Polityka

Napchajcie się

 

Zamieszczamy ten gorzki komentarz do ustawy 447 pióra Piotra Pazińskiego, redaktora naczelnego żydowskiego pisma „Midrasz” w całości, choć bijące z niego emocje prowadzą do drastycznych konkluzji. Jet to jaskrawa ilustracja problemu, którego rozwiązania władze i społeczeństwo polskie unikały jak diabeł święconej wody.

Panie i panowie z Konfederacji, jeśli jakieś mienie po zamordowanych Żydach w Polsce zostało, napchajcie się nim do woli


Wyznam, że ze strachem i przygnębieniem myślę o podpisanej kilka dni temu przez Trumpa amerykańskiej ustawie 447.

Ze strachem – bo jej realizacja może oznaczać katastrofę w relacjach polsko-żydowskich, chyba już nie do odrobienia, zarówno w wymiarze politycznym, jak i moralnym, zwłaszcza w sferze pamięci po ofiarach Zagłady, a życie żydowskie w Polsce, życie owej resztówki po społeczności wymordowanej przez hitlerowców – uczynić niepożądanym i zbędnym.

Z przygnębieniem – bo dowodzi niedojrzałości niektórych amerykańskich polityków i działaczy żydowskich w radzeniu sobie z historycznymi, materialnymi i egzystencjalnymi skutkami ludobójstwa, jakie dotknęło przed 75 laty europejskich Żydów. W moim poczuciu nie da się – prócz stwierdzenia nagiego faktu, że Zagłada oznacza dla żydowskiej historii swoistą wyrwę w czasie i przestrzeni – oszacować strat, ponieważ są one nie do oszacowania. Nie do oszacowania ze względów moralnych oraz praktycznych. Moralnych – bo zawsze prowadzone będą w cieniu śmierci, gwałtownej, totalnej i pozbawionej jakiegokolwiek sensu. Praktycznych – bo nie da się po siedmiu dekadach określić nawet w przybliżeniu, kto i jak na zagładzie Żydów skorzystał, jaki majątek został zagrabiony i przez kogo: okupanta czy sąsiadów, ile był wart, jakie były jego późniejsze losy, status prawny, i komu przysługuje sprawiedliwe i proporcjonalne odszkodowanie. (Pomijam już kwestię zmiany granic; zniszczeń wojennych, które dotknęły zarówno żydowskie, jak i polskie majątki; hitlerowskie ludobójstwo na etnicznych Polakach; oraz powojenną zmianę ustroju i stosunków własności).

Stało się. Za sprawą hitlerowskich Niemiec społeczność polskich Żydów przestała istnieć. Nie istnieją dzieci, wnuki i prawnuki większości zamordowanych; ocaleńcom, osmalonym Zagładą, czasem udało się odbudować życie, przeważnie poza Polską. Wolno przypuszczać, że z biegiem lat przestało istnieć, zwyczajną koleją rzeczy, pozostawione w Polsce żydowskie mienie: przedmioty codziennego użytku, pamiątki, a nawet domy. Jeżeli coś pozostało, resztki cmentarzy, nieliczne bożnice – wrosło na zawsze w polski krajobraz, na dobre i na złe. Prędzej czy później też ulegnie dekompozycji i zagładzie – tym razem ze strony przyrody, zgodnie z nieubłaganymi prawami czasu i zapomnienia. Żyjemy przecież, jako ludzkość, na ruinach dawnych cywilizacji, korzystamy z ruin pozostawionych przez przodków, własnych i cudzych, także przez ludzi, którzy nigdy nie stali się czyimiś przodkami. I przeważnie o tym nie pamiętamy. Nie ma powodu sądzić, by z mieniem ofiar Zagłady, z materialnymi śladami ich bytności, miałoby stać się coś innego.

