Ciekawe artykuly

Muzeum w Gliwicach  zaprasza     

Przyslal Joseph Rozewicz


Czwartek, 17 października 2019, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 18.00

Z cyklu: “Szlakiem żydowskich światów na Górnym Śląsku”
Wykład: “Chorzów / Königshütte”

Historia społeczności żydowskiej na terenie obecnego Chorzowa  jest  nierozerwalnie związana z powstaniem osady Königshütte, która rozwijała się wokół uruchomionej w 1802 roku huty.  Wzrost liczby Żydów w osadzie spowodował,  że już w 1860 roku – osiem lat przed uzyskaniem praw miejskich –  powstały w niej żydowska gmina wyznaniowa i szkoła elementarna, a w 1862 roku został założony żydowski cmentarz. W 1875 roku przy głównej ulicy miasta wybudowano synagogę, a piętnaście lat później ustanowiono rabinat. Do 1939 roku przedstawiciele społeczności żydowskiej odgrywali dużą rolę w rozwoju Chorzowa poprzez czynne uczestnictwo w życiu społecznym i politycznym miasta.We wrześniu 1939 roku Niemcy spalili tamtejszą synagogę. Okres II wojny światowej przetrwała nieliczna grupa chorzowskich Żydów. Ocalał również cmentarz, który został zlikwidowany przez władze miasta w 1973 roku. W 2006 roku mieszkańcy Chorzowa upamiętnili społeczność żydowską pomnikiem, który został odsłonięty na terenie dawnego cmentarza przy ul. Krzywej. Spotkanie poprowadzi Renata Skoczek.

czytaj dalej

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Organizator: Muzeum w Gliwicach

Sobota, 19 października 2019, Zamek Piastowski
godz. 11.30 – dzieci od 5 do 12 lat wraz z opiekunami
godz. 13.30 – młodzież od lat 13 oraz osoby dorosłe
Nowy cykl spotkań: “Śląski kalendarz tradycji”
Spotkanie pierwsze: “Tradycja – co to takiego? “
Już 19 października 2019 roku zapraszamy starszych i młodszych, dzieci i seniorów, młodzież i dorosłych do uczestnictwa w   najnowszym cyklu spotkań poświęconym śląskim zwyczajom.

W naszym najnowszym cyklu powrócimy na Górny Śląsk! Tym razem spojrzymy na ten region przez pryzmat śląskich tradycji i zwyczajów charakterystycznych dla poszczególnych pór roku. Co miesiąc będziemy przerzucać kartę naszego kalendarza i… rozpoczynać nową opowieść. Dowiemy się, czym są wyszkubki, jakie śląskie potrawy można zawsze znaleźć na wigilijnym stole, posłuchamy lokalnych legend i poznamy zadziwiające nazwy (chyba że ktoś już wie, co to na przykład… śmiergust?).

Zajęcia, które będą się odbywać w Zamku Piastowskim, poprowadzi Daria Margiciok – etnograf i edukator Muzeum w Gliwicach. Eksponaty zgromadzone na wystawie etnograficznej będą nam pomocne, a nie zabraknie również części warsztatowej!

czytaj dalej

Koszt udziału w zajęciach – to 1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

Organizator: Muzeum w Gliwicach

Niedziela, 20 października 2019
godz. 13.00 – cmentarz przy ul. Na Piasku
godz. 13.00 – cmentarz przy ul. ks. Józefa Poniatowskiego
Nekropolia a tożsamość miasta Historyczne spacery z przewodnikiem po cmentarzach żydowskich
Muzeum w Gliwicach – Dom Pamięci Żydów Górnośląskich oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach zapraszają na dwa, odbywające się równolegle, spacery historyczne po gliwickich nekropoliach żydowskich: starym cmentarzu przy ul. Na Piasku oraz nowym przy ul. ks. Józefa Poniatowskiego. Przewodnicy uchylą rąbka tajemnicy, kiedy zostały założone cmentarze żydowskie w Gliwicach, kto odpowiadał za ich powstanie oraz co oznaczają inskrypcje w języku hebrajskim i symbole na macewach. Dowiemy się, które wybitne postacie życia gospodarczego, kulturalnego, społecznego bądź religijnego spoczywają na gliwickich cmentarzach. Te swoiste tajemnicze ogrody pamięci odsłonią przed zwiedzającymi fragment historycznej tożsamości Gliwic oraz regionu.

czytaj dalej

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Organizator: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach we współpracy z Muzeum w Gliwicach

Czwartek, 24 października 2019, Willa Caro, godz. 16.00

Z cyklu: Wszechnica PAU w Gliwicach
Wykład: “Zderzenie cywilizacji czy wojna domowa”

