comments yet... Be the first to leave a reply!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: