Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 9.7 – 10.7


9 lipca 2019 r.


rano izraelskie siły bezpieczeństwa postanowiły zwiększyć o 50% liczbę arabskich pracowników wpuszczanych ze Strefy Gazy do pracy w Izraelu. Krok ten ma na celu łagodzenie napięć z Hamasem.


rano palestyński terrorysta rzucił bombę zapalającą w izraelskich żołnierzy przy sądzie wojskowym przy arabskim mieście Salem w środkowej części Samarii. Nikt nie odniósł obrażeń. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika.


członek Komitetu Wykonawczego OWP Adnan al-Husajni ostrzegł, że kontynuacja rozbiórki palestyńskich domów w Jerozolimie i profanacja meczetu Al-Aksa może spowodować eksplozję w całym regionie. Wyburzanie arabskich domów nazwał “kryminalną polityką prowadzoną przez izraelski rząd okupacyjny, która ma na celu skrzywdzenie Jerozolimy i bezbronnego narodu palestyńskiego.” Oskarżył także Izrael o naruszenie wszystkich międzynarodowych umów dotyczących wschodniej Jerozolimie i meczetu Al-Aksa, oraz celowe działania mające na celu usunięcie arabskiej obecności w Jerozolimie i judaizację miasta poprzez sprowadzanie żydowskich osadników. Husajni wezwał społeczność międzynarodową do wywarcia presji na Izrael, aby powstrzymał swoją “rasistowską” politykę w Jerozolimie.


premier Benjamin Netanjahu odwiedził eskadrę wielozadaniowych myśliwców F-35 w bazie sił powietrznych Nevatim.” Niedawno Iran zagroził zniszczeniem Izraela, ale powinien on pamiętać, że te samoloty mogą dotrzeć do dowolnego miejsca na Bliskim Wschodzie, w tym do Iranu i Syrii.”


Hamas przeprowadził bezprecedensowe ćwiczenia wojskowe w Strefie Gazy, w których uczestniczyli członkowie wszystkich organizacji wojskowych działających w strefie. W ramach ćwiczeń zamknięto wszystkie przejścia lądowe, a rybakom zakazano wypływania w morze. Ćwiczenie przewidywało incydent bezpieczeństwa na dużą skalę oraz wspólne działania operacyjne przeciwko wrogom wkraczającym do Strefy Gazy.


Siły Obronne Izraela ujawniły, że opracowywany jest nowy plan działań na wypadek kolejnego konfliktu w Strefie Gazy. Plan przewiduje między innymi ewakuację mieszkańców przygranicznego miasta Sderot, którzy mieszkają na wyższych piętrach wysokich budynków. Jest to związane ze wzrostem zagrożenia ostrzału z użyciem rakietowych pocisków przeciwpancernych, w których zasięgu znajdują się górne piętra wieżowców w Sderot. “Ewakuacja tych mieszkańców zmniejszy zdolność Hamasu do uderzenia i zniszczenia tych budynków, a taki incydent przy obecności mieszkańców miałby szerokie implikacje strategiczne.”


10 lipca 2019 r.


rano izraelscy policjanci usunęli arabskich lokatorów z budynków zakupionych przez pozarządową żydowską organizację Elad w arabskiej dzielnicy Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Nieruchomość tę organizacja Eladzakupiła wiele lat temu od arabskiej rodziny Sijam, która następnie podjęła próby wycofania się z umowy i stoczyła 25 rozpraw sądowych. Trzy tygodnie temu Sąd Rejonowy w Jerozolimie ostatecznie odrzucił odwołania rodziny Sijam, nakazując eksmisję arabskich lokatorów oraz zapłatę 38 tys. szekli dla organizacji Elad, aby w ten sposób pokryć utracone zyski z czynszu za czas, w którym Arabowie pozostawali w budynku. Obecnie w dzielnicy Silwan zamieszkuje niewielu Żydów, ponieważ większość z nich uciekła podczas arabskiego powstania w latach 30. XX wieku, a pozostałych usunęli jordańscy żołnierze w 1948 r.


wieczorem premier Benjamin Netanjahu i prezydent Reuven Rivlin zostali przyjęci w rezydencji egipskiego ambasadora Khaleda Azmi z okazji Narodowego Dnia Egiptu. Netanjahu powiedział: “Świętujemy 40 lat pokoju między Izraelem a Egiptem. W czterdziestym roku naszego pokoju mamy nadzieję osiągnąć wiele korzystnych rzeczy między nami i w naszym regionie. Musimy zrozumieć historyczne znaczenie osiągnięcia tego pokoju. Musiał on przetrwać sztormy, i teraz są kolejne sztormy, ale nie mam na myśli jakiś konfliktów między nami, a mam na myśli burzę szalejącą obecnie w naszym regionie. I my – Egipt i Izrael oraz wielu innych w regionie – walczymy z tym ekstremizmem, z tą przemocą i z tym terroryzmem. Chciałbym pochwalić mojego przyjaciela i kolegę, prezydenta Al-Sisi, za wytrwanie w walce z falą ekstremizmu i terroryzmu. Nasz pokój jest kamieniem węgielnym pokoju i stabilności w regionie. Nie wyobrażam sobie, jaki byłby nasz region bez tego pokoju. Współpracujemy w wielu obszarach, które mogą zwiększyć dobrobyt gospodarczy naszych dwóch narodów. Teraz w nowatorskiej inicjatywie izraelski gaz dociera do Egiptu. Za cztery miesiące będzie go jeszcze więcej. Mówimy o czymś, co może być korzystne nie tylko dla obu stron, ale na wiele sposobów także dla innych krajów regionu. Mamy zobowiązania dotyczące bezpieczeństwa, dobrobytu i pokoju i chcielibyśmy widzieć szerszy pokój w regionie.” Rivlin powiedział: “Zaledwie dwa tygodnie temu miałem zaszczyt obchodzić uroczystość z okazji 40-lecia traktatu pokojowego między naszymi dwoma państwami. Porozumienie pokojowe między Izraelem a Egiptem było doświadczeniem zmieniającym życie. Od wojny i nienawiści do pokoju z naszymi sąsiadami. Taka jest rola przywódców, takich jak Sadat i Begin: podejmowanie odważnych decyzji, zmienianie historii. Egipt nadal pozostaje liderem arabskiego świata. Jego przywództwo niesie z sobą odpowiedzialność, jaką wasz kraj codziennie pokazuje w Gazie. Niech wasza siła zostanie wykorzystana dla rozwoju pokoju, wolności i równości.”


