Ciekawe artykuly

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Co premier widzi, a czego nie. Morawiecki w Nowym Jorku fałszuje historię

Żaden z 300 tys. Żydów nie mógł ocaleć w warunkach brutalnej okupacji bez pomocy co najmniej jednego Polaka” – oznajmił w środę w Nowym Jorku Morawiecki. Obecny polski rząd i premier przyzwyczaili już nas do tego, że ich oświadczenia często mają przypadkowy związek z rzeczywistością.

Calosc TUTAJ


Kolonializm po polsku, czyli długi cień pańszczyzny

W nowożytnej Polsce nie było niewolnictwa, była jednak pańszczyzna – zdaniem współczesnych badaczy system zbliżony do niewolnictwa, który odgrywał kluczową rolę w ustanawianiu polskiej dominacji w Europie Wschodniej. Czy zatem Polska była kolonialnym imperium

Calosc TUTAJ


Duchowny z Nowego Jorku Muhammad Ibn Muneer: Muzułmanie powinni nienawidzić nie-muzulmanów, utrzymywać stosunki z nimi tylko po to, by wzywać ich do islamu

Podczas sesji pytań i odpowiedzi zamieszczonej na kanale YouTube Hadith Disciple 31 stycznia 2018 r. nowojorski duchowny, mufti Muhammad Ibn Muneer, powiedział, że istnieją różne sposoby w kontaktach z różnymi rodzajami Żydów.

Calosc TUTAJ


Israeli scientists create world’s first 3D-printed heart with human tissue

Researchers at Tel Aviv University say their ‘major medical breakthrough’ will advance possibilities for transplants.

Calosc TUTAJ


Arabscy autorzy: Arabowie i Palestyńczycy muszą przestać odrzucać każde porozumienie z Izraelem; Sadat miał rację zawierając pokój

W związku z uznaniem suwerenności Izraela na Wzgórzach Golan przez prezydenta USA Trumpa 25 marca 2019 r. oraz 40. rocznicą porozumienia pokojowego między Izraelem i Egiptem, prasa arabska, a szczególnie prasa egipska, opublikowała artykuły krytykujące postępowanie Arabów i Palestyńczyków w sprawie konfliktu z Izraelem. Autorzy argumentują, że postawa wobec konfliktu:“wszystko albo nic”, która powodowała, że Arabowie i Palestyńczycy odrzucali każde proponowane rozwiazanie, doprowadziła do stałej erozji przedstawianych im propozycji, pozwalając Izraelowi na konsolidację swojego panowania nad okupowanymi terytoriami. Pisali, że uznanie przez USA suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan dowiodło mądrości decyzji egipskiego prezydenta Anwara Sadata zawarcia pokoju z Izraelem i tym samym odzyskania Synaju, w odróżnieniu od głupoty tych, którzy odrzucali pokoj, a których  nieustępliwość pozostawiła Golan i Jerozolimę w rękach izraelskich.

Calosc TUTAJ

 


77. ROCZNICA ŚMIERCI MENACHEMA LINDERA

UTALENTOWANY NAUKOWIEC, CAŁĄ DUSZĄ ODDANY ROZWOJOWI KULTURY ŻYDOWSKIEJ, ZAŁOŻYCIEL ŻYDOWSKIEJ ORGANIZACJI KULTURALNEJ JIKOR. JEDEN Z NAJBLIŻSZYCH WSPÓŁPRACOWNIKÓW RINGELBLUMA, KTÓRY PISAŁ O LINDERZE: NIE ZAJMOWAŁ SIĘ NAUKĄ DLA SAMEJ NAUKI. JAKO PRZEKONANY SOCJALISTA, WPRZĄGŁ NAUKĘ DO PRACY NA RZECZ CODZIENNEJ POMOCY SPOŁECZNEJ.

Calosc TUTAJ


Dwie osoby powalczą o stanowisko dyrektora Muzeum Polin

Tylko dwie osoby przystąpiły do konkursu, który ma wyłonić kandydata na dyrektora Muzeum Polin. Jedna z nich to dotychczasowy szef tej placówki prof. Dariusz Stola. Jego konkurentką jest Monika Krawczyk, przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.

Calosc TUTAJ


Dżihadyści świętują pożar w katedrze Notre Dame, nazywają go karą i dobrym znakiem

Dżihadyści świętują zniszczenie znacznych części katedry Notre Dame w Paryżu w dewastującym pożarze 15 kwietnia 2019 r. W  mediach społecznościowych dżihadyści mówią o katedrze jako o symbolu chrześcijaństwa i głównym miejscu narodzin krucjat. Kilku opisało pożar jako karę za rozmaite zbrodnie przypisywane Francji lub chrześcijanom ogólnie, takie jak militarna interwencja Francji w krajach muzułmańskich lub masakra w meczecie w Nowej Zelandii. Kilku dżihadystów, włącznie z czołowymi postaciami, uważa to wydarzenie za dobry omen, zapowiadający  klęski i katastrofy dla Zachodu i dla globalnego porządku.

