Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 1.7 – 2.7


 

1 lipca 2019 r.


szef Instytutu Studiów Bezpieczeństwa Narodowego gen. Amos Jadlin powiedział rano, że nocny nalot na Syrię odbył się po trójstronnym spotkaniu doradców ds. bezpieczeństwa narodowego Izraela, Stanów Zjednoczonych i Rosji. Wskazuje to, że Rosjanie po cichu akceptują kontynuowanie izraelskich nalotów na cele irańskie i pro-irańskiego Hezbollahu w Syrii.


specjalny amerykański wysłannik na Bliski Wschód Jason Greenblatt powiedział: “Nie chcę powiedzieć, że nasz pokojowy plan jest lepszy od innych. Jesteśmy realistami, ale także optymistami. Dobrzy i oddani ludzie już próbowali osiągnąć pokój, ale teraz jest wyjątkowy prezydent w wyjątkowej epoce i otwierają się nowe kontakty między Izraelem a arabskimi krajami w regionie, z których każdy ma wspólny interes w obronie przed Iranem. Jesteśmy w 2019 roku i zamiast trwać w słabych punktach z przeszłości, zrozumieliśmy, że nie możemy polegać wyłącznie na arabskiej inicjatywie. Dlatego przygotowaliśmy szczegółowy plan polityczny liczący ponad 60 stron. Nie jest to porozumienie pokojowe. Naszym celem jest, aby każdy obywatel Izraela i każdy Palestyńczyk mógł usiąść ze swoimi dziećmi oraz wnukami, przeczytać ten plan i zapytać, czy jest on warty kompromisu. Na konferencji w Bahrajnie nie chcieliśmy dotykać kwestii politycznych, ale wielokrotnie ostrzegaliśmy, że bezpieczeństwo Izraela jest dla nas najważniejsze. Abbas kilka razy powiedział, że zaakceptuje opcję zdemilitaryzowanego państwa palestyńskiego, ale zdemilitaryzowane państwo nie zapewni ochrony Izraela przed tunelami, terrorem, nożami lub bombami zapalającymi. Nie ma sposobu na przygotowanie takiego planu, z którego wszyscy byliby zadowoleni. Jednak, jeśli obie strony podejdą poważnie do nowego planu, to nie będziemy mieli problemu z konstruktywną i poważną krytyką, ale nie chcemy krytyki ze strony przeciwników pokoju. Rozumiemy, że nie ma czegoś takiego jak pokój gospodarczy. Dawno temu zrozumieliśmy, że Palestyńczycy nie zgodzą się na pokój gospodarczy, ale nie może być planu politycznego bez solidnego planu gospodarczego. Naszym celem nie jest zmuszanie żadnej strony do zasiądnięcia do stołu negocjacyjnego. Mam nadzieję, że Palestyńczycy nie zrezygnują z tej okazji, którą prezentujemy, gdyż była by to hańba. Bahrajn był pozytywnym krokiem, ale jasne jest, że nie daje rozwiązania.”


szef agencji wywiadowczej Mossad Jossi Cohen powiedział, że Izrael wznawia formalne stosunki dyplomatyczne z Omanem i utworzy przedstawicielstwo zagraniczne w tym kraju, co będzie bezprecedensowym wydarzeniem w stosunkach z arabskimi państwami. “Jest to widoczna wskazówka znacznie szerszych tajnych wysiłków. Oprócz wielkich historycznych traktatów zawartych przez Izrael z Jordanią i Egiptem, teraz także inne arabskie kraje dyskretnie pragną pokoju, chociaż niektóre z nich czynią to jeszcze w sposób niewidoczny. Nie mamy jeszcze oficjalnych traktatów pokojowych, ale już istnieje wspólnota interesów, szeroka współpraca i otwarte kanały komunikacji.” W latach 90. XX wieku Izrael i Oman zgodziły się na otwarcie przedstawicielstw handlowych, ale po wybuchu drugiej intifady w 2000 r. sułtanat zamknął je. “Obecny klimat stanowi bezprecedensową okazję, być może pierwszą w historii Bliskiego Wschodu, do osiągnięcia regionalnego porozumienia, które mogłoby doprowadzić do kompleksowego porozumienia pokojowego.”


 odbyła się uroczystość zamknięcia bazy sił powietrznych Sde Dov w Tel Awiwie. Ostatnie samoloty wojskowe wystartowały z lotniska i przeleciały do bazy sił powietrznych Hatzor w pobliżu miasta Aszdod. Lotnisko Sde Dob powstało w 1938 r. jako cywilny port lotniczy. Od grudnia 1947 r. służyło jako baza eskadry wojskowej Hagany, nazwane w 1948 r. na cześć nieżyjącego Dov Hoza. W 1951 r. bazę wojskową zamknięto, jednak już w 1959 r. przywrócono do działalności operacyjnej. Służyła w wielu misjach na rzecz obronności Izraela.