 palestyński premier Mohammad Sztajjeh oskarżył Izrael o złe traktowanie palestyńskich robotników. “Izraelczycy regularnie łamią prawa palestyńskich robotników. Robotnicy w Izraelu są zakładnikami spekulantów, a przekroczenie granicy z Izraelem jest bardzo trudne. Izrael ogranicza liczbę palestyńskich robotników.” Sztajjeh oskarżył także Izrael o “zniszczenie rozwiązania dwupaństwowego i poprzez kontynuowanie wywłaszczania ziemi i rozbudowę żydowskich osiedli zniweczenie wszelkich możliwości ustanowienia państwa palestyńskiego. Palestyńczycy walczą o zakończenie okupacji i godne życie w ramach niezależnego państwa w granicach z 1967 r., którego stolicą jest Jerozolima.”


 popołudniem premier Benjamin Netanjahu wziął udział w uroczystości z okazji 40. rocznicy utworzenia samorządu regionu Samarii. Netanjahu powiedział: “Naszym zobowiązaniem jest, aby żadna społeczność w państwie Izrael nie została wykorzeniona przez jakikolwiek polityczny plan pokojowy. Osiedla nie zostaną wykorzenione, ani te z Żydami, ani te z Arabami. Fakt, że jesteśmy tu obecni w Samarii, pozwala nam bronić całego państwa i zapewniać bezpieczeństwo oraz stabilność w całym regionie. Gdyby Samaria nie była w naszych rękach, każde miejsce w kraju znajdowałoby się w niebezpieczeństwie. Takie są nasze podstawowe zasady, bo to jest nasza ojczyzna. Będziemy nadal rozwijać i budować w naszym kraju. W żadnym planie politycznym nie pozwolę na wykorzenienie jakiejkolwiek społeczności i jakiegokolwiek mieszkańca. Siły Obronne Izraela nadal będą kontrolować cały obszar na zachód od Doliny Jordanu, a obecnie pracujemy nad międzynarodowym uznaniem tych zasad.” Przywódca społeczności żydowskich w Samarii Jossi Dagan wezwał premiera do wdrożenia suwerenności Izraela nad Judeą i Samarią. “Teraz jest czas, aby zastosować suwerenność nie tylko do osiedli, które stanowią tylko trzy procent powierzchni, ale do całego obszaru, i ufamy wam premierze. Dlatego będziemy działać, aby zapewnić twój wybór w wyborach. W każdym politycznym planie pokojowym musi być nasze wyraźne żądanie, aby Judea i Samaria na zawsze pozostały w rękach państwa Izrael. Mamy dobrego premiera, ale to nie wystarczy. Bez jedności w prawicowych partiach nie będzie prawicowego rządu, a to zależy od ciebie.”


 słoweński minister spraw zagranicznych Miro Cerar powiedział, że w Słowenii istnieje konsensus w sprawie uznania państwa palestyńskiego i że Słowenia zrobi to, gdy grupa państw członkowskich Unii Europejskiej będzie do tego gotowa. Cerar wyraził gotowość swojego rządu do rozwijania dwustronnych stosunków z Autonomią Palestyńską we wszystkich dziedzinach, zwłaszcza w sferze gospodarczej. Tymczasem w Unii Europejskiej upadła inicjatywa przyjęcia oficjalnego dokumentu, który zobowiązywałby wszystkie państwa członkowskie do stosowania jednolitej polityki w sprawie Jerozolimy. Inicjatywa ta miała na celu wymuszenie na państwach Unii Europejskiej, by nie przenosiły swoich placówek dyplomatycznych do Jerozolimy.


 amerykański specjalny wysłannik Jason Greenblatt ostro skrytykował Autonomię Palestyńską za podwojenie wydatków budżetowych dla terrorystów i ich rodzin. “Autonomia Palestyńska ponownie ignoruje społeczność międzynarodową, która łaskawie przekazuje Palestyńczykom pomoc finansową, i zwiększa finansowane tego programu tzw. płacenia za zabijanie. W pierwszych miesiącach 2019 r. zwiększyła wydatki na ten cel o ponad 11%. Dlaczego inne kraje będące darczyńcami tolerują to?” Greenblatt oparł swoją wypowiedź na oficjalnym raporcie Palestinian Media Watch z którego wynika, że w pierwszej połowie 2019 r. Autonomia Palestyńska wydała 234 172 000 szekli (ponad 65 mln USD) na wynagrodzenia dla więźniów terrorystycznych. Oznacza to, że na ten cel przekazywano średnio 46 844 400 szekli miesięcznie, i to głębokiego kryzysu finansowego. Biorąc te średnie miesięczne wydatki, wyliczono, że budżet Autonomii Palestyńskiej na 2019 r. zakłada przekazanie 562 mln szekli na więźniów terrorystycznych, w porównaniu do 502 mln szekli w 2018 r. (wzrost o 11,8%).


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.