Ciekawe artykuly

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

125 lat temu urodził się Henryk Sławik, który uratował życie 30 tys. osób

125 lat temu, 16 lipca 1894 r., w Szerokiej na Górnym Śląsku (obecnie dzielnica Jastrzębia Zdroju) urodził się Henryk Sławik, powstaniec śląski, działacz społeczny i samorządowy. Podczas II wojny światowej stanął na czele Komitetu Obywatelskiego ds. Opieki nad Uchodźcami Polskimi na Węgrzech. Ocenia się, że mógł uratować życie prawie 30 tys. osób.

Wiecej TUTAJ


78. rocznica śmierci Jakuba Szapiro, założyciela Towarzystwa Esperantystów w Białymstoku

Złożeniem kwiatów pod pamiątkową tablicą białostoczanie uczcili w piątek 78. rocznicę śmierci Jakuba Szapiro – założyciela i wieloletniego prezesa Towarzystwa Esperantystów im. Zamenhofa w Białymstoku.

Wiecej TUTAJ


Krzysztof Kamil Baczyński i Barbara Drapczyńska. Najtragiczniejsza historia miłosna powstania warszawskiego

Miłość od pierwszego wejrzenia, przeciwni związkowi rodzice, a w tle wojna – ta historia do złudzenia przypomina „Romea i Julię”. I niestety kończy się równie tragicznie, choć uczucia, które połączyło Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i jego żonę Barbarę Drapczyńską, nie zdołała pokonać nawet śmierć.

Wiecej TUTAJ


Dzięki tym nazistowskim zbrodniarzom Amerykanie polecieli w kosmos

Rakiety zdolne dotrzeć na księżyc, medycyna kosmiczna, projekty, które odmieniły oblicze stulecia… Za wielkim postępem stali zdeklarowani naziści. Zamiast więzienia lub stryczka Amerykanie zapewnili im wielkie kariery, bezkarność i świetne pieniądze.

Wiecej TUTAJ


Sojusznicy? Truman, Marshall i Churchill chcieli nam odebrać Ziemie Zachodnie

Wystarczyło by II wojna światowa się skończyła, a zachodni alianci z dnia na dzień zapomnieli o polskich sojusznikach i naszym wkładzie w zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami. Jak zawsze w takich przypadkach, zwyciężyła chłodna, polityczna kalkulacja. To na jej podstawie przywódcy Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych przez lata robili wszystko, by odebrać Polsce Wrocław, Szczecin i całe Ziemie Zachodnie.

Wiecej TUTAJ


Pokaz malarstwa i rysunków Jacka Malczewskiego w warszawskim Muzeum Narodowym

To przyjemność otwierać taką wystawę – powiedział dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Jerzy Miziołek o pokazie „Na jednej strunie: Malczewski i Słowacki”. Pytany przez dziennikarzy o trwający w placówce konflikt, odparł, że nie zamierza podać się do dymisji.

Wiecej TUTAJ


DOKUMENTY ODNALAZŁY RODZINĘ BRUNONA SCHULZA

Tak było w przypadku kolekcji wspaniale zachowanych dokumentów z Drohobycza, przekazanej przez przedwojennego przyjaciela rodziny Kupferbergerów. Nie tylko udało nam się odnaleźć rodzinę w Izraelu, która mogła dowiedzieć więcej o swoich przodkach, ale także odkryliśmy, że rodzina Kupferbergów była dość blisko spokrewniona z Brunonem Schulzem.
Wiecej TUTAJ

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.