Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 20.5 – 21.5

 20 maja 2019 r.


wieczorem izraelskie media doniosły, że dwa tygodnie temu zostało zawarte porozumienie w sprawie zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem, które ma obowiązywać przez sześć miesięcy. Porozumienie zobowiązujeHamas i Islamski Dżihad do zachowania odległości 300 metrów od ogrodzenia granicznego podczas demonstracji w Strefie Gazy. Organizacje te zobowiązały się także do zawieszenia nocnych protestów i akcji przybrzeżnych flotylli łodzi rybackich. W zamian Izrael zgodził się rozszerzyć strefę połowów do 15 mil morskich, umożliwić dostęp pomocy humanitarnej do Strefy Gazy oraz rozpocząć negocjacje w sprawie dostaw energii elektrycznej, przejść granicznych, służby zdrowia i finansów.


 palestyński premier Mohammad Sztajjeh powiedział, że jego rząd nie weźmie udziału w spotkaniu organizowanym w Bahrajnie. Dodał, że każdy Palestyńczyk, który weźmie udział w tym spotkaniu, będzie współpracownikiem Amerykanów i Izraela. Sztajjeh podkreślił, że z Palestyńczykami nie negocjowano żadnego spotkania, terminu ani tematów rozmów, dlatego nie wezmą udziału w tym ekonomicznym szczycie.


Światowa Organizacja Żydowskiej Restytucji zareagowała na sobotnie wystąpienie polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, który powiedział, że zapewnienie przez Polskę zwrotu mienia lud odszkodowania dla ofiar Holokaustu byłoby zwycięstwem Hitlera. „To oświadczenie, jeśli zostało przedstawione poprawnie, jest głęboko niewrażliwe wobec ocalałych z Holokaustu i ich rodzin. Jest też po prostu niepoprawne, gdyż problem nie dotyczy niemieckich konfiskat podczas nazistowskiej okupacji Polski. Chodzi o majątek, który został później upaństwowiony przez polski rząd komunistyczny, i nadal przynosi korzyści polskiej gospodarce. Rząd ponad rok temu przyjął projekt ustawy, aby rozwiązać ten problem, co ma wpływ na nieżydowskich i żydowskich właścicieli nieruchomości i jest szczególnie ważny dla osób, które przeżyły Holokaust, a ich własność została najpierw przejęta przez niemieckich nazistów, a następnie przez polskich komunistów. Polska powinna spełnić swoje zobowiązania wobec nieżydowskich i żydowskich właścicieli nieruchomości, którzy wiele lat czekają na zapewnienie im sprawiedliwości.” Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder określił wypowiedź premiera Morawieckiego jako naganną. „Kolejne polskie rządy konsekwentnie odmawiały uznania strat materialnych polskiego żydostwa i zasadniczo traktowały ich domy i inne mienie jako łup wojenny – a poszczególni Polacy i polskie instytucje od ponad siedmiu dekad czerpią zyski z tych aktywów. Ta niechęć do uznania faktu, że ofiary Holokaustu i ich spadkobiercy mają prawo do odrobiny materialnej sprawiedliwości, jest na tyle niefortunna, jak twierdzenie premiera Morawieckiego jest niepokojące – zakładając, że zostało ono tak wypowiedziane – że zapewnienie restytucji Żydom za ich skradzioną własność byłoby pośmiertnym zwycięstwem Hitlera. Mam nadzieję, że premier Morawiecki został błędnie zacytowany i może dostarczyć wyjaśnienia. W przeciwnym razie uczucia leżące u podstaw jego słów mogą być scharakteryzowane jako naganne i muszą być całkowicie odrzucone.”


grupa 29 byłych polskich ambasadorów skrytykowała polskie władze za nagłośnienie ataku na obecnego ambasadora Polski w Izraelu, i włączenie tego incydentu w kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. „Kiedy głowa państwa i szef rządu zabierają głos, wydarzenie przybiera rozmiar konfliktu międzypaństwowego. W tym cynicznym rozumowaniu polska racja stanu nie ma znaczenia.” Tymczasem polska ambasada w Tel Awiwie poinformowała, że wyjaśnienia sprawcy ataku na ambasadora były fałszywe. „Materiał z kamer monitorujących jednoznacznie dowodzi, że twierdzenia napastnika dotyczące złego traktowania w ambasadzie są fałszywe. Ponadto napastnik świadomie podążył za samochodem ambasadora. Jesteśmy gotowi przekazać cały materiał właściwym władzom.”


21 maja 2019 r.


rano poszerzono strefę połowów przy wybrzeżu Strefy Gazy z 12 do 15 mil morskich (28 km). Izraelska prokuratura poinformowała, że w najbliższym czasie planowane jest zwrócenie do Strefy Gazy łodzi rybackich, które zostały skonfiskowane ze względu na naruszenie strefy bezpieczeństwa przy Gazie. Takich łodzi jest około 65. Przekazanie planowane jest w ciągu kilku najbliższych miesięcy.


 ministerstwo zdrowia wydało ostrzeżenie przed falą upałów, jaka od jutra jest spodziewana w Izraelu. Przez trzy kolejne dni będzie utrzymywać się temperatura około 40 stopni Celsjusza. Poproszono by osoby starsze i przewlekle chore unikały ekspozycji na słońcu, unikały niepotrzebnego wysiłku fizycznego, piły dużo płynów i przebywały w klimatyzowanych pomieszczeniach. Straż pożarna zaapelowała o wyjątkową ostrożność przy paleniu ognisk podczas zbliżającego się dnia Lag B’Omer. Upałom będzie towarzyszyć silny wiatr, co może spowodować szybki rozprzestrzenianie się pożarów. Wydano zarządzenie określające, że ogniska będzie można palić jedynie w wyznaczonych bezpiecznych miejscach.


 OECD opublikowała raport o wielkości zażywania uzależniających środków przeciwbólowych. Według danych z lat 2014-2016 Izrael zajął pod tym względem 11. miejsce wśród 37 państw OECD. Stanowi to wzrost o 13% w stosunku do 2013 r., kiedy to Izrael zajął 24. miejsce. Według raportu, każdego dnia w Izraelu uzależniające środki przeciwbólowe przyjmuje około 87 tys. osób. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych, Francji i Belgii spożycie takich leków zmalało w tym samym okresie czasu. Przewodniczący Towarzystwa Farmaceutycznego w Izraelu David Papo powiedział: „Farmaceuci twierdzą, że wyraźnie odczuwają gwałtowny wzrost popytu na środki przeciwbólowe. Dowiedzieliśmy się o tym problemie około dwa lata temu, mniej więcej w tym czasie, kiedy ujawniono niepokojące dane na uzależniających środkach przeciwbólowych w Stanach Zjednoczonych. To epidemia na dużą skalę, której wielkość nie jest w pełni zrozumiała dla władz medycznych w Izraelu. Ministerstwo Zdrowia powołało specjalną komisję do zbadania tej kwestii.”


na przejściu granicznym Erez zatrzymano 372 paczek, w których próbowano przemycić różnego rodzaju sprzęt militarny do Strefy Gazy. W paczkach znajdowały się drony, lornetki, latarki do karabinów, odbiorniki satelitarne, kabury na broń, miniaturowe kamery, kompasy oraz wojskowe buty.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.