Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 19.11 – 20.11

 

 


 

 

19 listopada 2019 r.


nad ranem islamscy terroryści wystrzelili z Syrii 4 rakiety, które leciały w stronę izraelskich Wzgórz Golan. Siły Obronne Izraela poinformowały, że rakiety zostały zidentyfikowane i były obserwowane podczas ich lotu. System obrony Iron Dome zestrzelił wszystkie wrogie rakiety.


ministerstwo obrony podpisało z krajową stocznią Israel Shipyards Ltd. z Hajfy kontrakt na zaprojektowanie nowych korwet rakietowych typu Reshef. Okręty te będą oparte na konstrukcji korwet typu Saar S-72. W służbie zastąpić mają one ścigacze rakietowe typu Saar 4.5. Aktualnie izraelska marynarka wojenna dysponuje ośmioma ścigaczami rakietowymi tego typu. Te duże jak na swoją klasę jednostki weszły do służby w latach 1981-2003. Razem z trzema korwetami rakietowymi typu Saar 5 zbudowanymi w Stanach Zjednoczonych, stanowią one obecnie trzon izraelskiej marynarki wojennej.


 wieczorem odbyło się spotkanie premiera Benjamina Netanjahu z liderem partii Niebiesko-Biali Benny Gantzem, który posiada mandat na utworzenie nowego rządu. Spotkanie trwało około godziny czasu i zakończyło się bez przełomu. Gantz powiedział: “Na początku dzisiejszego spotkania jeszcze raz powiedziałem, że Izrael potrzebuje szerokiego i liberalnego rządu jedności złożonego z dwóch głównych partii politycznych, pod przywództwem Niebiesko-Białych, która wygrała wybory. Rząd jedności będzie pracował nad kwestiami bezpieczeństwa i ekonomii, a także nad zakończeniem korupcji, która w ostatnich latach szeroko rozprzestrzeniła się w izraelskim społeczeństwie. Rząd, którego linie założycielskie zostaną ustalone na podstawie głównych partii nie może być zbudowany na podstawie tylko jednego lub drugiego bloku politycznego. Trzecie wybory są złą rzeczą, ale podstawowych zasad i wartości nie można się pozbyć. Nadal będziemy dokładać wszelkich starań i obracać każdy kamień, aby osiągnąć porozumienie i utworzyć rząd, aby zapobiec kosztownym i niepotrzebnym wyborom, które są w sprzeczności z wolą obywateli Izraela.” Netanjahu powiedział: Jest to ostatni moment na historyczne decyzje, która wpłyną na bezpieczeństwo państwa i jego przyszłość. Niestety, dzisiaj na spotkaniu z Gantzem zrozumiałem, że odrzuca on projekt prezydenta i ignoruje wolę większości ludzi, którzy pragną ustanowienia szerokiego rząd jedności narodowej. Gantz zamierza utworzyć mniejszościowy rząd, opierający się na Arabskiej Wspólnej Liście.”


odbyło się nadzwyczajne spotkanie kierownictwa Autonomii Palestyńskiej, na którym potępiono deklarację Stanów Zjednoczonych odnośnie izraelskich społeczności w Judei i Samarii. Autonomia Palestyńska postanowiła odwołać się w tej sprawie do Rady Bezpieczeństwa ONZ i innych instytucji międzynarodowych, takich jak Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.


 wieczorem wybuchły arabskie zamieszki przy wiosce Biddu, na północ od Jerozolimy. Zamieszki wybuchły, gdy izraelscy żołnierze zauważyli podejrzany samochód, który wyjeżdżał z wioski i zawrócił w celu uniknięcia kontroli. Żołnierze udali się w pościg i zatrzymali podejrzany pojazd, zostali jednak zaatakowani przez tłum Palestyńczyków, którzy rzucali w nich kamieniami. W trakcie całego zamieszania, jeden z Arabów usiłował chwycić broń upuszczoną na ziemię przez jednego z żołnierzy. Oddano wtedy ostrzegawcze strzały. Przybyłe na miejsce posiłki, użyły środków do rozproszenia tłumu. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy.


