Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 3.4 – 4.4

3 kwietnia 2019 r.


rano palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem Żydów jadących samochodem w pobliżu arabskiej miejscowości Huwwara w środkowej części Samarii. Napastnik otworzył drzwi żydowskiego samochodu, który zwolnił przy izraelskim punkcie kontrolnym. Terrorysta usiłował dźgnąć nożem uczennicę, którą ojciec zawoził do szkoły. Kierowca sąsiedniej ciężarówki otworzył jednak ogień do napastnika, ciężko go raniąc. Po przewiezieniu do szpitala terrorysta zmarł. Kierowca, który otworzył ogień, był członkiem żydowskiego zespołu szybkiego reagowania powołanego do obrony żydowskich osiedli na palestyńskich terytoriach.


władze wodne poinformowały, że dzięki ostatnim opadom deszczu, poziom wody w jeziorze Kinneret wciągu ostatniej doby wzrósł o dodatkowe 6 cm, osiągając poziom 211,80 metra p.p.m. Oczekuje się kolejnych opadów. Służby meteorologiczne wydały ostrzeżenie, że w związku z opadami deszczu istnieje obawa przed gwałtownymi powodziami na pustyni Judzkiej i na południu kraju. Surowo zabroniono wchodzenia pieszo lub wjeżdżania samochodem do koryt rzek okresowych, dopóki zagrożenie całkowicie nie ustanie.


Hamas i Islamski Dżihad rozkazały wszystkim mniejszym ugrupowaniom zbrojnym w Strefie Gazy wstrzymanie wszelkich ataków wymierzonych przeciwko Izraelowi. Rozkazano także zaprzestanie nocnych demonstracji wzdłuż ogrodzenia granicznego. Ismail Hanijeh powiedział, że negocjacje postępują dobrze i nie jest wykluczona wymiana więźniów. Negocjacje są prowadzone za pośrednictwem egipskiego wywiadu, i są wspierane przez Katar i ONZ.


władze Autonomii Palestyńskiej skrytykowały negocjacje między Izraelem a Hamasem, nazywając je „zdradą i haniebnym porozumieniem”.


premier Benjamin Netanjahu skomentował negocjacje prowadzone z organizacją terrorystyczną Hamas. “Musicie zrozumieć, że wszędzie wokół nas jest radykalny islam. Największą siłą islamistów jest Iran. Iran próbuje zdobyć broń nuklearną. Powstrzymujemy to. Iran próbuje przenieść swoje siły wojskowe do Syrii i my je tam powstrzymujemy. Udało mi się zapewnić, że mamy swobodę ruchów w Syrii ze strony armii rosyjskiej, a był to nie mały wysiłek. Jeśli Iran zakorzeni się w Syrii, to nie będziemy nawet w stanie porównać tego zagrożenia z oddziałem radykalnego islamu działającego w Gazie. Odstraszamy Hamas. Zablokowaliśmy ich główne trasy dostaw.”


Siły Obronne Izraela otrzymały rozkaz wyburzenia domu palestyńskiego terrorysty Omara Abu Lilaha, który 17 marca b.r. w ataku terrorystycznym przy mieście Ariel zamordował 2 Izraelczyków. Nakaz rozbiórki wejdzie w życie 8 kwietnia. Przy tej okazji opublikowano dodatkowe informacje dotyczące pościgu za terrorystą. Obława trwała trzy dni i zakończyła się strzelaniną, w której uczestniczyła specjalna jednostka antyterrorystyczna. Izraelskie oddziały niemal natychmiast po ataku terrorystycznym zablokowały obszar trzech arabskich wiosek położonych najbliżej miejsca ataku. Podczas przeszukiwań sprawdzono wszystkie jaskinie, domy i pola, przesłuchując wiele osób. Zebrane w ten sposób informacje posłużyły do zlokalizowania miejsca ukrywania się terrorysty.


