Ciekawe artykuly

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

 

 


Prezydenci Niemiec i Włoch poprosili o przebaczenie za zbrodnie nazizmu i faszyzmu

Prezydent Niemiec Frank Walter Steinmeier poprosił w niedzielę mieszkańców Toskanii o przebaczenie za zbrodnie na ludności popełnione przez Niemców 75 lat temu w czasie II wojny światowej. Prosił o to też podczas ceremonii prezydent Włoch Sergio Mattarella.

Calosc TUTAJ


1 września w Warszawie wystąpienia prezydentów Polski, Niemiec i USA

1 września podczas uroczystości w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej na pl. Piłsudskiego w Warszawie przemówienia wygłoszą prezydenci Polski, Niemiec i Stanów Zjednoczonych – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. 2 września będzie dniem dwustronnej wizyty prezydenta USA.

Calosc TUTAJ


Ta miłość zaczęła się od strachu

Stwierdzenie, że pierwotnym źródłem wszystkich religii był strach, nie wygląda jak odkrycie Ameryki. Przekonanie, że światem rządzą nadnaturalne siły, nie tylko mogło, ale wręcz musiało wydawać się oczywiste. Rozwój języka pozwalał na przekazywanie doświadczeń dotyczących obserwacji zjawisk naturalnych, snów, lęków, poczucia winy. Świadomość kruchości ludzkiego życia i bezsiły wobec kaprysów natury, rodziła potrzebę ukorzenia i błagania o litość. Dziś nazwalibyśmy to syndromem sztokholmskim.

Calosc TUTAJ


Bluza z nadrukiem zdjęcia rozstrzeliwanego Żyda do kupienia na Amazonie. Muzeum Auschwitz interweniuje

Bluzy i koszulki z nadrukowanym zdjęciem przedstawiającym egzekucję Żyda wykonywaną przez Einsatzgruppe można kupić na serwisie aukcyjnym Amazon. – To brak szacunku – pisze Muzeum Auschwitz-Birkenau i apeluje o usunięcie oferty.

Calosc TUTAJ


Niedługo jedynymi Polanim będą polskie żony izraelskich mężów – takie jak ja
Kiedy na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku kształtuje się państwo izraelskie, świetnie wykształceni polscy Żydzi zajmują w nim najwyższe pozycje. Wpływ polskich Żydów jest tak duży, że późniejsze grupy imigrantów, szczególnie z krajów arabskich, czują się przez nich dyskryminowane. Wiedzą, że nie mają szans na ich zarobki, pozycję i wykształcenie – mówi Karolina Przewrocka-Aderet, autorka książki “Polanim. Z Polski do Izraela”.

Calosc TUTAJ


Żydowska Trasa Pamięci

Trasa upamiętnia miejsca naznaczone tragiczną historią okupacyjną Żydów z Bochni i jej okolic. Obejmuje 15 punktów ważnych dla rzeczywistości getta i jego mieszkańców.

Calosc TUTAJ


Chichot polskiej historii

Podzielając w pełni potrzebę reagowania na to, co tu i teraz — potrzebę pilnego śledzenia dalszych wątków afery w Ministerstwie Sprawiedliwości i działającej tam zorganizowanej grupy przestępczej, pilnego przyglądania się wynikom kolejnych sondaży poparcia dla partii politycznych, wczytywania się w apele byłych współpracowników premiera Mazowieckiego — proponuję chwilę refleksji nad trochę szerzej rozumianą sytuacją polityczną, w jakiej się znaleźliśmy.

Calosc TUTAJ


Świat płonie!

Trwają największe w czasach nowoczesnych pożary lasów: w Amazonii, na Syberii i w afrykańskiej strefie równikowej. Tragedia wydarza się głównie w trzech krajach: w Brazylii, Kongu i Rosji. Naturalne pożary wybuchają każdego roku – w tym roku jednak utracona powierzchnia naturalnej zieleni jest kilkakrotnie większa. Przyczyną jest susza wynikająca z postępującego ocieplenia klimatu oraz narastająca agresja ludzka. Ludzie podpalają lasy ze złości, że zabrania im się je wycinać…

Calosc TUTAJ


Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.