Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 27.8- 28.8

 

 


27 sierpnia 2019 r.


rano Siły Obronne Izraela zamknęły wszystkie drogi w odległości 5 km od granicy z Libanem, wstrzymując nawet patrole wojskowe wzdłuż granicy w obawie przed atakami terrorystycznymi Hezbollahu. Północne Dowództwo już od dwóch dni jest w podwyższonym pogotowiu z powodu obaw przed atakiem na Izrael. Wszystkie siły na północy zostały rozmieszczone w terenie, a w razie eskalacji sytuacji w każdej chwili mogą zapaść decyzje o przeniesieniu na północ dodatkowych oddziałów.


 premier Benjamin Netanjahu ostrzegł Liban, Hezbollahu i Iran, aby uważały na swoje słowa i czyny. “Hassan Nasrallah bardzo dobrze wie, że państwo Izrael wie, jak się dobrze bronić i odpłacać swoim wrogom. Chcę powiedzieć jemu i państwu libańskiemu, które jest gospodarzem tej organizacji, która chce nas zniszczyć, i mówię to samo Qassemowi Soleimani: Bądźcie ostrożni w stosunku do swoich słów, a jeszcze bardziej ostrożni w swoich działaniach.”


 po południem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie.


 w nocy izraelskie siły specjalne wkroczyły do obozu uchodźców w Dżeninie, w północnej części Samarii. Otoczono dom i aresztowano Daoud Zabidiego, podejrzewanego o przeprowadzenie licznych aktów terroru. Dzięki szybko przeprowadzonej operacji, nie doszło do żadnych rozruchów lub niepokojów w mieście. W nocy zlikwidowano także zakład produkujący broń w rejonie Ramallah w Samarii. Przejęto tokarki i aresztowano 8 Palestyńczyków.


 rano Hamas zażądał od Islamskiego Dżihadu zaprzestania naruszania zawieszenia broni osiągniętego z Izraelem. Za ostatni ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy odpowiada właśnie Islamski Dżihad.


po południem izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hamasu w środkowej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.


. w Kairze delegacja Hamasu spotkała się z przedstawicielami egipskiego wywiadu. Rozmowy dotyczyły utrzymania zawieszenia broni w Strefie Gazy. Egipt zagroził Hamasowi, że przestanie służyć jako mediator w kontaktach z Izraelem, jeśli będzie kontynuowany ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy. Egipcjanie ostrzegli także Hamas przed współpracą z Iranem i Hezbollahem w walce przeciwko Izraelowi.


. przewodniczący Agencji ŻydowskiejIsaac Herzog spotkał się z cypryjskim prezydentem Nicosem Anastasiadesem. Podczas spotkania Herzog wyraził poważne obawy dotyczące nieuczciwych działań Iranu w regionie, a także działań jego sojuszników i agentów, takich jak Hezbollah i Hamas. “Wy i wszystkie inne narody w tym regionie macie żywotny interes w utrzymaniu regionu wschodniej części Morza Śródziemnego wolnego od przemocy i terroru.” Anastasiades potwierdził stanowisko Cypru w zdecydowanej opozycji i walce z terroryzmem.


28 sierpnia 2019 r. 


Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w 2018 r. w izraelskim sektorze hi-tech zatrudniono blisko 19 tys. nowych pracowników, z czego 14 tys. w sektorze oprogramowania. Zatrudnienie w sektorze hi-tech charakteryzuje się wysoką produktywnością i wysokimi płacami. Minister gospodarki i przemysłu Eli Cohen powiedział: “Wzrost liczby pracowników na rynku zaawansowanych technologii jest ważnym osiągnięciem, biorąc pod uwagę wkład tej gałęzi przemysłu w gospodarkę i eksport Izraela. Jest to tym bardziej znaczące, że wzrost liczby pracowników zaawansowanych technologii następuje po latach, gdy nie było wzrostu liczby nowych pracowników w tym sektorze. Izrael jest kluczowym graczem w globalnej gospodarce innowacji technologicznych. Jest to widoczne w liczbie startupów w Izraelu oraz w liczbie wiodących międzynarodowych korporacji działających tutaj. Aby nadal być liderem w tej dziedzinie, musimy działać na rzecz utrzymania innowacyjności i know-how Izraela, oraz zapewnienia wykwalifikowanym pracownikom właściwych platform pracy oferowanych w hi-tech.”


w nocy w południowej części Strefy Gazy doszło do dwóch wybuchów, w których zginęło 3 członków Hamasu, a kilka innych zostało rannych. Islamski Dżihad oskarżył Izrael o przeprowadzenie nalotu powietrznego, jednak Izrael temu zaprzeczył. Przywódca Hamasu Ismail Hanijeh skomentował te dwa wybuchy mówiąc: “Jesteśmy przekonani, że przejmiemy kontrolę nad sytuacją i dotrzemy do wszystkich osób odpowiedzialnych za wybuchy. Bez względu na wybuchy sytuacja znajduje się pod kontrolą i rządowe agencje bezpieczeństwa potwierdzają te słowa.” Prawdopodobnie za nocnymi zamachami stoją salafickie ugrupowanie sprzymierzone z ISIS.


przed południem palestyński terrorysta usiłował wejść na teren sądu wojskowego w Salem w Samarii. Został zatrzymany na punkcie kontrolnym, a saperzy rozbroili ładunek wybuchowy.


 wydawana w Londynie arabska gazeta Asharq Al-Awsat napisała, że Izrael i Hezbollah osiągnęły nieformalne porozumienie, w którym obie strony zadeklarowały unikanie wzajemnych ataków ze względu na ryzyko wybuchu wojny. Według raportu wymiana ognia na terytorium Syrii może nadal mieć miejsce.


. libańska armia zamknęła przestrzeń powietrzną dla lotów cywilnych w odległości 6 km od granicy z Izraelem.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.