Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 28.5 – 29.5

 

 

 


28 maja 2019 r.


przewodniczący partii politycznej Kulanu Mosze Kahlon opublikował oficjalne oświadczenie potwierdzające, że jeśli odbędą się nowe wybory, partia Kulanu będzie na wspólnej liście z partią Likud. Minister wyraził jednak nadzieję, że w ciągu następnych 30 godzin premierowi Netanjahu uda się utworzyć rząd i że wybory nie będą musiały się odbyć. Jednak wieczorem partia Likudu poinformowała, że lider Israel Bejteinu, Avigdor Liberman odrzucił wszystkie propozycje kompromisu. Nowe wybory będą kosztować co najmniej 62,5 mln szekli, a rozwiązanie Knesetu kolejne 475 mln szekli. Tych pieniędzy nie ma zagwarantowanych na ten rok w budżecie państwa.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że po raz pierwszy w tym roku zidentyfikowano obecność w Izraelu komarów zakażonych wirusem Zachodniego Nilu. Zainfekowane komary odnaleziono w moszawie Idan w rejonie Arava na południu kraju. W całym regionie zwiększono nadzór sanitarny, gdyż istnieje obawa, że po deszczowej zimie wzrośnie populacja komarów. Zalecono opryski, a także stosowanie indywidualnych zabezpieczeń (siatki w oknach domów i środki odstraszające komary). W Izraelu funkcjonuje system wykrywania wirusa Zachodniego Nilu u komarów. Ministerstwo ochrony środowiska odpowiada za pobieranie próbek komarów w terenie, podczas gdy badania laboratoryjne przeprowadza ministerstwo zdrowia.


. Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały pożar lasu Beeri w Izraelu.


libańskie media poinformowały, że prezydent Libanu Michel Aoun spotkał się w Bejrucie z zastępcą sekretarza stanu USA ds. bliskowschodnich Davidem Satterfieldem. Obaj dyskutowali nad przebiegiem morskiej granicy między Libanem a Izraelem.


29 maja 2019 r.


premier Benjamin Netanjahu zaproponował Partii Pracy dołączenie do koalicji rządowej, oferta została jednak odrzucona. Dzisiaj o północy upływa ostateczny termin w którym Netanjahu miał utworzyć koalicję rządową. Do wieczoru nie udało się podpisać umowy koalicyjnej. Prezydent Reuven Rivlin powiedział, że jeśli przed północą nie zostanie utworzony nowy rząd, będzie miał dwie opcje: powierzenie misji utworzenia rządu innej osobie, albo poinformować przewodniczącego Knesetu, że nie ma możliwości utworzenia rządu i wezwać do rozpisania wyborów parlamentarnych. Prezydent dodał, że przed podjęciem decyzji odbędzie ponowne konsultacje z przedstawicielami parlamentarnych frakcji politycznych.


doradca amerykańskiego prezydenta, Jared Kushner spotkał się w Ammanie z jordańskim królem Abdullahem. Król powiedział, że należy zintensyfikować wszystkie wysiłki, aby uzyskać pokój na podstawie rozwiązania dwupaństwowego.


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.