Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 6.8 – 8.8

 

 


6 sierpnia 2019 r.


 

minister spraw zagranicznych Israel Katz poinformował parlamentarną komisję spraw zagranicznych i obrony, że Izrael prowadzi rozmowy o przyłączeniu się do koalicji zabezpieczającej swobodną żeglugę przez Cieśninę Ornuz w Zatoce Perskiej. Podkreślił, że uczestnictwo w koalicji jest zgodne ze strategią ograniczania ekspansji Iranu i wzmacniania relacji między Izraelem a państwami Zatoki Perskiej. Plan budowy koalicji ogłosiły Stany Zjednoczone i prawdopodobnie już 35 państw zadeklarowało przyłączenie się do wspólnych działań w celu monitorowania i powstrzymywania irańskiego zagrożenia dla żeglugi handlowej w Zatoce Perskiej.


agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet ujawniła, że w ostatnim czasie udaremniono zamach bombowy, który miał być przeprowadzony w Jerozolimie. Przejęto ładunek wybuchowy oraz laboratorium w Hebronie. Za przygotowaniem tego zamachu stał Hamas, który w ostatnich tygodniach przerzucił wielu ludzi do Judei i Samarii w celu utworzenia tam nowych struktur terrorystycznych, rekrutacji członków, zakupu broni i przeprowadzenia serii ataków oraz porwań. Podczas ostatnich działań operacyjnych w rejonie Hebronu aresztowano 4 terrorystów i ujawniono nową komórkę Hamasu, która otrzymywała rozkazy ze Strefy Gazy. Ujawniono także, że Hamas otrzymuje od Iranu miesięcznie 30 mln $, które w całości są przeznaczone na potrzeby militarne Hamasu i Islamskiego Dżihadu. W zamian za pomoc finansową Iran zażądał dokładnych informacji wywiadowczych na temat miejsc składowania broni rakietowej w Izraelu. Do zbliżenia Hamasu z Iranem doszło podczas wizyty palestyńskiej delegacji w Teheranie. Iran rozpoczął też mediację z Syrią, aby umożliwić powrót głównej siedziby Hamasu do Damaszku, gdzie można by lepiej koordynować współpracę z Hezbollahem i siłami irańskimi w regionie. W ten sposób Iran rozbudowuje siły militarne swoich sojuszników w Strefie Gazy, a także w Libanie i na syryjskich Wzgórzach Golan, gdzie Hezbollah przejął już szereg wojskowych punktów obserwacyjnych i prowadzi rekrutację członków z sunnickich milicji. Ocenia się, że w przypadku wybuchu wojny z Iranem, Teheran posłuży się swoimi sojusznikami do zaatakowania Izraela. Hamas i Islamski Dżihad będą miały za zadanie zmuszenie Sił Obronnych Izraela do przeniesienia części systemów obrony przeciwrakietowej na południe kraju, aby w ten sposób ułatwić wykonanie dużego uderzenia przez Hezbollah z północy. W ten sposób ma być rozpalony swoisty “krąg ognia”. To właśnie dlatego Siły Obronne Izraela przygotowują się do przeprowadzenia w razie konieczności, szybkiego i ciężkiego ciosu w celu obalenia reżimu Hamasu w Strefie Gazy.


Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w lipcu do Izraela przyjechało 322,8 tys. zagranicznych turystów, co stanowi wzrost o 10 % w porównaniu do lipca 2018 r. i wzrost o 19,1 % w porównaniu do lipca 2017 r. W okresie od stycznia do lipca zarejestrowano przyjazd 2,587 mln turystów, co stanowi wzrost o 9,8 %. Przychody z turystyki wyniosły 13,6 mld szekli od początku roku.


władze administracyjne zatwierdziły plan budowy 200 nowych domów mieszkalnych w osiedlu żydowskim Metzad i 98 domów w osiedlu Ibei Hanachal. Oba te osiedla są położone w środkowej części Judei (na pustyni Judzkiej). Ponadto wydano zgodę na budowę zespołu szkolnego w placówce osadniczej Gevaot, położonym w bloku osiedli Gush Etzion w północnej Judei. Budowa szkoły otwiera drogę do legalizacji placówki i jej przekształceniu w normalne osiedle ze stałymi domami.


 należąca do firmy Space X rakieta Falcon-9 wyniosła na orbitę okołoziemską izraelskiego satelitę Amos-17. Rakieta wystartowała z Cape Canaveral na Florydzie (USA). Jego wystrzelenie było bezpłatne, świadczone jako rekompensata za utratę we wrześniu 2016 r. satelity Amos-6. Najnowszy Amos-17 jest najbardziej zaawansowanym satelitą o wysokiej przepustowości. Został on zbudowany przez firmę Boeing na zlecenie izraelskiej firmy Spacecom. Jego waga wynosi 6500 kg, a koszt budowy wyniósł 161 mln $. Satelita ma trafić na orbitę geostacjonarną na długość geograficzną 17°E, gdzie zastąpi satelitę Amos-5, który został wyniesiony w 2011 roku i z którym utracono kontakt w 2015 roku. Jego zadaniem będzie świadczenie usług telekomunikacyjnych dla mieszkańców Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu przez co najmniej 20 lat (będzie oferował usługi w pasmach Ka, Ku i C).


