Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 17.10 – 18.10

 

 

 


17 października 2019 r.


 

 

premier Benjamin Netanjahu przedstawił propozycję ram porozumienia koalicyjnego Benny’emu Gantzowi, które zostało zaakceptowane przez partie religijne. Plan składa się z pięciu głównych punktów. (1) Bezpieczeństwo – w ciągu 6 tygodni gabinet bezpieczeństwa podejmie decyzję w sprawie zaktualizowanego wieloletniego planu bezpieczeństwa państwa, w tym decyzję o natychmiastowym uchwaleniu budżetu bezpieczeństwa na pierwszy rok kadencji rządu, nawet przed uchwaleniem budżetu państwa. (2) Gospodarka – rząd zatwierdzi cel dotyczący deficytu budżetowego i zmieni priorytety budżetowe, biorąc pod uwagę pilne potrzeby w zakresie bezpieczeństwa. Budżet państwa zostanie przyjęty nie później niż trzy miesiące od daty ustanowienia rządu. (3) Sprawy społeczne – rząd uzgodni podstawowe potrzeby społeczne, które zostaną sfinansowane z budżetu państwa. (4) Relacje religia-państwo – przez pierwszy rok zostanie utrzymany absolutny status quo. Rząd powoła specjalny zespół, który będzie omawiać kwestie dotyczące relacji religii z państwem. (5) Polityka – premier Benjamin Netanjahu i Benny Gantz przedstawią wspólne stanowisko w sprawie amerykańskiego planu pokojowego, w związku ze stosowaniem suwerenności Izraela w Dolinie Jordanu i na północy Morza Martwego. Ponadto partie religijne zgodziły się na spotkanie z Jairem Lapidem, który zajmuje drugie miejsce w partii Niebieski i Biały. Wydaje się jednak, że obecna propozycja nie posiada realnego potencjału, by przełamać impas w negocjacjach koalicyjnych, szczególnie w świetle faktu, że mandat Netanjahu do utworzenia rządu wygasa za niecały tydzień.


partia Niebieski i Biały wydała oświadczenie: “Niestety, zachowanie ustępującego premiera w ostatnim okresie wskazuje również, że jego droga nie polega na dążeniu do jedności, ale na dążeniu do immunitetu. Nie przypadkowo propozycja ustępującego premiera nie odnosi się do najważniejszej kwestii – utrzymania czystości prawa i praworządności. Nawet w ostatnich tygodniach Netanjahu nadal sprzeciwia się organom ścigania, mediom oraz państwowym agencjom, nie traktując tych systemów z należytą godnością.”


około 1,3 tys. ortodoksyjnych Żydów modliło się w nocy w grobowcu Józefa w Nablusie. Ich przejazd i modlitwy zabezpieczali izraelscy żołnierze, którzy odkryli improwizowany ładunek wybuchowy podłożony przy drodze. Saperzy zneutralizowali bombę. W starciach rannych zostało 3 Palestyńczyków.


izraelscy żołnierze zatrzymali nad ranem 3 Palestyńczyków w arabskiej miejscowości Beit Liqya w południowo zachodniej Samarii. Przejęto przy nich szereg urządzeń wybuchowych.


rano izraelscy żołnierze zestrzelili drona, który wystartował z południowej części Strefy Gazy i usiłował przelecieć nad granicą. Dron został zabrany przez ekspertów wojskowych do szczegółowego zbadania.


około 200 Palestyńczyków obrzuciło kamieniami grupę kilkudziesięciu Żydów, którzy przybyli do Doliny Shiloh w Samarii, aby obchodzić tam tradycyjne święto Sukkot. Izraelscy żołnierze po przybyciu na miejsce, ewakuowali Żydów i ogłosili cały obszar zamkniętą strefą wojskową. Doszło jednak do zamieszek, podczas których ranny został 1 żołnierz straży granicznej. Przebito także opony izraelskiego pojazdu wojskowego.


