Uncategorized

MARK ZBAWIA ŚWIAT

Mark Zuckerberg postanowił uszczęśliwić ludzkość w kolejny sposób. Tym razem chce zadbać o tych, którzy nie mają dostępu do tradycyjnych usług finansowych, przede wszystkim bankowych. Wspólnie z kooperantami Facebook ma w tym celu wypuścić własną, wirtualną, globalną walutę – Librę.


Szybki i łatwy dostęp do Libry będzie miał w założeniu każdy, kto ma internet. W ten sposób miliard osób bez konta w banku, ale za to z telefonem komórkowym, będzie mogło robić szybkie przelewy i dokonywać transakcji elektronicznych.

Mark twierdzi, że on i jego zespół podejmują się tej misji, by poprawić byt ludzi żyjących w krajach mniej rozwiniętych, którzy na co dzień nie mogą korzystać z usług finansowych, które dla Zachodu wydają się oczywistością. Globalna waluta emitowana przez Facebook ma też rzekomo bardziej zintegrować świat, zbliżyć do siebie ludzi z odległych miejsc na planecie, pozwolić globalizacji wejść na wyższy poziom.

Czego Mark nie mówi? Ile na tym zamierza zarobić lub też skorzystać na tym w inny sposób. Bo chyba nikt na świecie nie wierzy, że pierwszą przesłanką stojącą za emisją facebookowej waluty nie jest interes własny.

**

Czym dokładnie będzie waluta zapowiedziana przez Facebook?

Waluta nosić będzie nazwę Libra. Będzie ona miała formę kryptowaluty, której infrastruktura będzie oparta na technologii blockchain. Będzie można więc ją z grubsza porównać do popularnego bitcoina.

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty to jednostki własności o umownej wartości, którymi obraca się w świecie cyfrowym. Najbardziej znaną jest bitcoin. Choć można w niektórych punktach stacjonarnych płacić bitcoinem, powstają nawet bankomaty umożliwiające wymianę bitcoinów na gotówkę, to same kryptowaluty nie mają formy fizycznej – np. papierowej.

Kryptowaluty są chronione kryptograficznie, dzięki czemu są dosyć odporne na fałszowanie i malwersacje innego rodzaju. Kursy kryptowalut są najczęściej płynne. Większość kryptowalut korzysta z technologii blockchain, jednak nie wszystkie.

Czym jest blockchain?

Wiecej TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.