Że ktoś się na owych resztkach „upasie”? Tak bywa. Że skorzysta państwo, w którym Żydów już prawie nie ma? Cóż, taka jest żydowska historia. Że niekiedy skorzystają ci, którzy Żydów nie lubią i cieszą się, że Hitler ich zamordował? Trudno, nie odmienimy ich serc ani tą, ani żadną inną ustawą, nie nakażemy współczucia. Ci, którym zależy na pamięci, mogą powtórzyć za mądrym Hiobem: „O ziemio, nie zakrywajże krwi mojej! Niechaj nie znajdzie spoczynku skarga moja!”. Kto zechce, usłyszy ich głos. To będzie jedyna rekompensata”.

A paniom i panom z Konfederacji mam do powiedzenia tylko tyle: jeśli jakieś mienie po zamordowanych Żydach w Polsce zostało, jeżeli jest wolne i nie rozpadło się w proch, napchajcie się nim do woli. Udławicie się nim, a dupami wyjdzie wam czarna ropa!

Piotr Paziński

Napchajcie sie

Kategorie: Polityka

9 odpowiedzi »

 1. Komentarz napisal Jozek G.

  @Abram Nanes
  Co ma wspólnego Nataniahu z tą aferą? Kompletnie nic. A Trump? On nic nie rozumie. A dlaczego nie zwróciłeś uwagi na istotny element ten, że odszkodowań zażądali Amerykanie pochodzenia żydowskiego, nie koniecznie potomkowie zamordowanych. Ci od razu wyniuchali zarobek, a najbardziej haniebne jest to, że „zarobek” na ofiarach Holokaustu. Jakie oni mają prawo moralne nawet myśleć o tym? Czy 447, to wymysł Trumpa??? Niektórzy każdą okazję wykorzystują, by go udupić. No i oczywiście premiera Izraela. Kim są ci „Żydzi”? To lewaccy „demokraci” przy każdej okazji godzący w państwo żydowskie. Właśnie oni dolali dużo oliwy do ognia antysemickiej nienawiści Polaków.
  Sin’at chinam nie dodaje rozumu.
  MEF, pod tym, co napisałeś, podpisuję się. To bardzo ważna wypowiedź.

 2. 447 to przykład ustawy kompletnie nieskutecznej w jej oficjalnym, wpisanym celu, a wręcz bardzo szkodliwej dla tego celu. . Można by więc powiedzieć, ze to czysty idiotyzm, ale to niezupełnie prawda, bo proponujący ją, glosujący za nią i Trump zrobili to po prostu dla siebie, dla własnego politycznego poparcia.

 3. W tym mroku złych myśli i słów są jednak światełka, które dają nadzieję… Na razie są słabe i nikłe, ale ogrzewane ciepłem serc ludzi dobrej woli, rosną rozpraszając ciemności… W 2017 roku decyzją – uwaga (nie spadnijcie z krzeseł) – polskiego Sejmu (sic!), kwota 100 milionów złotych została przeznaczona na renowację Cmentarza Żydowskiego na Woli. Pieniądze zostały przelane na fundusz wieczysty Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. Posłużą do finansowania renowacji nekropolii przy ul. Okopowej 49/51. Cmentarz to 33 hektary stopniowo niszczejącego zabytku kultury polskiej i żydowskiej. „W efekcie dochodzi do stopniowej degradacji jednego z najważniejszych zespołów zabytkowych Warszawy” – czytamy w uzasadnieniu ustawy, która umożliwiła przekazanie na cmentarz wspomnianej, olbrzymiej kwoty. Z uwagi na fatalny stan cmentarza, remont musi ruszyć jak najszybciej. Jest to konieczne, także z uwagi na fakt, że w miejscu tym pochowanych jest wielu wybitnych przedstawicieli kultury czy nauki. Znajdziemy tu groby twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa, poety Bolesława Leśmiana, założycielki warszawskiego Teatru Żydowskiego Estery Racheli Kamińskiej. Dlaczego przeznaczono aż 100 milionów złotych? Chodzi o zabezpieczenie losów cmentarza na najbliższe pół wieku. Każdego roku fundacja będzie wydawać około 2 milionów złotych na prace związane z konserwacją pomników. Oczywiście jedni oburzeni napiszą: „po co finansować renowację żydowskich (a więc „nie polskich”) nagrobków”, drudzy słusznie zauważą: „co to jest 100 milionów złotych i jeden cmentarz – takich cmentarzy i innych niszczejących, żydowskich zabytków, wymagających szybkiego ratunku, są przecież tysiące w całej Polsce”. A ja jednak widzę maleńkie światełko, które daje nadzieję… Teraz potrzebny jest wysiłek ludzi o dobrych sercach, aby nie zgasło, ale dało początek innym światełkom…

 4. Sazyjacy jeszcze spadkobiercy ktorzy nie moga w Polsce dosatc swojego.Polacy chytrze laczazesoba spadek bez spadobiercow z zagrabionym prawowitym spadkobiercaom o ile ci sa sa Zydami
  Atentyczne .”e Izraelki przyjezdzajado polskiej miesciny gdzie ich dziadek mial fabryczke powidel I sady owocowe.
  Na ratuszu mowi im urzedniczka : Nie mozemy sprawdzictzw KsiegaWieczysta zostla..I skomplikoane wyjasnienie
  ”Ale niech Panie poczekaja,burmistrz(czy inny lokalna szyszka) chce z wami porozmawiac po konferencji na ktorej jest teraz”
  Czekaja przychodzi ”szyszka” I mowi :”Terazn ie mozemy znalezsc,ale mm rozwiazanie Panie powinny zainwestowac tutaj,damy grunt na fabryke,bo wy Zydzi macie glowy do interesow..”
  Zagrabili I chca dalej grabic jak sie uda

 5. Zapomniałem dodać że pod Deklaracją Terezińską podpisało się 46 państw w tym Polska. Obrońcom i nienawistnikom, filo- i any- semitom, Żydom i gojom, gorąco polecam zapoznanie się z tekstem tej Deklaracji.
  Zanim wyrażają dodatkowe opinie odcięte od faktów i rzeczywistości.

 6. Trump nie wymyślił ustawy 447.
  Wymyślili ją demokraci.
  1. Ustawa w Kongresie: H.R.1226 – Justice for Uncompensated Survivors Today (JUST) Act of 2017 ( by Joseph Crowley, D. NY).
  2. Ustawa w Senacie S.447 – Justice for Uncompensated Survivors Today (JUST) Act of 2017 (Tammy Baldwin, D. WI)
  3. Baza prawna tej ustawy: Terezin Declaration, Prague 2009.
  Trump podpisał legalną ustawę która została zaproponowana przez Demokratów i przeszła przez Kongres i przez Senat, jak codziennie podpisuje kilka takich w ciągu jednego dnia pracy.

  Komentarz zbyteczny, bo nie zależy mi na opluwania Demokratów, którzy powinni być adresem ataków Polaków. Ale od Żydów i Polaków opluwających Trumpa i Netanjahu spodziewałbym się pisemnych przeprosin skierowanych do ich kancelarii.

  Tekst Pazińskiego jest dodatkowym dowodem że rośnie przepaść między Żydami wolnymi i Żydami diaspory. Dobry człowiek, reprezentujący dobrych ludziach, których wypowiedzi są dyktowane strachem.

  A.N też nie ma racji co do zwrotu mienia żywym jednostkom.
  Prawie codziennie w Europie Zachodniej zwracają mienie dalekim potomkom albo gminom.
  Polska może też, bo prawo odnosi się do mienia żydowskiego zagrabionego przez państwo polskie. Pewnie też i od Polaków ale to już kwestia inna.
  Polska nie chce oddać zagrabionego mienia bo to cios w kieszeń państwa i niektórych obywateli. Samobójstwo polityczne dla partii która taką ustawę przeforsuje.
  Proste. Nic wspólnego ani z prawem ani z moralnością.