 nad ranem syryjskie media doniosły o co najmniej czterech wybuchach w rejonie portu lotniczego w Damaszku. Syryjska armia poinformowała, że działa przeciwko licznym wrogim obiektom w przestrzeni powietrznej Syrii. Prawdopodobnie doszło do odwetowego ataku izraelskich sił powietrznych, jednak Izrael nie udzielił żadnych komentarzy.


do Moskwy poleciał izraelski doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Meir Ben-Szabat, który spotkał się z rosyjskim sekretarzem bezpieczeństwa Nikołajem Patruszewem. Omówiono aktualną sytuację w Syrii, z podkreśleniem irańskiej obecności w tym kraju.


20 listopada 2019 r.


wiceminister obrony Avi Dichter powiedział, że atak na Syrię zeszłej nocy był wyraźnym przesłaniem dla Irańczyków, że jeśli spróbują zaatakować Izrael, zostaną uderzeni żelazną pięścią Izraela. “Syria pełniąca rolę gospodarza dla Iranu na swojej ziemi, również poniesie odpowiedzialność i zapłaci za to wysoką cenę. Jeśli w Syrii nadal będzie trwała budowa irańskiej infrastruktury i jeśli znowu wystrzelą rakiety na Izrael, najemca nie będzie chroniony i właściciel nie pozostanie odporny na odwet.” Minister obrony Naftali Bennett powiedział: “Zasady się zmieniły: każdy, kto w ciągu dnia strzela do państwa Izrael, nie śpi w nocy. Tak było w zeszłym tygodniu i tak jest w tym tygodniu. Nasze przesłanie do przywódców Iranu jest proste: Nie jesteś już nietykalni. Gdziekolwiek wysuniecie swoje ramiona ośmiornicy – odetniemy je. Siły Obronne Izraela nadal będą zapewniać obronny mur dla obywateli Izraela.” Rzecznik armii Hedi Zilberman powiedział: “Jesteśmy przygotowani do obrony i ataku. W przypadku kolejnych ataków zareagujemy ostro. Nie będzie żadnych zmian w instrukcjach na froncie obrony cywilnej. Mamy inicjatywę. Nie pozwolimy Iranowi umocnić się w Syrii. Fala naszych nalotów w ciągu kilku minut dotknęła szerokiego frontu celów. Atak obejmował dziesiątki komponentów w Damaszku, na południe i zachód od miasta oraz na Wzgórzach Golan, w tym także irańskie aktywa. Zaatakowaliśmy cele wojskowe syryjskiej armii, magazyny irańskiej broni, a także najnowocześniejsze systemy syryjskiej obrony przeciwlotniczej. Wystrzeliliśmy szereg rakiet, którymi zniszczyliśmy baterie przeciwlotnicze. Jesteśmy przygotowani na trzy scenariusze: brak reakcji, niewielka reakcja i bardziej znacząca odpowiedź.” Poinformowano, że zniszczono 6 syryjskich baterii rakiet przeciwlotniczych. Dodał, że atak został wcześniej skoordynowany z Rosją i Stanami Zjednoczonymi.


