Uncategorized

Dzieje Żydów w Sosnowcu

Sławomir Witkowski

WSTĘP

W ostatnim okresie powstały publikacje, których tematykazwiązana jest z cmentarzami żydowskimi na obszarze ZagłębiaDąbrowskiego i obszarów przyległych. Są to przede wszystkimopracowania monograficzne publikujące materiały inwentary-zacyjne z tłumaczeniami inskrypcji nagrobnych.

Ukazały sięteż prace dokumentujące zjawiska artystyczne związane z przemianami w żydowskiej sztuce sepulkralnej w okresie ostatnich 200 lat. Problematykę historyczną i konserwatorską poruszają artykuły publikowane na łamach Ochrony Zabytków oraz innych czasopism specjalistycznych o zasięgu ogólnopolskima także wydawnictwach lokalnych.

Podjęto również próby przybliżenia nauczycielom tematyki żydowskiej w celu podania użytecznych wskazówek jak tę tematykę przekazywać młodzieży .Przedstawione w tym akapicie uwagi odwołują nas do publi-kowanych osiągnięć badawczych mogących służyć za przykładmożliwości poznawczych, jakie oferuje tematyka związana z do-kumentacją i opracowaniem cmentarzy żydowskich. Pojmować je bowiem należy(poza oczywiście sferą związaną z zagadnieniami religijnymi) jako istotne źródła do poznania, nie tylko dziejów poszczególnych gmin żydowskich ale w szerszym zakresie lokalnej historii. Mogą one być podstawową bazą do rozwijaniabadań regionalnych

Calosc wponizszym linku

Dzieje_Zydow_w_Sosnowcu

 

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Publikacja na pewno cenna. Chciałbym bardzo przeczytać pracę naukową, historyczną na temat gett Zagłębia (Dystrykt Górnego Śląska).

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.