Siły Obronne Izraela poinformowały, że kilka dni temu ciało izraelskiego żołnierza zaginionego podczas bitwy w Libanie w 1982 r., powróciło za pośrednictwem trzeciego kraju do Izraela. Po przeprowadzeniu testów DNA i potwierdzeniu tożsamości, jego ciało zostało przekazane rodzinie. Sierżant Zachary Baumel zaginął 11 czerwca 1982 r. podczas bitwy z wojskami syryjskimi pod Sułtan Jacoub. Do bitwy tej doszło szóstego dnia wojny. W bitwie tej zginęło 20 izraelskich żołnierzy, a wielu zostało rannych. Los sześciu był nieznany. Jeden zginął w bitwie i został pochowany w Syrii, a po wojnie jego ciało powróciło do Izraela. Drugi został schwytany przez Syryjczyków i dwa lata później uwolniony. Trzeci został schwytany przez islamskich terrorystów i trzy lata później zwolniony. Los pozostałych trzech był nieznany – Zachary Baumel, Zvi Fieldman i Jehuda Katz. Uważano, że zostali schwytani przez siły wroga. Przez 37 lat byli nieustannie poszukiwani, i prawdopodobnie dopiero wzrost obecności wojskowej Rosji w regionie umożliwił wywiadowi odzyskanie ciała zaginionego Baumela.


żydowska gazeta wydawana w Nowym Jorku, The Jewish Press, opublikowała wyniki sondażu przeprowadzonego w Izraelu. Z opublikowanych danych wynika, że 50% respondentów opowiedziało się za zawodową armią w Izraelu, popierając przekształcenie Sił Obronnych Izraela z obowiązkowej w ochotniczą armię zawodową.


wieczorem premier Benjamin Netanjahu odleciał do Moskwy, gdzie jutro rano ma spotkać się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. “Wybieram się na kolejne spotkanie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Omówimy wydarzenia w Syrii, kwestie regularnej koordynacji działań między naszymi armiami oraz inne ważne kwestie dla państwa Izrael.” Netanjahu spotkał się ostatnio z Putinem 27 lutego.


4 kwietnia 2019 r.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Moskwie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Obaj politycy wzięli udział w oficjalnej ceremonii w rosyjskim ministerstwie obrony, podczas której przekazano przedmioty należące do zmarłego izraelskiego żołnierza Zachariego Baumela (cicit , skafander i buty wojskowe). W uroczystości uczestniczył szef sztabu rosyjskiej armii Walery Gerasimow. Netanjahu podziękował za pomoc Rosji w odzyskaniu ciała izraelskiego żołnierza Zecharii Burmela. Jego szczątki Rosjanie odnaleźli pochowane w Syrii. Podkreślił, że było to bardzo ważne dla państwa Izrael. “Jeszcze raz bardzo dziękuję prezydentowi Putinowi i ministerstwu obrony Rosji. Ten ekscytujący dzień i ceremonia są kolejnym wyrazem szczególnego związku między narodem rosyjskim a narodem żydowskim. Nigdy nie zapominamy o ogromnym poświęceniu narodu rosyjskiego i Armii Czerwonej, aby ocalić ludzkość i uratować naród żydowski przed nazistowskim potworem. Setki tysięcy Żydów dzielnie walczyli w Czerwonej Armii, a wielu z nich teraz w Izraelu wciąż z dumą nosi medale, a wielu innych pomogło założyć Izraelskie Siły Obronne. Podczas ceremonii rosyjska orkiestra odegrała pieśń żałobną. Pod koniec ceremonii izraelska flaga na trumnie z przedmiotami została złożona i przekazana premierowi. Późniejsze rozmowy dotyczyły głównie problematyki Syrii i Iranu. Szef rosyjskiej armii zażądał, aby Izrael wcześniej przekazywał informacje ostrzegawcze o atakach na cele wojskowe w Syrii. Podczas spotkania omówiono także rozmieszczenie rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-300 w Syrii.


