Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

 

 

 


9 czerwca 2019 r.


nad ranem wybuchł niewielki pożar na pokładzie tureckiego statku zakotwiczonego w Zatoce Hajfy. W porozumieniu z tureckim konsulem na pokład statku wkroczyli izraelscy komandosi, którzy w koordynacji z kapitanem przeprowadzili przeszukanie całego statku. Znaleziono tureckiego pasażera na gapę, którego przekazano izraelskiej policji z zarzutem podejrzenia podpalenia statku. Zostanie on poddany ekstradycji do Turcji.


 po południem izraelska policja zatrzymała 17-letniego Palestyńczyka, który nielegalnie przeniknął do Jerozolimy i podejrzanie zachowywał się w rejonie południowych dzielnic miasta. Przy zatrzymanym znaleziono ukryty nóż. Zatrzymany pochodzi z Hebronu i nie posiada zezwolenia na wjazd do Izraela.


 Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały dwa pożary na terytorium Izraela.


w mieście Al-Bireh w południowej części Samarii, odbyło się spotkanie organizacji członkowskich OWP i niezależnych osób. Po spotkaniu wydano odezwę wzywającą Palestyńczyków do udziału w masowych protestach publicznych przeciwko amerykańskiej inicjatywie pokojowej. Protesty zaplanowano na 25 i 26 czerwca.


 wysoki urzędnik jordańskich władz wykazał niezadowolenie z polityki Autonomii Palestyńskiej, która prowadzi do pogłębiania się kryzysu gospodarczego. Jordania obawia się, że upadek Autonomii Palestyńskiej doprowadzi do wybuchu przemocy, która może zagrozić stabilności Jordanii. Podkreślono, że decyzja Mahmouda Abbasa, który zakazał swoim urzędnikom spotykania się z izraelskimi przedstawicielami w celu znalezienia rozwiązania problemów, jest błędna i może doprowadzić do upadku Autonomii Palestyńskiej.


 brytyjski wywiad MI6 poinformował, że trzy miesiące temu na przedmieściach Londynu zlokalizowano trzy skrytki Hezbollahu, w których były ukryte 3 tony materiałów wybuchowych. Skrytki znajdowały się w trzech zakładach produkcyjnych, o których informacje wywiadowcze do Londynu przekazał izraelski wywiad Mosad. Dzięki temu przejęto 3 tony azotanu amonu oraz rozbito komórkę terrorystyczną Hezbollahu, która przygotowywała się do przeprowadzenia zamachów bombowych.


10 czerwca 2019 r.


organizacja ekologiczna World Wildlife Fund przedstawiła raport z którego wynika, że Tel Awiw zajmuje niechlubne trzecie miejsce pod względem najbardziej zanieczyszczonych plastikiem plaż na Morzu Śródziemnym. W Tel Awiwie na 1 km linii brzegowej przypada 21 kg odpadów plastikowych dziennie. Pierwsze miejsce zajęła Cylicja w Turcji (31 kg odpadów), a drugie miejsce Barcelona w Hiszpanii (26 kg). Ocenia się, że w całym regionie Morza Śródziemnego gromadzonych jest prawie 24 miliony ton odpadów plastikowych rocznie.


palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Maliki wezwał społeczność międzynarodową do nałożenia sankcji na Izrael, jeśli zacznie on realizować plan aneksji części Judei i Samarii. Zapytał się, czy Izrael jest „świętą krową”, na którą nikt nie odważy się nałożyć sankcji? „Nie możemy zaakceptować aneksji naszych terytoriów przez jakikolwiek kraj, ponieważ jest to naruszeniem międzynarodowego prawa. Należy się spodziewać, że społeczność międzynarodowa podejmie sankcje przeciwko Izraelowi, jeśli Izrael naprawdę podejmie takie kroki.” Zapowiedział także, że Autonomia Palestyńska złoży na Izrael skargę do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.


wieczorem izraelscy komandosi aresztowali wysokiego członka Hamasu w mieście Tulkarm w zachodniej Samarii, Rafat Nassifa.


11 czerwca 2019 r.


rano miejsca swojej pracy opuścili koordynatorzy ds. bezpieczeństwa społeczności położonych w obszarze Strefy Gazy. Wezmą oni udział w nadzwyczajnej konferencji protestacyjnej przeciwko planom ministerstwa obrony dotyczącym obniżenia budżetu operacyjnego około 430 koordynatorów bezpieczeństwa w całym kraju. Ministerstwo planuje zmniejszyć o 25% dofinansowanie kosztów utrzymania samochodów, zredukować personel itp. Koordynatorzy zapowiedzieli zaostrzenie protestu w przypadku nie spełnienia ich żądań.


w nocy doszło do wymiany ognia między izraelskimi żołnierzami a grupą uzbrojonych Palestyńczyków w mieście Nablus w centralnej części Samarii. Podejrzani Palestyńczycy okazali się członkami palestyńskich sił bezpieczeństwa. Rannych zostało 2 palestyńskich policjantów. Izraelski oddział prowadził rutynowe działania antyterrorystyczne. Palestyńczycy poinformowali, że w trakcie wymiany ognia izraelscy żołnierze otoczyli siedzibę palestyńskich sił bezpieczeństwa w Nablusie. Strzelanina trwała przez godzinę czasu. Okoliczności incydentu są badane.


Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały siedem pożarów na terytorium Izraela.


 Egipt, Jordania i Maroko poinformowały Stany Zjednoczone, że planują udział w konferencji w Bahrajnie organizowanej pod koniec czerwca w sprawie projektów gospodarczych towarzyszących amerykańskiemu planowi pokojowemu. Już wcześniej Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Katar oświadczyły, że będą uczestniczyć w konferencji wraz z gospodarzem Bahrajnem. Swoją obecność zapowiedzieli także przedstawiciele Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.


Efraim

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.