Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien podniu

 

 

 


12 czerwca 2019 r.


około południa libański dron bezzałogowy wleciał nad terytorium Izraela, po czym zawrócił do Libanu. Dron obserwował ruchy izraelskich sił wojskowych w rejonie przygranicznego miasta Shlomi w Zachodniej Galilei. Obrona przeciwlotnicza natychmiast wezwała parę dyżurnych samolotów myśliwskich, nie podjęto jednak decyzji o zestrzeleniu drona.


. koordynator działań rządowych na terytoriach poinformował wieczorem, że w następstwie ciągłego wypuszczania ze Strefy Gazy balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi i pożarów na terytorium Izraela postanowiono zamknąć strefę połowów wzdłuż wybrzeża strefy. W tym tygodniu balony zapalające spowodowały 20 pożarów w regionie. Rzecznik armii ppłk Avichai Adrei powiedział do mieszkańców Gazy: „Przemysł rybny jest jednym z wiodących pól handlowych w Strefie Gazy. Czy są ryby, które są bardziej smaczne niż te z Gazy? Niestety, w związku z dalszym wypuszczaniem bomb zapalających z Gazy, które podpalają pola w Izraelu, państwo Izrael jest zmuszone do zmniejszenia obszaru połowów. W ten sposób terror, który wychodzi z Gazy, przede wszystkim szkodzi mieszkańcom Gazy. Mieszkańcy Gazy nie pozwólcie przywódcom terrorystycznym zabrać wam to, co Allah wam dał.”


 Siły Obronne Izraela poinformowały, że nie zwiększą środków finansowych przeznaczonych na ochronę osiedli żydowskich w Judei i Samarii. Armia stwierdziła, że została zmuszona do podniesienia wynagrodzeń strażników cywilnych z 35 szekli na godzinę do 40 szekli, z powodu trudności w rekrutacji nowych pracowników ochrony. Podwyżka płac nie miała jednak odpowiedniego dodatku funduszy z ministerstwa obrony, zmuszając armię do zmniejszenia liczby posterunków bezpieczeństwa w osiedlach. Dotyczy to osiedli Elona Moreha, Kfar Adumima, Kedara, Kiryata Arby, Kiryat Arba, Alona i Eli


 Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały sześć pożarów na terytorium Izraela.wysoki przywódca Islamskiego Dżihadu Daoud Shihab powiedział wieczorem, że jego organizacja zamierza wdrożyć porozumienia o zawieszeniu broni, które zostały osiągnięte z Izraelem za pośrednictwem egipskiej mediacji. „Nalegamy na wdrażanie porozumień dla spokoju, pomimo przeszkód, które Izrael stawia po drodze.”


syryjskie media poinformowały, że w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały syryjskie pozycje w rejonie strategicznego wzgórza Tell al-Hara u podnóża Wzgórz Golan w południowo zachodniej Syrii. Rosyjskie źródła poinformowały później, że godzinę przed atakiem nad obszarem krążyły izraelskie drony bezzałogowe. Atak przeprowadzono z użyciem rakiet wystrzelonych z izraelskich pozycji na zachód od góry Hermon.


13 czerwca 2019 r.


palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy rakietę ze Strefy Gazy, która została przechwycona przez system Iron Dome.


 ministerstwo finansów zaproponowało tymczasowe poprawki w celu ograniczenia deficytu budżetowego państwa. „Ponieważ mamy tymczasowy rząd i parlament został rozwiązany, nasza zdolność do zmniejszenia luki i powrotu do ram budżetowych, które początkowo zakładaliśmy, jest prawie niemożliwa.” Wśród zaproponowanych środków zapobiegawczych znajduje się między innymi ograniczenie ulg podatkowych na luksusowe samochody hybrydowe i elektryczne, oraz opodatkowanie niektórych substytutów paliwa. Pomimo to prognozuje się na 2020 i 2021 r. deficyt budżetowy w wysokości 3,8% PKB (celem było osiągnięcie poziomu 2,5% PKB w tych obu latach). Na 2019 r. zaplanowany jest cel deficytu na poziomie 3,6% PKB. Ministerstwo finansów nie skorygowało tego zamierzenia. Obecna prognoza wzrostu gospodarczego zakłada 3,1% PKB w 2019 r. i 3,2% w 2020 r. Inflacja w 2019 r. szacowana jest na poziomie 1,5% (poprzednia prognoza mówiła o 1,1%).


 w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały podziemną infrastrukturę terrorystyczną w kompleksie wojskowym Hamasu w południowej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.


Efraim

Kategorie: Polityka, Uncategorized

1 odpowiedź »

 1. Przez przypadek trafiłem w Internecie na niezwykły film dokumentalny telewizji Arte: „Izrael: Biedni starsi” (reż. Stéphane Amar, 2019), dostępny w całości po polsku pod adresem: http://bit.ly/2WJqg82

  Oto krótki opis filmu: Dziesiątki tysięcy izraelskich emerytów musi nadal pracować, ponieważ ich emerytury nie wystarczą im na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Jeden na pięciu emerytowanych Izraelczyków żyje poniżej granicy ubóstwa. Wielu z nich musi więc pracować roznosząc gazety, opiekując się dziećmi czy prowadząc taksówki…

  Izraelscy emeryci przybyli z całego kraju na demonstrację przed izraelskim parlamentem. Większość ma ponad 70 lat i martwi się o swoje emerytury. W parlamencie toczy się dziś debata nt. podwyższenia emerytur, które już od dawna nie wystarczają na pokrycie kosztów życia.

  „To jak policzek dla ojców założycieli tego kraju!” kwituje jeden z przewodniczących stowarzyszenia. „Dali mu bezpieczeństwo, miasta, swoje wartości. Młodsze pokolenie odziedziczyło po nas dobry kraj. I właśnie nam państwo nie okazuje szacunku. Jakby zapomniało, kto zbudował ten kraj”.

  Emeryci przysłuchują się debacie. Na mównicy wstawia się za nimi ten młody poseł Izraelskiej Partii Pracy. Premier Benjamin Netanjahu podczas tego wystąpienia nie podnosi wzroku znad książki. Poseł przekroczył czas wystąpienia. Musi przerwać, wyprowadza go Służba Ochrony. Podwyżka emerytur zostaje odrzucona większością 1 głosu. Emeryci znów muszą pogodzić się z porażką…

  Polecam m.in. fragment z pewnym startupem – dzięki informacjom wysyłanym na telefony komórkowe, młodzi ludzie bezinteresownie pomagają starszym osobom w załatwianiu codziennych spraw…

  Ten film to ważne świadectwo naszych czasów i silny głos w obronie najsłabszych…

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.