Uncategorized

Kiedy irańskie cele są atakowane w Iraku, liberalny dziennikarz iracki pisze: Wielu Irakijczyków kocha Izrael i uważa go za sojusznika

W ostatnim miesiącu pojawiały się rozmaite doniesienia medialne, że Izrael rozszerzył zasięg swoich ataków powietrznych przeciwko irańskim celom w Iraku, atakując irańskie magazyny broni i pocisków w bazach wojskowych na północny wschód od Bagdadu.  

 


Po pierwszym nalocie, 19 lipca 2019 r. – który według mediów arabskich obrał za cel arsenał pocisków  w bazie Al-Haszd Al-Sza’bi (Ludowe Jednostki Mobilizacyjne, PMU) w okręgu Amerli na północ od Bagdadu[1] – iracki dziennikarz, Chudajr Taher, który mieszka w USA, opublikował artykuł w irackiej gazecie „Sot Al-Irak”. Zatytułował go „Odważna armia izraelska zbombardowała gniazdo kolaborantów Iranu i Iraku” i chwalił atak izraelski na „irańskie siły zła” i na „terrorystycznych diabłów” wśród kolaborantów z Iranem, dodając, że Iran chce przejąć i zniszczyć kraje arabskie, podczas gdy Izrael ujawnił się jako przyjaciel i potencjalny sojusznik Arabów.   

Chudajr Taher (Źródło: Bacebook.com/profile.php?id=100012270853347)

Poniżej podajemy fragmenty artykułu Tahera:

…Odważna i bohaterska armia izraelska odgrywa teraz szlachetną rolę w służbie bezpieczeństwa, pokoju i stabilności w regionie, przez [prowadzenie] wojny przeciwko irańskim siłom zła, które aspirują do osiągnięcia hegemonii w regionie, sieją sekciarskie konflikty, sieją terroryzm i rabują zasoby ziem [arabskich].

Proszę zauważyć, jak Izrael wycofał się z ziem egipskich, jordańskich i libańskich i proponował pokój i wycofanie się Syryjczykom i Palestyńczykom. To [działo się] podczas gdy Iran rozprzestrzenia się i otwarcie ingeruje w sprawy Libanu, Jemenu, Bahrajnu, Syrii i Iraku, i prowadzi [dodatkowe] tajne interwencje w rozmaitych krajach na całym świecie. Kto więc jest szukającym pokoju krajem, Iran czy Izrael?

Bohaterskie Izraelskie Siły Powietrzne zniszczyły gniazdo agentów Iranu w bazie Amerli w Iraku i zabiły irańskich agentów, złych terrorystycznych diabłów, którzy spiskowali, by przeprowadzić zamachy terrorystyczne w sąsiednich krajach. To było zdumiewające przesłanie, pokazujące, że cała działalność Iranu w regionie jest ujawniona i jest monitorowana, i nie jest odporna na izraelski atak i karę.

Ruch [przeciwko Iranowi i jego zwolennikom] rozpoczął się na dwóch frontach: Pierwszym są sankcje na skorumpowanych uczestników i na cywilnych kolaborantów Iranu przy pomocy list Amerykańskiego Ministerstwa Skarbu –  nazwiska członków mafii korupcji i zbrodni będą w ten sposób ujawnione, przygotowując drogę do ścigania ich i aresztowania[2]. Drugim są wspólne amerykańsko-izraelskie ataki i polowanie oraz ostre karanie pozostałych irańskich agentów.

Być może Izrael nie rozumie rozmiarów miłości, jaką mają dla niego duże odłamy irackiego narodu za ich poważane i dzielne działania w wojnie przeciwko [szerzeniu] irańskich wpływów w regionie. Pragmatyczna perspektywa doprowadziła wielu Irakijczyków i Arabów do patrzenia na Izrael jako na inspirującego podziw przyjaciela i sojusznika w ramach osi wojny przeciwko irańskiemu złu[3].


[1] See also report in Al-Jarida (Kuwait): Al-Hasd Al-Sha’bi is an umbrella organization of Iraqi militias supported by Iran and comprises part of the Iraqi armed forces, July 21, 2019.

[2] The writer appears to be referring to this month’s U.S. Department of Treasury’s sanctions against „persons associated with serious human rights abuse and corrupt actors in Iraq.” Home.treasury.gov/news/press-releases/sm735, July 18, 2019.

[3] Sotaliraq.com, July 22, 2019.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.