Uncategorized

Wobec impasu w pośredniczonych negocjacjach Iran-USA, oczekuje się fali irańskiego terroryzmu na różnych frontach

 

 


W zeszłym miesiącu Iran nasilił przemoc wobec państw Zatoki – Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich – w celu doprowadzenia USA do negocjacji na warunkach Iranu: pośredniczonych negocjacji, których celem jest zniesienie sankcji USA wobec Iranu. Dla USA cel negocjacji jest zupełnie inny; żądają zmian w umowie nuklearnej JCPOA i zatrzymania ekspansji i wywrotowej działalności Iranu w regionie, jak również ograniczenia rozwoju potencjału pocisków balistycznych Iranu.

Reakcja USA na militarną eskalację Iranu (patrz poniżej) była podwójna: Ameryka wysłała lotniskowce do regionu i postanowiła wzmocnić swoje siły w Zatoce, a równocześnie wyraziła gotowość do prowadzenia pośredniczonych negocjacji z Iranem i podjęła pojednawcze kroki, by to umożliwić. Te kroki obejmowały opóźnienie wpłynięcia lotniskowców do Zatoki Perskiej, opóźnienie wprowadzenia w życie sankcji na przemysł petrochemiczny Iranu i oznajmienie 2 czerwca 2019 r. przez sekretarza stanu Mike’s Pompeo, że USA są gotowe prowadzić negocjacje z Iranem bez warunków wstępnych, które ogłoszono wcześniej.

Negocjacje Iran-USA prowadzone przez pośredników podobno już się toczą, ale nie doprowadziły do niczego ani dla Iranu, ani dla USA z powodu niedającej się zasypać przepaści między żądaniami i celami stron.

Chociaż USA odrzuciły propozycję irańskiego ministra spraw zagranicznych, Dżawada Zarifa z 24 kwietnia 2019 r., by prowadzić negocjacje o wymianie więźniów, podobno jednak negocjowały i rezydent USA oraz libański obywatel, Nazar Zaka, przetrzymywany przez Iran od listopada 2015 r. pod zarzutem szpiegostwa, został zwolniony 11 czerwca 2019 r. Ponadto toczą się pośrednie negocjacje w sprawie ustalenia granicy morskiej między Izraelem a Libanem z udziałem Izraela i Hezbollahu, co wymaga pośredniego zaangażowania amerykańskiego i irańskiego.

Te pojednawcze kroki USA Iran przedstawił jako pokaz słabości. Irański prezydent, Hassan Rohani powiedział na konferencji sportowców w Teheranie 1 czerwca: „Ten sam wróg, który rok temu deklarował ‘moim celem jest zniszczenie reżimu Republiki Islamskiej [Iranu]’, ogłosił dzisiaj wyraźnie, że nie chce zrobić niczego przeciwko reżimowi [irańskiemu]. Ten sam wróg, który kilka miesięcy temu powiedział, że jest największą siłą militarną na świecie i że gdyby chciał, to mógłby złamać siły zbrojne Iranu, oświadczył dzisiaj, że nie ma zamiaru walczyć. Jeszcze kilka miesięcy temu Zatoka Perska była miejscem, gdzie jego lotniskowce pływały swobodnie, ale dzisiaj niczego nie słychać od jego marynarki i jest ona zakotwiczona na wodach międzynarodowych, 300 i 400 mil [od Zatoki Perskiej]. W tym czasie pokazaliśmy, że nie poddamy się straszącym i chciwym supermocarstwom. Jesteśmy ludźmi rozsądku i negocjacji, pod warunkiem, że siedzimy przy stole negocjacyjnym w pełni szanowani i w ramach międzynarodowego prawa, nie na rozkaz, by prowadzić negocjacje. W takim wypadku nie będziemy posłuszni…”[1]

Szef irańskiego sądownictwa, Ebrahim Raisi, powiedział 3 czerwca 2019 r.: „Widzimy jak Ameryka błaga o negocjacje z Iranem. To jest dalszy dowód poprawnego i przenikliwego stanowiska Przywódcy [Chameneiego], który mówił raz za razem: ‘W obliczu nadmiernych żądań wroga, opór jest jedynym sposobem dla narodu irańskiego, by osiągnąć zwycięstwo’. Dzisiaj Ameryka potrzebuje negocjacji i jeśli będziemy nalegać na nasze pryncypialne stanowisko, wróg cofnie się, jak faktycznie pokazały niedawne stanowiska oficjeli USA”[2].

Calosc TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. Dokładnie na odwrót. Te mocarstwa które szarpały Iran wołają dzisiaj UK i Rosja. Dwója z historii.

  2. Mocarstwo swiatowe, przez 76 lat, obraca w pierzyne dumny kraj ì dlugiej historii, ktory niechce byc ich scierka. Na kazda probe wyzwolenia sie z jarzma, druze sie, terror. Gdzie byla Wielka demokracja, gdy Jedyna demokracja na Bliskim Wschodzie, zalozyla siec katowni, ktòre mòrdowaly dziesiatki tysiecy mieszkancow tego kraju , bo chcieli demokracje demokracje jak Wielka I Jedyna, ktore je niemilosiernie grabily.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.