Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 16 . 5 – 17 .5


16 maja 2019 r.


policja złożyła akt oskarżenia przeciwko Arikowi Ledermanowi, który dopuścił się ataku słownego i splunął na ambasadora Polski w Izraelu. Za ten czyn grozi mu do pięciu lat więzienia. Sprawca ataku decyzją sądu został umieszczony w areszcie domowym.


 Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały trzy poważne pożary w rejonie kibucu Nahal Oz. W akcji gaszenia zaangażowano samoloty gaśnicze.


 wieczorem w Tel Awiwie odbył się drugi półfinał festiwalu piosenki Eurowizja. Wybrano dziesięć dodatkowych krajów, które wezmą udział w finale w sobotnią noc: Macedonia, Holandia, Albania, Szwecja, Rosja, Azerbejdżan, Dania, Norwegia, Szwajcaria i Malta. Gwiazdą wieczoru była Madonna.


17 maja 2019 r.


izraelska policja od rana wzmocniła swoje siły na Starym Mieście Jerozolimy, aby zapewnić spokojny przebieg cotygodniowych modlitw z okazji muzułmańskiego miesiąca Ramadan. Większość dróg na Starym Mieście została ze względów bezpieczeństwa zamknięta.


agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowała, że miniony kwiecień był pierwszym od 2017 r. miesiącem, w którym nie odnotowano żadnej śmiertelnej ofiary terroru. W kwietniu odnotowano 126 różnych ataków terrorystycznych, co stanowiło znaczny spadek w porównaniu do marca, w którym miało miejsce 308 takich ataków. Jednak już w maju doszło do eskalacji w Strefie Gazy i w wyniku ciężkiego ostrzału rakietowego zginęło 4 Izraelczyków.


. izraelskie ministerstwo spraw z zadowoleniem przyjęło niemiecką rezolucję, która określiła ruch BDSjako antysemicki. „Z zadowoleniem przyjmujemy rezolucję Bundestagu, przyjętą znaczną większością głosów, przeciwkoBDS. Niemiecki parlament uznał antysemicki charakter BDS i bezprawność jego działań bojkotowych. To ważny krok, który, mamy nadzieję, będzie przyjęte przez inne europejskie organy ustawodawcze.”


Hamas nakazał palestyńskim demonstrantom w Strefie Gazy, którzy regularnie uczestniczą w cotygodniowych protestach przy ogrodzeniu granicznym, aby pozostali w domach. Celem jest uniknięcie jakichkolwiek incydentów, które ekstremistyczne grupy mogły by wykorzystać do eskalacji i zakłócenia spokojnego przebiegu festiwalu piosenki Eurowizja w Tel Awiwie. Jako oficjalną przyczynę odwołania demonstracji Hamas podał falę upałów i codzienny post z okazji miesiąca Ramadan.


 niemiecki parlament Bundestag przyjął uchwałę potępiającą ruch BDSi określającą go jako „antysemicki”. Ruch Bojkotu, Dezinwestycji, Sankcji (BDS) ma na celu „zakończenie międzynarodowego wsparcia dla ucisku Palestyńczyków przez Izrael i wywarcie presji na Izrael, aby przestrzegał międzynarodowe prawo”. Uchwała wzywa rząd niemiecki do powstrzymania się od jakiegokolwiek wspierania organizacji zaangażowanych w działania bojkotowe przeciwko Izraelowi. „Wszechogarniające wezwania do bojkotu w ich radykalnej naturze prowadzą do stygmatyzacji obywateli izraelskich i osób wiary żydowskiej w ogólności. Jest to niedopuszczalne i godne najostrzejszego potępienia … Argumenty i metody ruchu BDS są antysemickie.” Uchwała mówi także, że działania ruchu BDS przypominają nazistowską przeszłość Niemiec.


Efraim

Kategorie: Polityka, Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.