Polityka

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla

Na tę chwilę przyszło nam czekać dwa lata! Literacka Nagroda Nobla powędrowała do Olgi Tokarczuk i Petera Handkego. Wybór został nagrodzony głośnymi brawami publiczności zgromadzonej w sali Domu Giełdy w Sztokholmie.

Wiecej TUTAJ


Brama Grodzka z Nagrodą Zgody. “Dlaczego to robicie, skoro nie jesteście Żydami?”

Brama Grodzka, miejsce polskiej pamięci o polskich Żydach z Lublina wymordowanych z Zagładzie, dostała Nagrodę Zgody amerykańskiej organizacji HAC (Hispanic American College) oraz hiszpańskiego Ośrodka Studiów nad Totalitaryzmami CITMA.

Wiecej TUTAJ


Amerykanie robią film o Irenie Sendlerowej. W roli głównej Gal Gadot, czyli Wonder Woman!

Według branżowego hollywoodzkiego pisma “Variety” film o Irenie Sendlerowej powstanie w studiu filmowym Gadot, a ona sama wraz z mężem będzie producentem filmu.
Wiecej TUTAJ

Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!

Przez 17 lat rządów w państwie członkowskim NATO, islamistyczny dyktator kraju, prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdoğan, rzadko kiedy przepuścił okazję, by ukradkiem zamienić świecki, pro-zachodni kraj Mustafy Kemala Atatürka w zbójeckie państwo, wrogie interesom Zachodu. Obecnie Erdoğan chce zrobić z Turcji zbójeckie państwo z bronią jądrową.

Wiecej TUTAJ


Za klęskę wrześniową przed trybunał

„Gdybyśmy byli lepiej przygotowani, a w toku kampanii lepiej dowodzeni, nie przyszłoby to Niemcom tak łatwo i tak szybko” [zwyciężyć w 1939 r.] – te słowa gen. Stefana Roweckiego są sprawiedliwą oceną rządów sanacji i naczelnego wodza Edwarda Rydza-Śmigłego.

Wiecej TUTAJ


80 lat temu Niemcy utworzyli w Piotrkowie Tryb. pierwsze getto w okupowanej Europie

8 października 1939 r. Niemcy utworzyli w Piotrkowie Trybunalskim, liczącym ok. 50 tys. mieszkańców mieście w centralnej Polsce, pierwsze w okupowanej Europie żydowskie getto. Stłoczenie Żydów na niewielkim obszarze stanowiło wstęp do nazistowskiej polityki eksterminacyjnej. Tylko w październiku 1942 r. z piotrkowskiego getta na śmierć wywieziono ok. 22 tys. osób. Niespełna rok później miasto, które od stuleci zamieszkiwali wyznawcy judaizmu, zostało ogłoszone przez nazistów „czystym od Żydów”.

Wiecej TUTAJ


Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach

Rządzona przez Hamas Strefa Gazy od dawna służy jako centrum dla rozmaitych grup terrorystycznych, które są odpowiedzialne za tysiące ataków terrorystycznych na Izrael. W ostatnich kilkudziesięciu latach te grupy zajmowały się szmuglowaniem rozmaitych rodzajów broni z Egiptu do Strefy Gazy.

Palestyńscy terroryści prawdopodobnie szmuglują także rozmaite rodzaje narkotyków do Strefy Gazy. Zaalarmowany wzrostem szmuglu narkotyków Hamas rozpoczął kampanię przeciwko szmuglerom narkotyków.

Wiecej TUTAJ


Przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki

Laureatami zostali James Peebles, Michel Mayor i Didier Queloz. Naukowcy zostali docenieni za teoretyczne odkrycia w dziedzinie kosmologii. Jak poinformowano, ich odkrycia na zawsze zmieniły koncepcję wszechświata.

Wiecej TUTAJ


Mordowane przez matki tuż po narodzinach, głodzone, wyrzucane z pociągów na pewną śmierć. Jaki los czekał żydowskie dzieci?

Kobiety zabijały noworodki i ukrywały ich zwłoki, by zdobyć dodatkową rację chleba. Starsze maluchy rodzice wysyłali na ulicę, by żebrały o jedzenie i pieniądze. Dziewczynki często zmuszano do prostytucji. W getcie liczyło się tylko jedno: przeżyć. Nawet kosztem własnych dzieci…

Wiecej TUTAJ


Rodzin Kaczyńskiego” jest góra 1,8 mln. Dane GUS ośmieszają fantazje prezesa-kawalera

KO.press sprawdza, ile rodzin spełnia kryteria Kaczyńskiego (“jedna kobieta, jeden mężczyzna, w stałym związku i ich dzieci”). Maks. 1,8 mln, jedna czwarta małżeństw (o 900 tys. mniej niż bezdzietnych, o 150 tys. mniej niż z jednym dzieckiem) i jedna szósta wszystkich rodzin (samotnych matek jest 1,1 mln). Dane GUS pokazują, jak zabytkowa jest myśl prezesa

Wiecej TUTAJ


Nobel w dziedzinie chemii przyznany! Trzej naukowcy wyróżnieni za wkład w rozwój baterii litowo-jonowych

Nagroda Nobla 2019 w dziedzinie chemii trafiła do trzech naukowców: Johna B. Goodenougha, M. Stanleya Whittinghama i Akiry Yoshino za rozwój baterii litowo-jonowych.

Wiecej TUTAJ


Kaelin Jr., Ratcliffe i Semenza otrzymali Nobla w medycynie

William G. Kaelin Jr., Sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Wyróżniono ich za odkrycia tego, jak komórki dopasowują się do dostępnego im tlenu. Dzięki ich badaniom powstały nowe metody leczenia wielu chorób, w tym nowotworów i anemii.

Wiecej TUTAJ


Niemcy. Strzelanina przed synagogą w Halle. Policja: Nie żyją dwie osoby

Strzelanina w niemieckim mieście Halle. Policja informuje o dwóch ofiarach śmiertelnych. Według niemieckich mediów, za atakiem miał stać 27-letni obywatel Niemiec.’

Wiecej TUTAJ


 

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.