125 lat temu urodził się Henryk Sławik, który uratował życie 30 tys. osób
125 lat temu, 16 lipca 1894 r., w Szerokiej na Górnym Śląsku (obecnie dzielnica Jastrzębia Zdroju) urodził się Henryk Sławik, powstaniec śląski, działacz społeczny i samorządowy. Podczas II wojny światowej stanął na czele Komitetu Obywatelskiego ds. Opieki nad Uchodźcami Polskimi na Węgrzech. Ocenia się, że mógł uratować życie prawie 30 tys. osób.
Wiecej TUTAJ
78. rocznica śmierci Jakuba Szapiro, założyciela Towarzystwa Esperantystów w Białymstoku
Złożeniem kwiatów pod pamiątkową tablicą białostoczanie uczcili w piątek 78. rocznicę śmierci Jakuba Szapiro – założyciela i wieloletniego prezesa Towarzystwa Esperantystów im. Zamenhofa w Białymstoku.
Wiecej TUTAJ
Krzysztof Kamil Baczyński i Barbara Drapczyńska. Najtragiczniejsza historia miłosna powstania warszawskiego
Miłość od pierwszego wejrzenia, przeciwni związkowi rodzice, a w tle wojna – ta historia do złudzenia przypomina „Romea i Julię”. I niestety kończy się równie tragicznie, choć uczucia, które połączyło Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i jego żonę Barbarę Drapczyńską, nie zdołała pokonać nawet śmierć.
Wiecej TUTAJ
Dzięki tym nazistowskim zbrodniarzom Amerykanie polecieli w kosmos
Rakiety zdolne dotrzeć na księżyc, medycyna kosmiczna, projekty, które odmieniły oblicze stulecia… Za wielkim postępem stali zdeklarowani naziści. Zamiast więzienia lub stryczka Amerykanie zapewnili im wielkie kariery, bezkarność i świetne pieniądze.
Wiecej TUTAJ
Sojusznicy? Truman, Marshall i Churchill chcieli nam odebrać Ziemie Zachodnie
Wystarczyło by II wojna światowa się skończyła, a zachodni alianci z dnia na dzień zapomnieli o polskich sojusznikach i naszym wkładzie w zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami. Jak zawsze w takich przypadkach, zwyciężyła chłodna, polityczna kalkulacja. To na jej podstawie przywódcy Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych przez lata robili wszystko, by odebrać Polsce Wrocław, Szczecin i całe Ziemie Zachodnie.
Wiecej TUTAJ
Pokaz malarstwa i rysunków Jacka Malczewskiego w warszawskim Muzeum Narodowym
To przyjemność otwierać taką wystawę – powiedział dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Jerzy Miziołek o pokazie „Na jednej strunie: Malczewski i Słowacki”. Pytany przez dziennikarzy o trwający w placówce konflikt, odparł, że nie zamierza podać się do dymisji.
Wiecej TUTAJ
DOKUMENTY ODNALAZŁY RODZINĘ BRUNONA SCHULZA
Kategorie: Ciekawe artykuly, Polityka