Uncategorized

Najwięksi wrogowie Izraela byli Europejczykami. Jest analiza DNA

 

 

Badania starożytnego DNA pozwoliły rozwikłać jedną z największych zagadek historii, a mianowicie: skąd na Bliskim Wschodzie wzięli się Filistyni, z którymi walczyli Samson i Dawid.


Ze wszystkich wrogów, z którymi według Starego Testamentu mieli walczyć Izraelici, Filistyni, bez wątpienia, najbardziej zapisali się w pamięci. To m.in. z ich namowy Dalila zdradziła sekret siły Samsona, to z nich wywodził się Goliat, którego zabił Dawid.

Kim jednak naprawdę byli Filistyni, co to za lud, skąd przybyli? – to pytanie frapowało archeologów przez dekady.

Naukowcy z Niemiec mają już chyba odpowiedź.

“Badania starożytnego DNA wskazują, że Filistyni byli potomkami ludzi, którzy emigrując przez wody Morza Śródziemnego, na początku epoki żelaza skolonizowali wybrzeża Lewantu (to wschodnie, azjatyckie wybrzeże Morza Śródziemnego)” – piszą w jednym z ostatnich wydań “Science Advances” eksperci z Instytutu Badań Historii Człowieka im. Maxa Plancka w Jenie. Badacze sugerują także prawdopodobne miejsca, skąd ci najeźdźcy mogli przybyć.

Najeźdźcy z Europy?

Naukowcy z Jeny (którzy kierowali międzynarodowym zespołem) oraz badacze działający pod szyldem projektu “Ekspedycja Leona Levy’ego” po raz pierwszy w historii pozyskali i przeanalizowali próbki materiału genetycznego od ludzi, którzy w epoce brązu i epoce żelaza (ok. 3,6 tys. – 2,8 tys. temu) zamieszkiwali starożytny port Aszkelon.

“W tym samym czasie, jak się szacuje, przybyli tu Filistyni. Najprawdopodobniej więc protoplaści tego ludu przebyli Morze Śródziemne i osiągnęli Aszkelon we wczesnej epoce żelaza” – twierdzą autorzy pracy.

Tę hipotezę zdaje się potwierdzać wynik badania próbek DNA. Okazało się, że mają one europejskie pochodzenie, co by oznaczało, że przodkowie Filistynów pochodzą z Europy. “To europejskie genetyczne dziedzictwo przez kolejne wieki ulegało ‘rozcieńczaniu’ przez genetykę lokalnych mieszkańców Lewantu” – dodają.

Aszkelon i tajemnicze Ludy Morza

Przewijający się w tej publikacji Aszkelon to jedno z najbardziej fascynujących archeologów miast starożytności. Odnalezione tu pierwsze ślady osadnictwa sięgają aż XXX wieku p.n.e.

Około XII wieku przed Chrystusem miasto to zostało zdobyte przez Filistynów. Razem z Gazą, Ekronem, Aszdod i Gat tworzyło Pentapolis – pięć miast konfederacji filistyńskiej (została ona zniszczona, podobnie zresztą jak królestwo Judy, przez wojska babilońskie Nabuchodonozora

Wiecej TUTAJ

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: