Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 19.9 – 20.9

 

 

 


19 września 2019 r.


w porcie lotniczym Ben Guriona wylądował nowy Boeing Dreamliner o nazwie “Złota Jerozolima“. Samolot należący do El Al został pomalowany na niebiesko i złoto.


współpracownicy premiera Benjamina Netanjahu zwrócili się do przewodniczącego Partii Pracy i Geszer Amira Pereca, proponując mu przystąpienie do koalicji Likudu. Jedną z propozycji była teka ministra finansów i dwóch innych ministerstw, a także podwyżka płacy minimalnej oraz zmiany w prawie emerytalnym. Amir Peretz odrzucił jednak propozycję,, a nawet odmówił rozmowy telefonicznej z Netanjahu.


przywództwo partii Niebiesko-Białej obiecało liderowi Israel Bejtonu Avigdorowi Libermanowi, że będzie częścią każdego utworzonego przez nich rządu. Poinformowano także, że Benny Gantz ma w najbliższych dniach spotkać się z Amirem Peretzem, w celu nawiązania sojuszu koalicyjnego z Partią Pracy-Geszer oraz blokiem lewicowo-arabskim. Benny Gantz spotkał się po południu z przewodniczącym Unii Demokratycznej Nitzanem Horowitzem, aby negocjować potencjalne dołączenie partii lewicowej do rządu pod przewodnictwem Gantza. Gantz zapowiedział: “Utworzę szeroki, liberalny rząd jedności.”


wieczorem Centralny Komitet Wyborczy ogłosił prawie ostateczne wyniki wyborów, które odzwierciedlają 99,8% ogólnej liczby oddanych głosów. Ogółem szeroko rozumiany blok lewicowy uzyskał 57 miejsc w Knesecie, a blok prawicowy uzyskał 55 mandatów. Partia Niebiesko-Biała będzie największą partią w Knessecie z 33 mandatami, a następnie Likud z 31. Wspólna lista zdobyła 13 miejsc, Szas 9 miejsc, Zjednoczony Judaizm Tory 8 miejsc, Israel Bejtenu 8 miejsc, Jamina 7 miejsc, Partia Pracy-Geszer 6 miejsc, a Unia Demokratyczna 5 miejsc. Oficjalne wyniki zostaną ogłoszone i przekazane 25 września prezydentowi Reuvenowi Rivlinowi.


w nocy około 600 ortodoksyjnych Żydów modliło się przy grobie proroka Amosa w arabskiej wiosce Tuqu we wschodniej części bloku żydowskich osiedli Gush Etzion, oraz przy grobowcach proroka Natana i Gada w rejonie arabskiego miasta Halhoul, i grobie biblijnego sędziego Otniela ben Kenaza w Hebronie, w Judei. Modlitwy i przejazd wiernych zabezpieczali izraelscy żołnierze. Nie doszło do żadnych incydentów.


 rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział, że Rosja uważa Izrael za naród rosyjskojęzyczny. “Obywatele Rosji i Izraela są związani więzami rodziny, pokrewieństwa i przyjaźni. To prawdziwa wspólna rodzina i mówię bez przesady. Izrael ma prawie dwa miliony rosyjskojęzycznych obywateli. Uważamy Izrael za państwo rosyjskojęzyczne.” Putin powiedział także, że pojedzie do Izraela w styczniu na zaproszenie prezydenta Reuven Rivlina, aby wziąć udział w wydarzeniach poświęconych 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście.


w Wielkiej Brytanii zakończyły się ćwiczenia brytyjskich sił powietrznych “Cobra Warrior“, w których uczestniczyły samoloty z Izraela, Włoch i Niemiec. Były to pierwsze ćwiczenia w Wielkiej Brytanii z udziałem izraelskich sił powietrznych. Z Izraela przyleciały myśliwce F-15 oraz samoloty transportowe Boeing 707C-130J i C-130 Hercules. Ćwiczenia zakładały scenariusze walk powietrznych, a także starć z siłami lądowymi wroga. Dowódca izraelskiego zgrupowania gen. Amnon Ein Dar powiedział: “Po raz pierwszy uczestniczymy w tak dużych ćwiczeniach w Anglii, jest to bardzo szczególne i ważne dla Izraelskich Sił Powietrznych – przede wszystkim w wymiarze historycznym, gdyż Izraelskie Siły Powietrzne zostały faktycznie utworzone z brytyjskich sił powietrznych, więc była to specjalna okazja, aby zamknąć historyczny krąg. Ćwiczenie było również znaczącą okazją do nauki, na którą nam pozwolono. Braliśmy udział w ćwiczeniu latając obok brytyjskich, niemieckich i włoskich sił powietrznych na bardzo wysokim poziomie wydajności, który dał nam możliwość szkolenia ludzi na najwyższym poziomie. Nauczyliśmy się tutaj wielu lekcji, które zabierzemy do domu i wdrożymy w naszą doktrynę walki. To ćwiczenie jest częścią udanego roku współpracy z RAF, która jest nam coraz bliższa. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy trzy bardzo ważne wspólne ćwiczenia i teraz wzięliśmy udział w dużych, profesjonalnych i zaawansowanych ćwiczeniach prowadzonych przez RAF.”


20 września 2019 r.


lider partii Israel Bejtenu Avidgor Liberman powiedział, że jest gotowy przystąpić do koalicji rządowej z partiami religijnymi, jeśli zostaną spełnione pewne warunki: poparcie przez rząd kwestii małżeństw cywilnych, zezwolenie na konwersje prowadzone przez lokalnych rabinów, stworzenie liberalnej sekcji modlitewnej przy Zachodnim Murze, wprowadzenie do szkół religijnych nauczania przedmiotów świeckich, otwarcie minimarketów i transportu publicznego w szabat. Dwie ostatnie kwestie mogą być pozostawione lokalnym władzom, nie narzucając rozwiązań odgórnie. Warunki te wydają się niemożliwe do zaakceptowania przez partie religijne, co zamyka drogę do utworzenia koalicji z Likudem Netanjahu. Lieberman wykluczył natomiast możliwość wejścia w sojusz z partiami arabskimi, co zamyka drogę do utworzenia koalicji z Niebiesko Białym Benny Gantza.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się ze specjalnym wysłannikiem USA na Bliski Wschód Jasonem Greenblattem. Omówiono aktualną sytuację polityczną w Izraelu, gdzie po wyborach wydaje się, że zapanował całkowity impas, i żadna ze stron nie jest w stanie osiągnąć 61 mandatów wymaganych dla zbudowania rządu. Może to oznaczać konieczność ogłoszenia kolejnych wyborów. Greenblatt wystosował także zaproszenie do lidera partia Niebiesko-Biali Benny Gantza.


 po południem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Ma’ale Shomron w zachodniej części Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.


około 9 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż granicy Strefy Gazy. Palono opony, rzucano kamienie, bomby zapalające i urządzenia wybuchowe, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. Izraelscy żołnierze zareagowali środkami do rozpraszania tłumu. W starciach rannych zostało 76 Palestyńczyków.


przywódca libańskiego Hezbollahu szejk Hassan Nasrallah zadrwił z premiera Benjamina Netanjahu mówiąc, że zrobił wszystko, co było w jego mocy, aby wygrać wybory, ale mu się nie udało. Rozkazał nawet przeprowadzić naloty powietrzne na Irak i próbował wywołać wojnę z Libanem, aby wygrać wybory, i mu się nie udało. Powiedział także, że wynik wyborów w Izraelu udowodnił problemy strukturalne w “systemie syjonistycznego reżimu”. Ostrzegł także Arabię Saudyjską przed rozpoczynaniem wojny z Iranem, gdyż zniszczy ona ich królestwo. “Nie rozpoczynajcie wojny z Iranem, ponieważ was zniszczą. Wasz dom i gospodarka jest ze szkła. Podobnie jak szklane miasta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.”


jedna z liderek Wspólnej Listy Arabskiej Aida Touma-Suleiman powiedziała, że jej partia nie wejdzie w skład koalicji Niebiesko-Białej Benny’ego Gantza. “Nie będziemy częścią koalicji, ale to my będziemy decydować. Nie jest tajemnicą, że Wspólna Lista Arabska ciężko pracowała i sprawiliła, że Benjamin Netanjahu nie będzie premiera. Ale to nie znaczy, że automatycznie wybierzemy Gantza. Usiedliśmy do poważnych rozmów i jutro cztery frakcje podejmą ostateczną decyzję. Do tej pory nie widzieliśmy żadnych znaków, które popchnęłyby nas do wydania jakieś konkrenej rekomendacji na premiera. Z pewnością nie będziemy częścią nacjonalistycznego rządu jedności i częścią koalicji. Ale to my będziemy decydować. I czas podżegania przeciwko ludności arabskiej dobiegł końca. To nie jest kwestia tego, że nie chcemy wydać rekomendacji. Po prostu nie widzimy nikogo, kogo naprawdę chcielibyśmy rekomendować, a nasza rekomendacja może zmienić mapę polityczną.” Jeśli Wspólna Lista Arabska rekomenduje Benny Gantza, wówczas partia Niebiesko-Biała będzie miał poparcie co najmniej 57 posłów – 33 z własnej partii, 6 z listy Gesher-Partia Pracy, 5 z Unii Demokratycznej i 13 ze Wspólnej Listy Arabskiej. Tymczasem izraelski premier Benjamin Netanjahu ma wsparcie jedynie 55 posłów.


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.