setki etiopskich Żydów demonstrowało na ulicach miast przeciwko zabiciu dzień wcześniej etiopskiego nastolatka. W niedzielę wieczorem na przedmieściach Hajfy został zastrzelony 19-letni Solomon Tekah, który wyciągnął broń podczas ulicznej bójki. Policjant otworzył ogień z obawy o swoje bezpieczeństwo. Podczas wieczornych protestów w Hajfie doszło do starć ulicznych, w których rannych zostało 3 policjantów i 3 demonstrantów. Aresztowano 10 osób.


 wieczorem wybuchły arabskie zamieszki w dzielnicy Issawiya we Wschodniej Jerozolimie. Do rozruchów doszło po pogrzebie Araba, który w zeszłym tygodniu zginął podczas zamieszek z izraelską policją.


 sekretarz generalny OWP Saeb Erekat potępił udział amerykańskiego ambasadora w Izraelu Davida Friedmana i amerykańskiego specjalnego wysłannika na Bliski Wschód Jasona Greenblatta za udział w uroczystości otwarcia drogi pielgrzymów do Świątyni. Erekat stwierdził, że tunel jest projektem wykorzystywanym przez izraelskich prawicowców do rozszerzania dalszych roszczeń Izraela wobec Wschodniej Jerozolimy i przyspieszenia wzrostu żydowskiego osadnictwa. “To nie ma nic wspólnego z historią religijną, a jest tylko fałszerstwem. Jest to projekt osadniczy, który opiera się na kłamstwie i nie ma nic wspólnego z historią. Podważanie rozwiązania dwupaństwowego jest hańbą dla każdego dyplomaty. Nigdy nie będzie pokoju bez wschodniej Jerozolimy jako stolicy Palestyny.”


jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych potępiło Izrael za otwarcie drogi pielgrzymów, która łączyła historyczne Miasto Dawida ze Wzgórzem Świątynnym w Jerozolimie. Działania te określono jako nieodpowiedzialne i nielegalne. Rzecznik prasowy ministerstwa Sufian Qudah nazwał je “izraelskimi próbami zmierzającymi do zmiany tożsamości okupowanego miasta Jerozolima, zwłaszcza meczetu al-Aksa i jego otoczenia.”


 sekretarz generalny Ligii Arabskiej Saeed Abu Ali potępił otwarcie przez Izrael drogi pielgrzymów, z której korzystali pielgrzymi w okresie drugiej świątyni, aby przynieść ofiary do Świątyni w Jerozolimie. Abu Ali ostrzegł przed poważnymi konsekwencjami, jakie wynikną z kontynuacji izraelskich wykopalisk w Jerozolimie. Podkreślił, że te praktyki stanowią rażące naruszenie międzynarodowego prawa i międzynarodowego prawa humanitarnego, które zgodnie z decyzjami UNESCO uznają Jerozolimę za miasto okupowane i wyłączne dziedzictwo islamskie.


przewodniczący irańskiej komisji parlamentarnej bezpieczeństwa narodowego Mojtaba Zonnour powiedział, że “jeśli Stany Zjednoczone nas zaatakują, pozostanie tylko pół godziny życia Izraela. Twierdzenie prezydenta USA Donalda Trumpa, że zatrzymał on odwetowy nalot na Iran na 10 minut przed jego rozpoczęciem, było blefem politycznym. Gdyby oni wiedzieli, że ich atak zakończy się sukcesem, nie anulowaliby go i na pewno by się to stało. Doradcy prezydenta Stanów Zjednoczonych zdawali sobie sprawę, że poniosą porażkę.” Ponadto Zonnour stwierdził, że w zasięgu Iranu znajdują się wszystkie 36 amerykańskich baz wojskowych w regionie.


2 lipca 2019 r.


kilkuset Etiopczyków uczestniczyło w Hajfie w pogrzebie zastrzelonego przez policjanta na służbie 19-letniego Solomona Tekaha. Popołudniem etiopskie protesty rozlały się po miastach całego kraju. Zablokowano drogę nr 70 przy mieście Jokneam na północy kraju. Policja udaremniła próbę zablokowania autostrady Ajalon w Tel Awiwie. Policja poinformowała, że spodziewa się, że protesty potrwają przez 7 dni trwania żałoby.


w nocy izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w arabskiej miejscowości Beitunia w południowej Samarii 2 Palestyńczyków podejrzanych o działalność terrorystyczną. Podczas operacji wybuchły arabskie zamieszki w miejscowości.


syryjski rząd oskarżył Izrael o “terroryzm państwowy”, po serii nalotów powietrznych na cele wewnątrz terytorium Syrii. “Władze Izraela coraz częściej stosują terroryzm państwowy. Ostatnia haniebna izraelska agresja mieści się w ramach izraelskich prób przedłużenia kryzysu w Syrii.” Syryjski rząd złożył także skargę na Izrael w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, nazywając naloty “niebezpiecznymi i wrogimi”, oraz oskarżając Stany Zjednoczone o wspieranie izraelskich nalotów.


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.