Ciekawe artykuly

Żydokomuna” w aparacie władzy„Polski Ludowej”.Mit czy rzeczywistość?

Miroslaw Szumilo

 


 

Temat „żydokomuny”, czyli licznej obecności Żydów w strukturach władzy komu-nistycznej w Polsce po 1944 r., wciąż wywołuje silne emocje. Mimo wielu publikacjio charakterze monograficznym lub przyczynkarskim, obejmujących różne elementy tego problemu, nie doczekaliśmy się całościowego i dogłębnego opracowania tematu.Pierwszą, nieudaną próbą takiego opracowania była książka
Żydokomuna. Interpretacjehistoryczne autorstwa znanego socjologa Pawła Śpiewaka

 

Niestety, jest to bardziej popularny esej niż praca naukowa. Autorowi należy jednak oddać to, że niejako „odczarował” temat, dzięki czemu przestał on być historycznym tabu.W niniejszym tekście postaram się podsumować dotychczasowe wyniki badań nad „żydokomuną”. Wspierałem się publikacjami naukowymi i źródłowymi oraz częściowoefektami własnych badań nad udziałem Żydów w elicie władzy „Polski Ludowej”. Na tej podstawie spróbuję zweryfikować, jak dalece mit pokrywał się z rzeczywistością. Niezważam przy tym na opinie wyrażane przez niektórych historyków, którzy uważają, żesamo liczenie Żydów w aparacie władzy komunistycznej jest czynnością o charakterzerasistowskim i „ulubionym zajęciem antysemitów”

 

Na początku przypomnę, na czym polegał mit „żydokomuny”, skąd się wziął i jakimiał wpływ na postawy antysemickie w polskim społeczeństwie. Następnie scharak-teryzuję liczebność i wpływy Żydów w strukturach władzy komunistycznej w okresachstalinowskim i gomułkowskim, ze szczególnym uwzględnieniem aparatu bezpieczeń-stwa. Na koniec przyjrzę się przyczynom zaangażowania Żydów po stronie komunistów oraz ich awansu w aparacie władzy, a także problemowi ich tożsamości narodowej.

 

Wobec wszystkich osób pochodzenia żydowskiego używam terminu „Żydzi”, bezwzględu na stopień ich asymilacji lub też identyfikacji z narodem żydowskim. Ludzie   ci bowiem, bez względu na swoje ideowe wybory, byli Żydami.

Według tradycyjnegoprawa (halachy), aby zostać uznanym za Żyda, wystarczy mieć żydowską matkę.Jak stwierdziła Irena Hurwic-Nowakowska: „Jednostki, które się całkowicie asymilują, które całkowicie zrywają wszelką solidarność z grupą żydowską, ale nie przyjmują chrztu

(mogą deklarować bezwyznaniowość), w oczach tradycyjnego środowiska żydowskiego nie przestają być Żydami.

 

Calosc w ponizszym linku

 

2 odpowiedzi »

 1. Jeszcze jeden powód czemu Żydzi polscy powinni przenieść się w bezpieczniejsze miejsce.
  Ten pamflet jest antysemicki nie dlatego że wybiera fakty które popierają z góry ustalone tezy, ale dlatego że widzi we wpływie żydowskim w Polsce fundamentalne zło.
  Nikt jeszcze nie napisał pamfletu o wpływie Ślązaków w Polsce. Dla porównania.
  Tymczasem warto zastanowić się ile czasu zostało nam do pierwszej rzezi w III RP.

 2. Prosze, tego kto ta prace napisze wezmie pod uwage co nastepujace:: a kregach rewolucyjnych narod zydowski zostal uznany za narod rewolucyjny. Na pierwszych miedzynarodowkach latwiej bylo porozuumiec sie na ydysz mix po rosyjsku.
  Ideologia: wschod jest czerwony, przepomina – mesjasz jest tuz za zakretem.
  Ktos tu chce koniecznie odsunac od siebie uwage.
  Te pieniadze, tez, sie nam nnaleza.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.