Ciekawe artykuly

W Krakowie wręczono Nagrody im. Ireny Sendlerowej

Przyslala Rimma Kaul


 

Zuzanna Radzik i Adam Bartosz odebrali w środę w Krakowie Nagrody im. Ireny Sendlerowej za pracę na rzecz umocnienia relacji polsko-żydowskich. Wyróżnienie przyznaje Fundacja Taube Philanthropies dla Polaków podtrzymujących polsko-żydowskie dziedzictwo i pamięć o Holokauście.

Uroczystość odbyła się w synagodze Tempel na krakowskim Kazimierzu, i była częścią 29. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie – jednego z projektów wspieranych przez Taube Philanthropies.

Tegoroczna laureatka nagrody Zuzanna Radzik to etnograf i działaczka, nagrodzona za swoje badania, publikacje, działalność edukacyjną i wypowiedzi w kwestiach takich jak relacje katolicko-żydowskie, czy katolicyzm i feminizm. Od 15 lat zasiada w radzie nadzorczej Forum Dialogu, największej i najstarszej polskiej organizacji pozarządowej zajmującej się dialogiem polsko-żydowskim.

Odbierając nagrodę, Radzik podkreśliła, że tak jak patronka wyróżnienia, Irena Sendlerowa, nie jest osobą, która działa w pojedynkę, i podziękowała m.in. „Tygodnikowi Powszechnemu” za wychowanie jej na „kogoś, kto pisze”.

Kolejny wyróżniony, Adam Bartosz, to etnograf i muzealnik, który 30 lat temu założył w Tarnowie Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. W latach 1980-2012 był dyrektorem Muzeum Okręgowego w Tarnowie, gdzie w 1982 r. zorganizował pierwszą powojenną wystawę poświęconą Żydom niezwiązaną z Żydowskim Instytutem Historycznym. W 2011 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wkład w ochronę, utrzymanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych, w szczególności Żydów i Romów.

„To jest bardzo ważna nagroda. (…) Dlatego jestem bardzo szczęśliwy, że mogę wystąpić tutaj przy moich kolegach, którzy wspierają mnie w komitecie opieki nad zabytkami żydowskimi” – mówił Bartosz, odbierając wyróżnienie.

Nagroda im. Ireny Sendlerowej została ustanowiona przez Taube Philanthropies w 2008 r., by upamiętnić Irenę Sendlerową, która uratowała setki żydowskich dzieci z warszawskiego getta podczas II wojny światowej i została uhonorowana tytułem „Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata” przez Instytut Yad Vashem. Co roku nagroda jest przyznawana Polakom, którzy przyczyniają się do zachowania dziedzictwa żydowskiego i odnowy kultury żydowskiej w Polsce. Nominacje do nagrody są rozpatrywane przez komitet doradczy Taube Philanthropies i liderów społeczności żydowskiej w Polsce.

Laureatami nagrody w latach poprzednich zostali m.in.: dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie Janusz Makuch, były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, prof. dr Maria Janion, były minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Jan Kulczyk.(PAP)

autorka: Nadia Senkowska

https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/w-krakowie-wreczono-nagrody-im-ireny-sendlerowej

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.