  Są też ludzie między Żydami diaspory którzy sprzeciwiają się zwrotu zagrabionego mienia żydowskiego w Polsce, ale popierają ochoczo zwrot mienia zdobytego przez Izrael w wojnach obronnych.

  Grabież mienia spokojnych obywateli jest nielegalna w świetle każdego możliwego prawa cywilnego.
  Okupacja ziemi zdobytej w wojnie obronnej, jest legalna ,według każdego prawa międzynarodowego. W wypadku Izraela, te tereny nawet nie miały i nie mają legalnych granic uznanych przez państwa, tak że nie stosuje się tam Konwencja Genewska ( 1949).
  W odróżnieniu od dużej części Śląska o Pomorza, które miały legalne granice i są dzisiaj międzynarodowo uznanym łupem wojennym.

  Źródłem obłudy Żydów diaspory jest strach. Strach przed gojem i strach przed pogromem. Strach wyjść na ulicę w jarmułce, nie mówiąc o tałesie, i strach odsłonić Gwiazdę Dawida na szyi. a największy strach to obrazić goja sąsiada żądaniem pieniężnym.
  Najbezpieczniejszą metodą Żydów diaspory polskiej jest schować się w mysią dziurę i przeczekać, co najwyżej skrytykować z ukrycia wolnych Żydów za bezczelność.
  Jak w starym dowcipie chasydzkim. Albo Polacy zapomną albo Izrael zniknie. W obu wypadkach poczują ulgę.

 7. Batdzo dobry artykuł! Powinni przeczytać go ci, ktorzy doprowadzili do powstania i podpisania 447. Na marginesie: Nawet jesli przezylam całe życie obok wspanialego sąsiada tej samej narodowości, religii i pogladow politycznych co ja i gdy nagle ten sąsiad został zamordowany nie pozostawiając po sobie spadkobiercy, nie poczuwam się do prawa dziedziczenia czegokolwiek po nim, żadnej jego rzeczy, o ile bie zapisal mi czegoś w swoim testamencie. A co dopiero, gdy nigdy go nie spotkalam, mieszkam na drudiej półkuli, ale slyszalam o nim, ze wyznawał te sama religię co moi dziadkowie i nie pozostawił spadkobiercow, a jego bywszy już majatek trafił w ręce przypadkowych ludzi. Tak wlasnie wygląda paranoja z Ustawą 447.

 8. To są sprawy skomplikowane. Sam tekst jest bardzo dobry. Początkiem tego nieszczęścia są Niemcy!!!! Nie pisalibyśmy o tym gdyby Niemcy nie zaatakowali Polski, Europy i świata. I o tym trzeba zawsze pamiętać. Mnie najbardziej jest żal ludzi, którzy zostali zamordowani. Żal mi bezgranicznie zaginionego z winy Niemiec świata wielokulturowego w Polsce. Warszawa była wielokulturowa. I tu był świat żydowski. Na przykład na Muranowie. Zaginiony świat to też polska inteligencja. W znacznej części wymordowana przez Niemców i Rosjan. A z facetami z konfederacji jest mi nie po drodze. Na przykład dlatego, że nie mają żadnej koncepcji na Polskę teraz. Majątków uczciwie nie da się przywrócić jeśli właściciele i spadkobiercy nie żyją.. Ale pamieć powinniśmy mieć i co się da to odbudowywać, pokazywać, uczyć.

 9. Umowa o odszkodowania z Nìemcami mowila, ze odszkodowania otrzyma wylacznie zyjacy.a 447 chce dac niezyjacym. Dzielono ryczaltowo. A tu? Dzielacy, beda wyceniac setki lat, zabiora wszystko Niema watplìwosci, ze Zydzi dzielac ten majatek pozarzynaja sie na wzajem. Czý Tramp zrozumie niszczycielski potencjal, Nataniahu?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.