Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 3.7 – 4.7

 

 

 


3 lipca 2019 r.


władze wodne poinformowały, że poziom wody w jeziorze Kinneret spadł w czerwcu o 8 cm i wynosi obecnie 211,26 metra p.p.m. Poziom wody w Morzu Martwym spadł w czerwcu o 14 cm (od początku roku spadł o 67 cm).


 Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w pierwszej połowie tego roku odnotowano wzrost o 10% liczby turystów odwiedzających Izrael. W samym tylko czerwcu b.r. do Izraela przyjechało 365 tys. turystów, co stanowi wzrost o 17,7% w stosunku do czerwca 2018 r. i wzrost o 20,5% w stosunku do czerwca 2017 r. Od początku roku do Izraela przyjechało 2 265 000 turystów (wzrost o 9,8% w porównaniu do tego samego okresu w 2018 r.). Przychody z turystyki od początku roku wyniosły 11,7 mln szekli. Największy wzrost ruchu turystycznego odnotowano z Hiszpanii (o 41%) i Portugalii (o 38%), ale także z Chin, Włoch, Austrii, Węgier i Korei Południowej. Minister turystyki Jariv Levin powiedział: “Turystyka nadal bije rekordy wraz ze wzrostem turystyki przyjazdowej do Izraela. Czerwiec utrzymał trend wzrostowy dzięki innowacyjnemu marketingowi, który przynosi owoce i dobre rezultaty. Izraelskie ministerstwo turystyki okazuje się motorem wzrostu gospodarczego, miesiąc po miesiącu, a wyniki mówią same za siebie.” W ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowano także 8,3 mln zagranicznych wyjazdów Izraelczyków, co stanowi wzrost o 4,7% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.


w południe zebrał się gabinet rządowy, aby omówić kwestie Strefy Gazy. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: “Nasza polityka jest jasna – chcemy przywrócić spokój, ale jednocześnie przygotowujemy się do operacji wojskowej na dużą skalę, jeśli będzie ona wymagana.” Wcześniej spotkanie z premierem zbojkotowali przedstawiciele lokalnych samorządów osad położonych wokół Strefy Gazy. Od dawna domagają się oni podjęcia zdecydowanych kroków wobec aktów terroru z Gazy.


po południem wybuchł groźny pożar przy moszawie HaKinneret na południowym wybrzeżu jeziora Kinneret. W gaszeniu ognia uczestniczyło 15 sekcji straży pożarnej, które starały się nie dopuścić ognia do domów i szklarni sąsiedniego osiedla Poriah.


po południem fala etiopskich protestów sparaliżowała ruch w wielu miastach całego kraju. Zablokowana została drogi przy Beit Szemesz, Beer Szewie i Netanii. Demonstracje zorganizowano w Tel Awiwie, Afuli, Petah Tikwie, Rosz Haajin, Aszkelonie, Aszdodzie, Kirjat Gat, Riszon LeSyjon i Jerozolimie. W ministerstwie transportu zorganizowano specjalny sztab zajmujący się organizowaniem komunikacji publicznej w rejonach zablokowanych dróg. Policja zapowiedziała, że nie dopuści do blokowania dróg. Prezydent Reuven Rivlin zaapelował do społeczności etiopskiej o spokój i danie czasu na przeprowadzenie śledztwa w sprawie śmierci zmarłego Salmona Takki. “Musimy się zatrzymać, zaprzestać przemocy i wspólnie się zastanowić, jak dalej postępować. To nie jest wojna domowa, jest to wojna braci i sióstr o nasz wspólny domu i proszę wszystkich, abyśmy działali z odpowiedzialnością i umiarem.”


rano palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła do Morza Śródziemnego. Eksperci wojskowi poinformowali, że był to test rakiety Hamasu.


 amerykański doradca Jared Kushner powiedział: “Problemy zaczęły się, ponieważ arabskie państwa nie wchłonęły palestyńskich uchodźców. Była sytuacja, w której wszystko zaczęło się, gdy było 800 tys. żydowskich uchodźców wydalonych ze wszystkich krajów Bliskiego Wschodu, a także około 800 tys. palestyńskich uchodźców. Żydowscy uchodźcy zostało wchłonięci w różnych miejscach, podczas gdy świat arabski nie wchłonął palestyńskich uchodźców. Ta sytuacja istnieje do tej pory. Kiedy przedstawimy polityczne rozwiązanie, postaramy się zaproponować najlepsze rozwiązania, które naszym zdaniem są pragmatyczne, osiągalne i wykonalne w dzisiejszych czasach. Myślę, że mieszkańcy Libanu również chcieliby zobaczyć rozwiązanie tego problemu. Sądzę także, że uchodźcy palestyńscy w Libanie, którym odmawia się wielu praw i którzy nie mają obecnie najlepszych warunków, również chcieliby zobaczyć sytuację, w której otrzymaliby więcej praw i mogliby prowadzić lepsze życie. Zajmiemy się tym, gdy dojdziemy do planu politycznego.” Kushner powiedział także, że prezydent Donald Trump bardzo lubi palestyńskiego przewodniczącego Mahmuda Abbasa i jest gotów we właściwym czasie zaangażować go w amerykańską propozycję pokojową.