Wykłady Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej prowadzone przez Polską Akademię Umiejętności cieszą się w Gliwicach niesłabnącą popularnością zarówno wśród młodzieży szkół średnich, młodzieży akademickiej, jak i dorosłych odbiorców. Ich współorganizatorem jest Muzeum w Gliwicach. Przybliżając najnowsze osiągnięcia nauki, a także problemy kultury, stanowią okazję do spotkania z najwybitniejszymi polskimi uczonymi. W czwartek, 24 października 2019 r. zapraszamy o godz. 16.00 do Willi Caro na wykład prof. Zbigniewa Stawrowskiego z Instytutu Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Profesor Stawrowski pełni również funkcję dyrektora Instytutu Myśli Józefa Tischnera w Krakowie.

czytaj dalej

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Organizator: Muzeum w Gliwicach, Polska Akademia Umiejętności, Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży

Czwartek, 24 października 2019, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 18.00

Z cyklu: “Słoń na ścianie synagogi”
Wykład: “Baran, byk, panna i… krokodyl? Czyli znaki zodiaku jako jeden z najbardziej intrygujących motywów sztuki synagogalnej”

Znaki zodiaku należą do najbardziej ciekawych i intrygujących motywów w sztuce synagogalnej, a ich znaczenie jest szerokie i nawiązuje przede wszystkim do miesięcy żydowskiego kalendarza. W większości znaków to, co przedstawiano, było zgodne z nazwą konstelacji. Dlaczego jednak w ramach tych motywów zobaczyć możemy także krokodyla, kury czy centaura? Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach autorskiego cyklu  Sławomira Pastuszki.

czytaj dalej

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Organizator: Muzeum w Gliwicach

Piątek, 25 października, Willa Caro, godz. 17.00

“Pamięć Kresów – Kresy w Pamięci”. Promocja książki wydanej przez Muzeum w Gliwicach i Instytut Pamięci Narodowej i spotkanie z jej redaktorem – dr. Bogusławem Traczem

W piątek, 25 października 2019 r., o godz. 17.00, zapraszamy do Muzeum w Gliwicach na promocję naszej najnowszej publikacji “Pamięć Kresów – Kresy w Pamięci”, współwydanej z Instytutem Pamięci Narodowej w Katowicach. Spotkanie będzie okazją do rozmowy z redaktorem tomu, dr. Bogusławem Traczem.

Publikacja stanowi pokłosie konferencji naukowej zorganizowanej wspólnie przez Muzeum w Gliwicach i Oddziałowe Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, która odbyła się w dniach 25–27 października 2017 r. w Gliwicach. Wzięli w niej udział historycy, socjologowie, politolodzy, literaturoznawcy i reprezentanci innych dziedzin humanistyki, którzy zaprezentowali fenomen szeroko rozumianej „pamięci Kresów” w czasach PRL, prób jej rekultywacji w pierwszych latach transformacji i obecności w różnorodnych dyskursach współczesności.

Zaprosiliśmy do udziału zarówno uczonych z ugruntowaną pozycją i dorobkiem naukowym, jak i młodych badaczy, dopiero wkraczających na ścieżki poszukiwania prawdy. Jest naszą intencją, by to spotkanie ludzi nauki przyczyniło się nie tylko do jakże cennej prezentacji badań i wymiany poglądów, ale przede wszystkim zaowocowało pogłębieniem refleksji nad rolą Kresów w dziejach państwa i narodu, zwłaszcza w tragicznym XX stuleciu, oraz ich obecnością w imaginarium narodowej i historycznej świadomości współczesnych Polaków – powiedział dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk.
czytaj dalej

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Organizator: Muzeum w Gliwicach

Muzeum w październiku…

Program październikowych spotkań, wykładów, koncertów, wystaw – znaleźć można na stronie Muzeum w Gliwicach – klikając zakładkę KALENDARZ WYDARZEŃ lub…

…klikając TUTAJ
www.muzeum.gliwice.pl

Zdjęcie: Wiewiórka – fresk na ścianie synagogi, fot. S. Pastuszka

Administratorem Państwa Danych Osobowych jest Muzeum w Gliwicach, więcej informacji na stronie:

muzeum.gliwice.pl/pl/przetwarzanie-danych-osobowych

przejdź do strony: TUTAJ

© Muzeum w Gliwicach, ul. Dolnych Wałów 8a, 44-100 Gliwice, tel. +48 32 231 08 54Organizatorem Muzeum w Gliwicach jest Miasto Gliwice Umieść na Facebook

 

3 odpowiedzi »

  1. To opinia. Moje opinie są przeważnie oparte na rozsądku.

  2. Gorzkie to słowa i twardy to wyrok, Panie MEF…

  3. Łatwiej postawić muzeum martwemu Żydowi niż ścierpieć żywego.
    Esencja polskiej wersji skansenu kultury żydowskiej i jej reliktów.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.