Calosc TUTAJ


Publicysta tuby Bractwa Muzułmańskiego w Jordanii wzywa do zbrojnej intifady, by udaremnić “Umowę stulecia” prezydenta Trumpa i obalić Autonomię Palestyńską

W artykule z 14 marca 2019 r. w “Al-Sabeel”, tubie Bractwa Muzułmańskiego (BM) w Jordanii, Dżamal Al-Szawahin wezwał Palestyńczyków do rozpoczęcia nowej, zbrojnej intifady w celu usunięcia słabych, ugodowych rządów Autonomii Palestyńskiej (AP), udaremnienia “Umowy stulecia” prezydenta Trumpa i niedopuszczenia Żydów do zrealizowania ich spisku, by zjudaizować Jerozolimę. Napisał on, że “dyskurs o ogłoszeniu nowej intifady jest teraz silniejszy niż kiedykolwiek między wszystkimi Palestyńczykami, ponieważ wiadomo, że Żydzi rozumieją tylko język oporu i intifady, i język kamieni i płonących opon”.

Calosc TUTAJ


The Subtext of a Recent International Scandal

Próba anulowania Nowej Polskiej Szkoły Badań Historycznych nad Zagładą

W Paryżu, 22 lutego tego roku, rozpoczęła się konferencja „Nowa Polska Szkoła Badań Historycznych nad Zagładą” (NPSBHNZ). Konferencja miała być świętem, szczególnie świętem wszystkich badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich 15 lat na temat roli, jaką nieżydowscy Polacy mieli w Shoah.

Sala wykładowa była pełna ludzi. Wielu z nich było wzburzonych; złych i dokuczliwych. Krzyczeli: Hańba! Kłamstwo! Jeden z widzów wstał podczas przemówienia i głośno zapytał „ile zapłacili [za te kłamstwa]?”

„Nowa Polska Szkoła Badań Historycznych nad Zagładą” została stworzona przez francuskich uczonych. Uczeni ci wierzyli, że to nowe podejście przyczyni się do lepszego zrozumienia roli, jaką polskie społeczeństwo odegrało w Shoah.
To, na czym koncentrują się badacze NPSBHNZ, nie jest tym, co zostało ustalone, ale tym, co zostało zaniedbane: napiętym, często wrogim, stosunkiem między polskimi nie-Żydami a polskimi Żydami.

Ale w Polsce ta skomplikowana, zbolała, tragiczna przeszłość nie może być dyskutowana. Wielu, badając tą część polskiej historii, narusza tabu. A uczeni z NPSBHNZ naruszyli to tabu. Przekroczyli polską omertę – zmowę milczenia.

Pamięć zbiorowa jest głęboko formującym elementem tożsamości każdego społeczeństwa. Zmiana tego jest ogromnym wyzwaniem – takim, które rośnie szybko wtedy, gdy przywódcy polityczni łączą swoje autorytety z siłą nacjonalizmu.

Dziś nacjonalizm i patriotyzm są wiodącymi ideologiami polskiego rządu. W takich okolicznościach każda osoba, która nie afirmuje oficjalnej wersji historii, (w której Polacy byli jednocześnie ofiarami i bohaterami podczas II wojny światowej) jest uważana za antypolską; wrogiem narodu polskiego. A „Dobre imię narodu” jest nawet chronione przez prawo.

Gdy ideologia nacjonalistyczna jest religią państwa, dowody historyczne stają się przeszkodą. Silny i dumny naród, jak głosi retoryka, odrzuca wszelkie ambiwalencje i fakty, które mogłyby pokazać, że (nieżydowscy) Polacy byli odpowiedzialni za śmierć innych (żydowskich) Polaków.

Kręgi nacjonalistyczne protestują przeciwko wiedzy, że niektórzy z tych bohaterów i ofiar są również sprawcami.

Piętnaście lat temu, na początku działalności NPSBHNZ, ta grupa historyków miała nadzieję, że zainicjowanie procesu zaakceptowania trudnej przeszłości – procesu opłakiwania ofiar, które zostały zamordowane przez ich sąsiadów – pomogłoby Polsce poznać siebie; być sprawiedliwszą Polską.

Dzisiaj, jak profesor Gross podsumował w swoim przemówieniu w College de France, wysiłki te w dużej mierze zawiodły. Znaczna część odpowiedzi na tak przełomowe prace naukowe była zaprzeczeniem i, o czym świadczą epitety rzucane na mówców w Paryżu, objawem bolesnego wzrostu antysemityzmu.

Calosc TUTAJ


Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.