Ciekawe artykuly

POLSKO-ŻYDOWSKI NOBLISTA

Napisal i przyslal Jerzy Klechta

 

 

 

 


 

Urodził się 21 listopada 1902 r. w Leoncinie k/Nowego Dworu Mazowieckiego.Rownież 21 listopada tyle, że w 1978 r. otrzymał Literacką Nagrodę Nobla.

Isaac Bashevis Singer – pisarz wspaniały i niezwykły. Pisał w języku jidisz, aczkolwiek wrósł w klimaty literackie kraju, w którym się urodził. Dzięki temu – można powiedzieć – Polska ma pięcioro Noblistów. Wymienia się Go obok Reymonta, Sienkiewicza, Miłosza i Szymborskiej. Pod adresem Singera podczas wręczenia Mu Nobla stwierdzono, że otrzymuje nagrodę za „pełną uczucia sztukę  prozatorską , która wyrastając z polsko-żydowskich tradycji kulturowych porusza jednocześnie odwieczne problemy”.

Najpierw rodzina pisarza przeniosła się do Radzymina a potem do Warszawy, gdzie ojciec pisarza objął urząd gminy żydowskiej. Pisarz zamieszkał przy ulicy Krochmalnej, której specyficzny urok pozostał do dziś. Ale nie było to jedyne miejsce zamieszkania pisarza.

Nauczył się języka polskiego, aby tłumaczyć dzieła Mickiewicza i Słowackiego.

W 1935 r.wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Rozstanie z bliskimi odchorował poważną chorobą. Ale właśnie wtedy powstały Jego wspaniałe utwory: „Sztukmistrz z Lublina”,”Dwór”, „ Spuścizna”. W 1975 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. W ostatnich latach w Polsce książki Singera cieszyły się olbrzymią popularnością.


Oto moja prywatna biblioteka książek SINGERA

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.