4 lipca 2019 r.


premier Benjamin Netanjahu zatwierdził serię kroków mających na celu złagodzenie ograniczeń w Strefie Gazy w ramach wysiłków zmierzających do osiągnięcia porozumienia z organizacją terrorystyczną Hamas i zapobieżenia zapaści finansowej Autonomii Palestyńskiej. Netanjahu zgodził się usunąć liczne przedmioty z “czarnej listy” towarów zakazanych do wpuszczania do Strefy Gazy, a także rozszerzył koszyk eksportowy i zwiększył liczbę palestyńskich kupców dopuszczonych do wejścia na terytorium Izraela. Wśród 18 pozycji usuniętych z “czarnej listy” znajdowały się stalowe kable dla dużych łodzi rybackich zakazane z obawy, że zostaną one wykorzystane do transportu w podziemnych tunelach, a także nawozy azotowe dla rolnictwa. Obniżono wiek palestyńskich kupców wpuszczanych do Izraela z 35 do 25 lat, co w praktyce oznacza zwiększenie liczby zezwoleń z 3,5 tys. do 5 tys.


 izraelska marynarka wojenna obchodziła 60. rocznicę ustanowienia izraelskiej floty podwodnej. Uroczystość poprowadził dowódca marynarki gen. Elijahu Szarvit wraz z dowódcą floty podwodnej płk. Assafem. Siły podwodne Izraela zostały założone w 1959 r. przez kpt. Josefa Drora. Przejęto wówczas dwa okręty podwodne z czasów II wojny światowej – HMS Springer przemianowany na INS Tanin, oraz HMS Sanguine przemianowany na INS Rahav. Obecnie izraelska flota podwodna składa się z pięciu okrętów podwodnych INS Rahav, INS Tanin, INS Livyathan, INSDolphin i INS Tekumah. W 2020 r. dołączy do nich szósty okręt podwodny INS Dragon. Gen. Szarvit powiedział, że siły podwodne są “strategicznym atutem Sił Obronnych Izraela i państwa Izrael, bardziej cennym niż złoto. Mogę śmiało powiedzieć, że w marynarce wojennej ani w żadnym innym miejscu Sił Obronnych Izraela nie ma innej jednostki, takiej jak 7 Eskadra. Zdolności ukrycia 7 Eskadry są jej atutem.”


 palestyński premier Mohammad Sztajjeh powiedział, że Autonomia Palestyńska pozwie wszystkich zaangażowanych w izraelskie osadnictwo, niezależnie od tego, czy będą to dyplomaci, firmy czy osadnicy. “Kilka dni temu wszyscy widzieliśmy ambasadora wielkiego kraju, który popierał wyburzenie jednego z palestyńskich domów w dzielnicy Silwan na południe od Meczetu Al-Aksa, aby wykopać tunel ułatwiający ruch osadników. Takie działania nigdy nie miały miejsca w historii dyplomacji świata. Powinny one zostać całkowicie potępione. Dlatego będziemy pozywać wszystkich, którzy są zamieszani w izraelskie osadnictwo, bez względu na to, czy są to dyplomaci, firmy czy osadnicy. Stany Zjednoczone mówią, że chcą nam pomóc ekonomicznie, a jednocześnie zmniejszają swoją pomoc i fundusze, które trafiają do szpitali i uchodźców na terytoriach palestyńskich. Autonomia Palestyńska zaakceptuje jedynie zakończenie izraelskiej okupacji i ustanowienie niepodległego państwa palestyńskiego ze wschodnią Jerozolimą jako stolicą i prawem powrotu dla uchodźców.”


Komitet Wykonawczy Organizacji Wyzwolenia Palestyny wydał oświadczenie stwierdzające, że “amerykańscy wysłannicy niszczą wszelkie możliwości doprowadzenia do sprawiedliwego pokoju w regionie. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Izraelu jest zagorzałym osadnikiem, który podkopał jakąkolwiek możliwość odegrania przez Amerykę roli mediatora w regionie, ponieważ jest partnerem skrajnie prawicowych organizacji izraelskich.” Wezwano społeczność międzynarodową do potępienia Izraela i uznania państwa palestyńskiego ze stolicą we wschodniej Jerozolimie.


 członek biura politycznego Hamasu Khalil al-Hajja powiedział, że palestyńskie organizacje ruchu oporu zwiększyły ostatnio swoją siłę i przygotowują się do rozszerzenia konfliktu z Izraelem, który doprowadzi do wyzwolenia Jerozolimy. “Próby izraelskiej okupacji, aby uderzyć w organizacje oporu, ich groźby, odcięcie od źródeł finansowania oraz prześladowanie ich działaczy, tylko dodadzą determinacji organizacjom oporu na drodze prawdy i wyzwolenia. Al-Hajja pochwalił silne relacje między wojskowymi skrzydłami Islamskiego Dżihadu i Hamasu, mówiąc: “Ramię w ramię, serce przy sercu, i z karabinem gotowym do strzału, idziemy na drodze do wyzwolenia.”


Agencja Podstawowych Praw Unii Europejskiej opublikowała wyniki ankiety z której wynika, że 41% młodych europejskich Żydów rozważa możliwość emigracji, ponieważ nie czuje się bezpiecznie w krajach w których mieszka. Ankietę przeprowadzono w 2018 r. wśród ponad 16 tys. Żydów w Austrii, Belgii, Danii, Francji, Niemiec, Węgier, Włoch, Holandii, Polski, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. 45% osób powiedziało, że nie nosi wyróżniających się przedmiotów żydowskich w miejscach publicznych, ponieważ obawia się o własne bezpieczeństwo. 44% młodych europejskich Żydów stwierdziło, że doświadczyło antysemickiego nękania. 80% ofiar takiego nękania nie zgłasza tych zdarzeń na policję lub do innych organów. Równocześnie 62% młodych Żydów stwierdziło, że posiada silne więzi z Izraelem, a 35% zgłosiło przywiązanie do Unii Europejskiej. Komisarz Unii Europejskiej Vera Jourova powiedziała: “Młodzi żydowscy Europejczycy są bardzo przywiązani do swojej żydowskiej tożsamości. Jestem zasmucony, że obawiają się o swoje bezpieczeństwo w Europie, nie odważają się nosić kipy, a niektórzy nawet rozważają emigrację.”


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.