Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 24.6 – 25.6

 

 


24 czerwca 2019 r.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się z rosyjskim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Nikołajem Petruszewem. Netanjahu powiedział: „Rosja rozumie, co rozumiemy pod pojęciem reżimu, który wzywa do naszego zniszczenia i codziennie działa, aby osiągnąć ten cel. Dlatego Izrael nie pozwoli Iranowi umocnić się na naszych granicach i zrobimy wszystko, aby zapobiec uzyskaniu przez Iran broni jądrowej.


Palestyńczycy wypuścili ze Strefy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały 11 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu.


 popołudniem Palestyńczycy zorganizowali demonstracje przeciwko konferencji gospodarczej w Bahrajnie. Demonstracje miały miejsce w Ramallah, Nablusie i Hebronie. Doszło do ograniczonych starć z izraelskimi żołnierzami. W Hebronie rannych zostało 4 demonstrantów.


25 czerwca 2019 r.


w Jerozolimie odbył się szczyt bezpieczeństwa w sprawie Syrii, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych Johna Boltona, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Rosji Nikołaja Petruszewa i doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Izraela Meira Ben-Szabbata. Gospodarzem szczytu był premier Benjamin Netanjahu. Nikołaj Patruszew wezwał do nie demonizowania Iranu i podkreślił, że izraelskie naloty na Syrię są „niepożądane”. Rosja zdecydowanie opowiedziała się za znalezieniem politycznego rozwiązania dla Syrii. Na konferencji prasowej po szczycie, John Bolton powiedział: „Zagrożenie nuklearne Iranu jest bardzo realne. Widzimy ciągłe dowody, coraz więcej dowodów na łamanie przez Iran nie tylko umowy nuklearnej, ale także samego traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej oskarżyła już Iran o naruszenie umowy nuklearnej z powodu przekroczenia limitu zaawansowanych wirówek. Sam Iran zagroził przekroczeniem niektórych kluczowych ograniczeń zawartych w umowie nuklearnej. Wszystko to oznacza, że groźba nuklearnego Iranu jest bardzo realna, podobnie jak zagrożenia ze strony irańskiego poparcia dla terroryzmu, jego programu rakiet balistycznych i innych złośliwych działań na Bliskim Wschodzie. Gdyby Iran poważnie podchodził do poszukiwania pokojowego rozwiązania, to nie naruszyłby traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, nie byłby centralnym światowym bankierem dla międzynarodowego terroryzmu, nie angażowałby swoich sił w walkę w innych suwerennych krajach. I wtedy Bliski Wschód byłby zupełnie innym miejscem. Dlatego wprowadziliśmy sankcje. Prowokacje Iranu, które obejmują także groźby i ataki na amerykański personel i nasze aktywa na Bliskim Wschodzie, są zewnętrznymi przejawami zagrożenia, jakie stwarza Iran, a mianowicie ciągłego dążenia do pozyskania broni jądrowej. Pomimo to, prezydent Donald Trump otworzył drzwi do prawdziwych negocjacji. Wszystko, co musi zrobić Iran, to przejść przez otwarte drzwi.” Bolton dodał także, że Stany Zjednoczone nie pozwolą, aby Iran kiedykolwiek posiadał broń nuklearną. Podkreślił także, że pomimo jego prywatnych poglądów, polityka Stanów Zjednoczonych nie obejmuje zmiany reżimu w Iranie. Odnosząc się do konferencji z rosyjskim doradcą ds. bezpieczeństwa, Bolton zauważył, że Stany Zjednoczone będą musiały współpracować z Rosją w sprawie wyjścia Iranu z Iraku i Syrii. Oba mocarstwa zgodziły się, że Iran musi wycofać się. Do perspektyw amerykańskiego planu pokojowego Bolton odniósł się z dużym optymizmem, jednak nie ujawnił żadnych szczegółów.


 prezydent Reuven Rivlin spotkał się z egipskim ambasadorem Khaledem Azmi z okazji 40. rocznicy zawarcia pokoju między Izraelem a Egiptem. Rivlin powiedział: „Traktat pokojowy między Izraelem a Egiptem został podpisany zaledwie sześć lat po straszliwej wojnie między naszymi krajami w 1973 roku. Nigdy nie wyobrażaliśmy sobie, że zaledwie kilka lat później nasi przywódcy będą ściskać sobie dłonie. Powinno to stanowić inspirację dla naszych wysiłków na rzecz osiągnięcia pokoju ze wszystkimi naszymi sąsiadami, a zwłaszcza z naszymi palestyńskimi sąsiadami i kuzynami. Kiedy odważni przywódcy są gotowi zakończyć konflikt i wyruszyć na nową ścieżkę w oparciu o pojednanie i wzajemny szacunek, pokój można osiągnąć szybciej niż możemy sobie to wyobrazić.”


 Siły Obronne Izraela wstrzymały rano dostawy paliwa do elektrowni w Gazie, jako odpowiedź na trwające ataki z użyciem balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi. Wstrzymanie dostaw będzie obowiązywać do odwołania. Elektrownia w Gazie ograniczyła produkcję energii elektrycznej. Przy pełnym obciążeniu zapewnia ona dostawy prądu dla mieszkańców Gazy przez 16 godzin dziennie. Hamas oskarżył Izrael o nie wypełnianie zobowiązań zawartego porozumienia w kwestiach dostaw paliwa i stref połowu ryb.


Palestyńczycy wypuścili ze Strefy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały 14 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu. Popołudniem doszło także do próby uszkodzenia płotu granicznego, gdy kilkudziesięciu Palestyńczyków podeszło i usiłowało dokonać sabotażu. Izraelscy żołnierze rozproszyli ich przy użyciu gazu łzawiącego. Rannych zostało 3 Palestyńczyków.


 popołudniem doradca Białego Domu Jared Kushner otworzył konferencję ekonomiczną w Bahrajnie. Kushner powiedział, że amerykański plan pokojowy jest „szansą stulecia” dla Palestyńczyków. „Jednak wspólne uzgodnienie ścieżki rozwoju gospodarczego jest koniecznym warunkiem wstępnym do rozwiązania nierozwiązywalnych wcześniej kwestii politycznych. Aby było to jasne, wzrost gospodarczy i dobrobyt ludności palestyńskiej nie są możliwe bez trwałego i sprawiedliwego rozwiązania konfliktu politycznego – takiego rozwiązania, które zagwarantuje bezpieczeństwo Izraela i zapewni poszanowanie godności narodu palestyńskiego.”


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.