podczas konferencji prasowej Netanjahu wyjaśnił dlaczego nie wydał rozkazu zajęcia Strefy Gazy i pokonania Hamasu. “W Gazie zrobiliśmy wiele, ale nie zrobiliśmy jednej rzeczy, mianowicie nie podbiliśmy jej, ponieważ wtedy musielibyśmy ją utrzymać i przejąć kontrolę nad dwoma milionami Palestyńczyków, lub przekazać tą odpowiedzialność komuś innemu. Rozmawiałem z wieloma arabskimi przywódcami o możliwości przejęcia kontroli nad Gazą, ale nikt nie zgłosił się na ochotnika. Miałem nadzieję, że ktoś to zrobi, ale nikt tego nie chciał. Od tamtej pory robiliśmy to co było potrzeba, aby ich uderzyć. W końcu nie możesz przystąpić do negocjacji dyplomatycznych z kimś, kto chce cię zniszczyć. Jednak nadal wszystkie opcje, w tym wejście i zdobycie Gazy, są na stole, zgodnie z tym, co jest dobre dla państwa Izrael. Obecnie Siły Obronne Izraela z wielką mocą okrążają Gazę. Nie rozpoczynamy jednak niepotrzebnych wojen, a rozkaz rozpoczęcia wojny można podjąć dopiero po wyczerpaniu się wszystkich innych opcji. Nie wiem, czy uda się nam osiągnąć długotrwałą ciszę, ale wiem jedno: nie podejmuję niepotrzebnych wojen. Wywieram nacisk, jaki jest nam potrzebny, i jestem gotów zapłacić cenę, ale tylko wtedy, gdy będzie potrzebna. W rzeczy samej, jestem gotów zapłacić cenę polityczną za to, że nie poszedłem na wojnę wtedy, gdy była ona nie potrzebna. Chcę, aby każda matka i ojciec wiedzieli, że nie wysyłam ich dzieci na wojnę, zanim nie wykorzystamy wszystkich innych opcji. Być może będziemy zmuszeni do szerokiej kampanii wojskowej w Gazie. Siły są na miejscu, ale to ostatnia opcja, nie pierwsza.”


syryjski minister spraw zagranicznych Walid Muallem powiedział, że “istnieje opcja wojskowa dla wyzwolenia Wzgórz Golan. Nasze prawo do Wzgórz Golan nie zostało unieważnione przez przedawnienie. Jest to stałe prawo, a ziemia jest święta.”


wieczorem zespół inżynierów SpaceIL i Israel Aerospace Industries przeprowadził najbardziej krytyczny manewr lądownikiem księżycowym Beresheet. Manewr ten umożliwił przechwycenie statku kosmicznego przez grawitację księżyca i rozpoczęcie orbitowania wokół księżyca. W nadchodzącym tygodniu lądownik będzie systematycznie obniżać orbitę, aż do osiągnięcia optymalnego punktu do przeprowadzenia autonomicznego lądowania, które jest spodziewane na wieczór 11 kwietnia. Statek waży zaledwie 600 kg i jest najmniejszym, który będzie lądować na Księżycu.


Efraim

Kategorie: Polityka

2 odpowiedzi »

  1. Reakcja przedmówcy jest emocjonalna. Prawdą jest, niestety, że oficjalną nazwą administracyjną Jehudy i Samarii jest Palestinian Autonomy (Od umów Oslo 1993). Geograficznie to dalej Jehuda i Samaria, nie żaden wymysł jak “West Bank”.
    Jeszcze jedna kadencja pres. D. Trumpa i Jehuda z Samarią staną się uznaną własnością Izraela. Jeśli szefowie Arabów palestyńskich nie polubią tego, można będzie zmienić nazwę ich autonomii. Np. Jehuda i Samaria , Autonomia Arabska

  2. “był członkiem żydowskiego zespołu szybkiego reagowania powołanego do obrony żydowskich osiedli na palestyńskich terytoriach.”
    Gwoli ścisłości, to nie są palestyńskie terytoria. “Naród palestyński” nie istnieje, a terytoria te należą do Erec Israel.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.