Uncategorized

STO LAT ARCHITEKTURY BAUHAUS – TEL AVIV

Zosia Braun

 

 

 

 


Witam,

W tym roku swiatecznie  jest obchodzona setna rocznica stylu i pradu w architekturze zwana  BAUHAUS.

In addition to its beaches, vibrant nightlife, bohemian cafés and artisan markets, Tel Aviv harbours a ‘White City’ – the residual gems of the Bauhaus design movement, whose structures contribute a striking impression on the city’s skyline. Though many of this UNESCO World Cultural Heritage Site’s buildings have fallen into disrepair, their once-gleaming facades graffitied or turned grey, many of the original 4000 Bauhaus buildings have been restored to their former glory. 

See 10 Stunning Bauhaus Buildings in Tel Aviv

 

 

 

 

 

 

 

 


W Niemczech ta rocznica jest obchodzona w Dessau….

Kategorie: Uncategorized

11 odpowiedzi »

 1. Wow. Jest dziesięć komentarzy i żaden nie dotyczy TEMATYCZNIE jego żydowskich twórców w Izraelu – ani jednego nazwiska. Aż wstyd. Jakieś pomieszanie na antysemityzmie
  Ludzie. Wroccie do rozumu. I do BAUHAUSU w TEL AVIVIE.

 2. MEF.Dostrzegam logike,ale widze tez pewna ironie-jeszcze 30-40 lat temu bauhausowskie budynki w TA byly w stanie przedrozbiorkowym.Przecietny Izraelczyk nie patrzyl na nie jako perly europejskiej kultury,mial inne problemy.To,ze teraz sie je restauruje i sprzedaje za miliony jest oczywiscie pozytywnym dowodem wzrostu ekonomicznego.Ale smieszy mnie jednak,ze Gropius,wlasnie on jest ,przez swoj styl celebrowany wlasnie w Izraelu.Jestem oczywiscie w pelni swiadomy,ze wiekszosc tworcow europejskiej kultury-literatury,muzyki i sztuk pieknych byla mniej lub bardziej antysemitami.Abstrahuje od tego,gdy to nie odbija sie w dzielach.Nie-zydowscy odbiorcy nie maja tego problemu.

 3. Żydzi nie mieli wyboru bo kultura chrześcijańska jest przeżarta antysemityzmem i młody architekt żydowski w Niemczech lat 20 najpierw grzecznie podziękował że go w ogóle przyjęli na uczelnię a potem że go przyjęli do pracy.
  Takoż dziękowali gorąco antysemicie Gropiusowi że przyjął ich do pracy i raczył rzucić pańskim okiem na ich plany i wykresy.
  Bauhaus w TLV nie jest ironią ale logicznym wynikiem stosunku chrześcijan do Żydów.
  Jak bomba atomowa której Niemcy nie osiągnęli w czasie II wojny światowej, bo wygnali naukowców żydowskich.
  Jak całe pokolenie inteligencji żydowskiej wygnanej z państw Islamu, których potomkowie budują naukę, technologię i sztukę w Izraelu.
  Hag Sameach

 4. Droga Zosiu!
  Prosze ominac te uwagi Victora- dziekuje Pani za przypomnienie tej rocznicy powstania stylu Bauhaus- przypadkowo znam krewnych Anni Albers ktorej poswiecono 3 wielkie wystawy jej dziel tkackich w Berlinie,Wiedniu i Londynie.Zaprojektowala tez zaslony dla Tory dla kilku Synagog amerykanskich.
  Malzenstwo Albers musialo emigrowac w latach 30 do USA.Kontynuowali styl Bauhaus w USA. Jest o tym ksiazka napisana przez krewnego Anni., prof. Chistophera Benfey pod tytulem ” red brick,black mountains, white clay”.
  Bauhaus to nie tylko projekty domow ale i projekty przedmiotow uzytkowych, mebli, tkanin.
  Wspanialy, nowy, rewolucyjny design na tamte czasy .Dziela zydowskich projektantow!
  Domy Bauhausu w Tel Avivie projektowane przez zydowskich architektow naleza od 2003 roku do dziedzictwa swiatowej kultury UNESCO .

 5. Witam , jeszcze raz. Tu jest wielkie nieporozumienie. Informacja była architekturze Bauhaus w Tel Avivie i w Desau. a ostatnie komentarze są o antysemickich poglądach założyciela.(niewyjaśnionych i nie udowodnionych – a w ogóle, jaki sad będzie Go teraz oskarżać????) Czy to mamy zniszczyć 4000 budynków BAUHAUS w Izraelu?
  Dlaczego żaden z „expertów” do tematyki BAUHAUS nie podał żadnego argumentu z tematyki architektury i w ogóle pominął ten temat.
  Wygląda to na jakieś zjawisko patologiczne – ale to już nie moja dziedzina. ZB

 6. Prosze sobie pogooglowac-A Bauhausful of Antisemites- The Forward

 7. Antysemickie wypowiedzi Gropiusa i Kandinskiego sa przytoczone w D.Schönpflug „Kometenjahre,die Welt im Aufbruch” Fischer Vrlg. 2017.

 8. Dziękuje droga Zosiu za ten spacer po Tel Avivie i wspaniały przegląd Bauhausu – mojego ulubionego, wiecznie aktualnego stylu !

 9. Druga zona Gropiusa byla Ilse Frank (1.3.1897-9..6.1983)- Zydowka z dobrze sytuowanej rodziny Zydow niemieckich z Wiesbaden.Jej marzeniem bylo pisanie ksiazek. Spotkala Gropiusa ktory byl swiezo po rozwodzie z Alma Mahler-Werfel. Zafascynowana nowym stylem archtektury dolaczyla do zespolu architektow , projektantow i tkaczek w szkole Gropiusa. Projektowala zestawy stolowe. Byla pania do wszystkiego- organizowala spotkania i seminaria. Swiadkami na slubie Gropiusa z Ilse Frank byl Wassilij Kandinsky i Paul Klee.W czasie dojscia Nazistow do wladzy emigrowala do Londynu a potem do USA.Byla lektorka textow Gropiusa.Wydala rowniez reportaze z ich wzajemnych podrozy.
  W dostepnych mi Biografiach o Gropiusie i o Jego Zonie nie znalazlam zadnej wzmianki o antysemityzmie Gropiusa.W jego zespole prawie wszyscy byli Zydami.

 10. Nie rozumiem pierwszego zdania.
  Czy jego budynki były antysemickie?
  Czy zamordował albo wydał jakiegoś Żyda swego ucznia?

 11. Zalozyciel Bauhausu Walter Gropius byl antysemita,co nie uchronilo go przed niechecia nazistow do jego stylu.Ironia losu jest ,ze wiele budynkow w stylu Bauhaus znajduje sie wlasnie w Tel Awiwie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.