Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu . 30.3 – 31.3

 30 marca 2019 r.


wieczorem premier Benjamin Netanjahu podziękował Egiptowi za wynegocjowanie zawieszenia broni z Hamasem. „Teraz, po Szabacie, powiedziałem naszym siłom, aby pozostały na miejscu. Nie wiemy, czy ten spokój będzie utrzymany i jesteśmy gotowi na każdy rozwój sytuacji. W ten sposób zarządzamy sprawami: używamy siły, gdy jest to konieczne, i unikamy, jeśli to możliwe, niepotrzebnych wojen.”


przez całą noc Palestyńczycy kontynuowali demonstracje wzdłuż ogrodzenia granicznego Strefy Gazy. Palono opony i rzucano petardy, a z głośników puszczano głośną arabską muzykę nacjonalistyczną. Hamas twierdzi, że celem organizacji tych nocnych demonstracji jest osłabienie i stłumienie izraelskiej czujności, oraz obniżenie morale mieszkańców przygranicznych izraelskich społeczności.


rano izraelscy żołnierze zatrzymali 2 dzieci palestyńskich, które przekroczyły ogrodzenie graniczne w południowej części Strefy Gazy. Przy dzieciach znaleziono ukryty nóż. Po przesłuchaniu, dzieci zostały odstawione do Strefy Gazy.


wysoki przywódca Hamasu, Saleh al-Arouri powiedział, że dzięki egipskiej mediacji zostało zawarte porozumienie z Izraelem. „Nie jest to porozumienie pokojowe i nie ma ono żadnego związku z dyplomacją. Jesteśmy zainteresowani zaprzestaniem walki w zamian za zniesienie oblężenia. Spodziewamy się, że umowa zostanie podpisana w ciągu kilku dni. Oczekujemy, że wkrótce to nastąpi – spokój znacząco złagodzi oblężenie.”


około 40 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i różne urządzenia wybuchowe, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W starciach zginęło 2 Palestyńczyków, a 64 osoby zostały ranne. Izraelscy żołnierze powiedzieli, że w ciągu dnia doszło do wielu incydentów, jednak było o wiele mniej przemocy niż dawniej. W wielu miejscach widać było ochotników w fluoroscencyjnych kamizelkach, którzy starali się powstrzymać demonstrantów przed zbliżaniem się do ogrodzenia granicznego. Podczas demonstracji przemówił przywódca Hamasu, Jahja Sinwar: „Palestyńczycy domagają się podstawowych praw, takich jak prawa powrotu i zerwania oblężenia, i popierają ruch oporu. Palestyńczycy mówią, że chcą żyć w godności i chcą żyć, a Brygady Al-Qassam chcą bombardować Tel Awiw.”


papież Franciszek i marokański król Mohammed VI wezwali do zachowania Jerozolimy jako symbolu pokojowego współistnienia muzułmanów, Żydów i chrześcijan, z zachowaniem pełnej wolności wyznawanej religii.


31 marca 2019 r.


palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 5 rakiet, które spadły w otwartym terenie na Negewie. Nie odnotowano żadnych strat.


Siły Obronne Izraela rano otworzyły przejścia graniczne Kerem Szalom i Eretz ze Strefą Gazy. Jest to część realizacji wynegocjowanego przez Egipt porozumienia o zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem. Zezwolono także na poszerzenie obszaru połowów przy wybrzeżu Strefy Gazy.


 w nocy izraelskie czołgi ostrzelały kilka przygranicznych posterunków obserwacyjnych Hamasu w Strefie Gazy. Był to odwet za ostrzał rakietowy Izraela.


Efraim

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Wielka ulga i radość że negocjacje powiodly się Szalom Izrael.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.