7 sierpnia 2019 r.


rano doszło do incydentu na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, w którym urzędnik muzułmańskiego Waqfu odmówił zatrzymania przez izraelskich policjantów, których następnie zaatakował. W incydencie ranny został policjant i urzędnik Waqfu. Spór dotyczy zbliżającego się dnia Tisha B’Av i żądania Waqfu, aby w ten dzień zamknięty został dostęp do miejsc świętych dla Żydów.


w Atenach (Grecja) odbyło się spotkanie ministrów energii Grecji, Cypru, Izraela i Stanów Zjednoczonych. Przedyskutowano temat pogłębienia współpracy w sektorze energetycznym. Izraelski minister energii Juval Steinitz wyraził nadzieję na szybki postęp w sprawie budowy gazociągu East Med, łączącego Izrael z Europą.


 ONZ wezwała Izrael do wycofania się z decyzji o przyspieszeniu budowy budynków mieszkalnych dla społeczności w Judei i Samarii. Specjalny koordynator ONZ ds. procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie Nickolaj Mladenov powiedział: “Rozwój osadnictwa nie ma skutków prawnych i stanowi rażące naruszenie prawa międzynarodowego. Postępy w aneksji terenów na Zachodnim Brzegu podważają szanse na utworzenie państwa palestyńskiego na podstawie odpowiednich rezolucji ONZ w ramach wynegocjowanego rozwiązania dwupaństwowego.” Zażądał natychmiastowego wstrzymania budowy przez Izrael.


8 sierpnia 2019 r.


rzecznik armii przed południem poinformował, że po ocenie sytuacji bezpieczeństwa postanowiono wzmocnić siły bezpieczeństwa obecne w Judei i Samarii. W zagrożone rejony zostaną skierowane dodatkowe oddziały piechoty, policji granicznej wraz z siłami agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet. Dodał, że w rejonie bloku żydowskich osiedli Gush Etzion prowadzone są intensywne poszukiwania sprawców dzisiejszego zabójstwa studenta jesziwy. Premier Benjamin Netanjahu powiedział, że izraelskie siły bezpieczeństwa “prowadzą teraz pościg w celu schwytania nikczemnego terrorystę, aby pociągnąć go do odpowiedzialności.” Dodał, że trwa wielka obława mająca na celu wytropienie i schwytania osób odpowiedzialnych za dzisiejsze zabójstwo.


w nocy palestyński terrorysta zamordował żydowskiego studenta jesziwy w pobliżu osiedla Migdal Oz w bloku żydowskich osiedli Gush Etzion w Judei. Zamordowany to Dvir Sorek, mający 19 lat i pochodzący z osiedla Ofra. Jego dziadek, Rabin Benjamin Herling został zamordowany w w październiku 2000 r. w zamachu terrorystycznym na górze Ebal. Dvir Sorek był żołnierzem. Przeszedł on proces rekrutacji, ale jeszcze nie rozpoczął służby wojskowej i kontynuował studia w jesziwie. Wieczorem pojechał do Jerozolimy po książki dla jesziwy, i przed nocą miał jeszcze wrócić do Migdal Oz. Gdy utracono z nim kontakt, wieczorem powiadomiono siły bezpieczeństwa. O godz. 3 nad ranem żołnierze Brygady Terytorialnej Etzion odnaleźli ciało zaginionego. Wstępne dochodzenie wykazało, że Sorek szedł z przystanku przy wjeździe do osiedla Efrat do pobliskiego osiedla Migdal Oz. Prawdopodobnie napastnicy śledzili go z samochodu, a następnie podjechali i wielokrotnie ugodzili ofiarę nożem. Podobno naliczono kilkadziesiąt ran od pchnięcia nożem. Ofiara nie była w mundurze wojskowym. Ciało zabitego odnaleziono 6 godzin po zabójstwie, co utrudnia akcję poszukiwawczą sprawców.


rano duże siły izraelskiej armii rozlokowano w rejonie bloku żydowskich osiedli Gush Etzion w Judei. W ramach prowadzonej akcji poszukiwania morderców żydowskiego studenta, rano izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiego miasta Beit Fajar, położonego kilka kilometrów na południe od osiedla żydowskiego Migdal Oz. Cała okolica jest przeszukiwana.


 rzecznik Hamasu Hazam Qasim powiedział, że dzisiejszy morderczy atak w Gush Etzion był “największą odpowiedzią na próby aneksji Zachodniego Brzegu. Decyzja naszych ludzi polega na wydaleniu okupanta z Zachodniego Brzegu.” Podobne oświadczenie wydał Islamski Dżihad. Na ulicach Gazy rozdawano cukierki jako znak radości z powodu śmierci Żyda.


. w Ramallah odbyło się pierwsze posiedzenie palestyńskiej komisji mającej za zadanie zbadanie możliwości zerwania porozumień między Autonomią Palestyńską a Izraelem. Podczas spotkania doszło do gwałtownej różnicy zdań między 14 najwyższymi urzędnikami Autonomii Palestyńskiej. Obóz pod wodzą sekretarza generalnego OWP Saeba Erekata opowiedział się za podjęciem szybkich kroków, aby uspokoić palestyńską ulicę i wysłać wyraźny znak Izraelowi. Drugi obóz z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem opowiedział się za nie podejmowaniem szybkich decyzji. Różnica zdań była głęboka, a dyskusja była intensywna z krzykami. Premier Mohammed Sztajjeh opowiedział się za stopniowym wycofaniem się z porozumień z Izraelem, dodał jednak, że rząd potrzebuje czasu na znalezienie alternatywnych partnerów na miejsce Izraela.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.