 Anti-Defamation League opublikowała nowy raport, z którego wynika, że najczęściej wykorzystywanym środkiem do szerzenia antysemityzmu są obecnie platformy mediów społecznościowych, które są celem skoordynowanych ataków tzw. trolli, wykorzystujących kluczowe funkcje tych platform do szerzenia nienawiści. Platformy te gwarantuję możliwość zachowania anonimowości użytkowników oraz możliwość posiadania wielu kont przez jedną osobę, dzięki czemu jeden użytkownik może wysłać wiadomość jednocześnie do wielu odbiorców. Platformy nie są przystosowane do szybkiego usuwania niebezpiecznych treści, gdyż istnieją na nich bardzo powolne procesy raportowania i usuwania zagrożeń lub niedozwolonych treści. Jonathan A. Greenblatt powiedział: “Ten raport pokazuje, że nienawiści w Internecie często ułatwiają same platformy społecznościowe. Wiemy, że nękanie i nienawiść w Internecie ma miejsce zarówno w Internecie, jak i poza nim, i głęboko wpływa na całe życie osobiste i zawodowe danej osoby. Bez konkretnych działań legislacyjnych kwestia ta będzie się nasilać, dlatego ADL jest zaangażowana w promowanie ulepszonych przepisów stanowych i federalnych.”


    18 października 2019 r.


w nocy w Izraelu wylądował sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Na lotnisku spotkał się z ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Izraelu, Davidem Friedmanem i ambasadorem Izraela na Stany Zjednoczone Zvi Avinerem Vapni. Pompeo powiedział: “Dobrze jest być dzisiaj w Izraelu. Nie mogę się doczekać spotkań i dyskusji na szereg ważnych kwestii, w tym regionalnych wydarzeń i zagrożeń, a także bezpieczeństwa najbliższego sojusznika i partnera Ameryki.” Głównym tematem spotkania z Benjaminem Netanjahu ma być rozwój wydarzeń w Syrii oraz dalsza potrzeba przeciwdziałania destabilizującemu zachowaniu reżimu irańskiego w regionie.


 premier Benjamin Netanjahu spotkał się z sekretarzem stanu USA Mike’m Pompeo i ambasadora Stanów Zjednoczonych w Izraelu Davidem Friedmanem. Pompeo dzień wcześniej odwiedził Turcję, gdzie negocjował warunki zawieszenia broni w północnej Syrii. W oparciu o tą wiedzę omówiono aktualną sytuację w Syrii i w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń ze strony Iranu. Pompeo wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ do odnowienia embarga na broń wobec Iranu, które wygaśnie w przyszłym roku. “Z powodu wadliwego porozumienia z Iranem embargo ONZ na broń dla Iranu wygasa za rok. Kraje takie jak Rosja i Chiny będą mogły sprzedawać irańską wyrafinowaną broń. Irański reżim będzie mógł sprzedawać broń komukolwiek. Spowoduje to nowy wyścig zbrojeń na Bliskim Wschodzie. Jeśli martwisz się teraz zachowaniem Iranu, wyobraź sobie, co Iran zrobi z zaawansowanymi pociskami, dronami, czołgami i odrzutowcami. Rada Bezpieczeństwa musi odnowić embargo na broń.”


lider partii Niebieski i Biały Benny Gantz wezwał premiera Benjamina Netanjahu do zwrócenia mandatu na utworzenie rządu, nazywając dotychczasowe wysiłki na rzecz zbudowania koalicji stratą czasu. “Każdy, kto zapoznał się ze szczegółami złożonej wczoraj oferty, z pewnością zrozumie, że tak naprawdę Netanjahu nie oferuje prawdziwego partnerstwa, ale jest to tylko kolejnym zaproszeniem dla Niebieski i Biały, największej partii w Knessecie, do bycia mniejszym partnerem w rządzie. Nasze dołączenie do koalicji sprawiłoby, że zostalibyśmy strażakami, uśmierzającymi płomienie pozostawione przez rząd przed wyborami do 21. Knesetu. W najlepszym razie oferta Likudu jest zniekształceniem rzeczywistości; w najgorszym wypadku jest to przywództwo, które nie zrozumiało pragnień narodu, wyrażonych w ostatnich wyborach. Społeczeństwo chce zmiany. Jesteśmy w kraju, który jest zakładnikiem systemu, który nie działa. Wzywam Benjamina Netanjahu do zwrócenia prezydentowi Reuvenowi Rivlinowi mandatu na utworzenie nowego rządu. Każdy dzień, który mija, jest marnotrawstwem. Oddaj mandat prezydentowi, abym mógł utworzyć liberalny rząd jedności narodowej.”


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.