 premier Benjamin Netanjahu skrytykował rano partię Niebiesko-Biali za odmowę przystąpienia do rządu jedności. Netanjahu wezwał także Avigdora Libermana do utworzenia prawicowego rządu jedności, odwołując się do jego złożonej wcześniej przysięgi lojalności. “Niebiesko-Biali nie wyrazili jeszcze zgody na propozycję prezydenta, by utworzyć rząd szerokiej jedności narodowej. Jednocześnie nalegają na utworzenie bloku, który zbudowali przy pomocy terrorystów z Arabskiej Wspólnej Listy, w celu utworzenia mniejszościowego rządu. Gantz zamierza utworzyć mniejszościowy rząd opierający się na Arabskiej Wspólnej Liście. Jutro będę podejmował dalsze wysiłki z Avigdorem Libermanem w celu ustanowienia rządu jedności narodowej, aby zapobiec niepotrzebnym wyborom lub utworzeniu niebezpiecznego dla państwa Izrael mniejszościowego rządu.” W odpowiedzi partia Niebiesko-Biali skrytykowała Netanjahu: “Podczas gdy państwo Izrael walczy z siłami terroru w naszym regionie, Likud pod dowództwem Netanjahu nie przestaje wykorzystywać władzy do cynicznej polityki. Wstyd i hańba. Netanjahu, jeśli naprawdę troszczysz się o obywateli Izraela, zrezygnuj z prawicowego bloku, zrezygnuj z immunitetu i przystąp do bezpośrednich negocjacji.” Jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia w sprawie utworzenia rządu, dzisiaj do północy wygaśnie mandat Benny Gantza na utworzenie rządu. Od tego momentu parlament ma 21 dni na zatwierdzenie premiera, który będzie miał 2 tygodnie na utworzenie rządu. Do przegłosowania kandydatury premiera potrzeba 61 głosów w Knesecie. W przeciwnym razie Izrael czekają trzecie wybory, które odbędą się przed upływem 12 miesięcy.


 wieczorem przewodniczący partii Niebiesko-Biały Benny Gantz poinformował prezydenta Reuvena Rivlina, że nie może utworzyć rządu i że zamierza zwrócić powierzony mu mandat. Skrytykował przy tym premiera Benjamina Netanjahu. Gantz powiedział: “Próbowałem utworzyć liberalny rząd jedności, ale przeszkodził mi prawicowo-religijny blok, który wybrał dobro jednego człowieka nad dobrem wszystkich Izraelczyków. Zostałem zablokowany przez ścianę upartych przegranych, którzy uniemożliwili ustanowienie rządu pod moim przewodnictwem i mojej partii – która wygrała wybory – aby kraj mógł zacząć wracać do stabilności politycznej. Netanjahu prowadzi kampanię nienawiści i podżegania, mającą na celu uzasadnienie umocnienia rządów wbrew woli wyborców. Jeszcze nie jest za późno, usiądźmy razem i ogłośmy, że tworzymy rząd jedności narodowej.” Teraz w ciągu trzech tygodni członkowie parlamentu będą mogli polecić kandydata na premiera, a po upływie 21 dni będzie można podjąć decyzję o konieczności nowych wyborów. Gantz zapowiedział, że w tym okresie będzie kontynuował starania o ustanowienie rządu.


 palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że długo oczekiwany plan pokojowy prezydenta Donalda Trumpa jest już martwy. “Od samego początku mówiliśmy, to ten plan nie ma żadnych podstaw. Ale po tym, co powiedział Pompeo o izraelskich społecznościach w Judei i Samarii, ten plan jest już martwy.” Do ostatnich rozmów izraelsko-palestyńskich doszło w 2010 r.


 

izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy baterie obrony przeciwlotniczej syryjskiej armii oraz irańskie cele wojskowe w Syrii. Uderzono w Al-Kiswah w pobliżu Damaszku, Sa’sy bliko Wzgórz Golan, lotnisko Mezzeh w Damaszku, lotnisko Jdeidat Artouz między Damaszkiem a Wzgórzami Golan, a także południowe przedmieścia Damaszku Qudsaya i Sahnaja. Zniszczone zostały magazyny broni obsługiwane przez irańskich żołnierzy, wraz z chroniącymi je syryjskimi bateriami rakiet przeciwlotniczych. Uderzone zostało główne centrum dowodzenia irańskich sił Quds w Syrii Zginęły 23 osoby, w tym 15 zagranicznych wojskowych. Syryjska armia poinformowała, że nalot miało przeprowadzić 6 izraelskich myśliwców, które w dwóch falach nadleciały od strony Galilei, wystrzeliwując łącznie 18 rakiet. Syryjska obrona przeciwlotnicza miała przechwyić 11 rakiet. Był to odwet za wczorajszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.