Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 10.12 – 12.12

 

 

 


10 grudnia 2019 r.


 

służby meteorologiczne wydały ostrzeżenie przed kolejnymi opadami deszczu, połączonymi z pojedynczymi burzami i wyładowaniami atmosferycznymi, które mogą skutkować powodziami na obszarach pustyni Judzkiej i Morza Martwego. Władze wodne poinformowały, że dzięki ostatnim opadom deszczu poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 1 centymetr i obecnie znajduje się na poziomie 211,87 metrów poniżej poziomu morza – 1,13 metra powyżej dolnej czerwonej linii i 3,07 metra poniżej górnej czerwonej linii, oznaczającej że jezioro jest pełne. Od soboty do wtorku spadło w Aszkelonie 111 milimetrów deszczu, w Jawne 79 mm, Jerozolimie 71 mm, Aszdod 70 mm, Hajfie 39 mm, Tel Awiwie 22 mm, Beer Szewie 6 mm.


 izraelska firma wywiadowcze ImageSat ujawniła, że Iran buduje we wschodniej Syrii podziemny tunel do przechowywania pocisków rakietowych. Zdjęcia satelitarne ujawniły szeroko zakrojone prace budowlane prowadzone w bazie sił powietrznych Imam Ali w rejonie Al-Bochmal. Szacuje się, że tunel ma około 121 metrów długości, 4,5 metra szerokości i 4 metry głębokości. Wielkość tunelu umożliwia ukrycie rakiet balistycznych. Podziemna baza i przejście graniczne pozwoli Irańczykom na łatwy transfer sprzętu, broni i żołnierzy przez granicę iracko-syryjską.


 palestyński premier Mohammad Sztajjeh wezwał do wywarcia międzynarodowej presji na Izrael, aby zapewnić przeprowadzenie palestyńskich wyborów parlamentarnych i prezydenckich we wschodniej Jerozolimie. “Nie zgodzimy się na żaden scenariusz, w którym uniemożliwi się przeprowadzenie wyborów we wschdniej Jerozolimie, gdy będą się one odbywać we wszystkich palestyńskich miastach i okręgach. Przeprowadzenie wyborów w Jerozolimie jest naszym narodowym i politycznym priorytetem, a ich brak będzie podstawą do oddzielenia miasta od reszty terytoriów palestyńskich.”


 przywódca polityczny Hamasu Ismail Hanijeh spotkał się z jordańskimi parlamentarzystami, którym przedstawił stanowisku Hamasu wobec Jordanii. Hanijeh zdecydowanie sprzeciwił się idei rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego poprzez utworzenie alternatywnej palestyńskiej ojczyzny w Jordanii. Podkreślił, że dla Hamasu przyjęcie takiego rozwiązania byłoby czerwoną linią. Powiedział też, że Hamas nie prowadzi żadnych rozmów na temat porozumienia pokojowego, które mogłoby naruszać palestyńskie prawa.


dwóch terrorystów otworzyło ogień w sklepie koszernej żywności JC Kosher Supermarket w Jersey City w stanie New Jersey (USA). Zginęły 3 osoby, w tym dwoje członków lokalnej społeczności chasydzkiej – właściciele sklepu Leah Minda Ferencz i Moshe Deutsch. Strzelanina miała ponoć rozpocząć się na sąsiednim cmentarzu, skąd napastnicy wtargnęli do sklepu. Następnie wymiana ognia z policją była kontynuowana na ulicy. Ogółem zginęło 6 osób, w tym obaj napastnicy. Zginął jeden policjant, a trzech zostało rannych. Dyrektor ds. bezpieczeństwa publicznego w Jersey City James Shea powiedział: “Na podstawie naszego wstępnego dochodzenia, które jest w toku, obecnie uważamy, że napastnicy celowali w lokalizację, którą zaatakowali. Ze względu na wzmożone procedury ostrożności, lokalna społeczność może w nadchodzących dniach lub tygodniach widzieć dodatkowe siły policyjne. Nie mamy żadnych informacji, by były jakieś dalsze groźby. Jesteśmy w bliskim kontakcie ze społecznością żydowską w Jersey City, aby pomóc tam, gdzie możemy. Podczas pracy nad dochodzeniem w sprawie dzisiejszego incydentu wiem, że cała społeczność Jersey City stoi razem ze społecznością żydowską w tych trudnych czasach.” W ciężarówce, którą poruszali się napastnicy, znaleziono 3 bomby domowej roboty oraz 300 sztuk amunicji.


11 grudnia 2019 r


minister obrony Naftali Bennett spotkał się z byłym sekretarzem obrony USA Ashem Carterem oraz grupą izraelskich i amerykańskich ekspertów ds. bezpieczeństwa. Bennett powiedział po spotkaniu: “Głównym wnioskiem jest potrzeba zwiększenia presji – ekonomicznej, politycznej i wojskowej – na głowę irańskiej ośmiornicy.”


późnym wieczorem Knesset podjął decyzję o samorozwiązaniu i przyjął datę kolejnych wyborów parlamentarnych na 2 marca 2020 r. Za rezolucją głosowało 94 posłów, bez głosów sprzeciwu. Prawo izraelskie stanowi, że jeśli po wyborach nie uda się utworzyć rządu w wyznaczonym terminie, parlament zostaje rozwiązany, a nowe wybory mają odbyć się w ciągu 90 dni. Data kolejnych wyborów została jednak ustalona na tydzień wcześniej, aby uniknąć kolizji daty wyborów ze świętem Purim.


12 grudnia 2019 r.


premier Benjamin Netanjahu rano ogłosił, że do 1 stycznia zamierza zrezygnować ze wszystkich swoich stanowisk z wyjątkiem premiera. Oczekuje się, że Netanjahu, który obecnie posiada teki ministerialne dotyczące zdrowia, opieki społecznej, rolnictwa i diaspory, wyznaczy ministrów, którzy przejmą te stanowiska.


prezydent Reuven Rivlin wezwał izraelską opinię publiczną, by nie popadać w rozpacz i nie tracić wiarę w demokrację po rozwiązaniu parlamentu i ogłoszeniu daty nowych wyborów. “Po dwóch turach wyborów i w obliczu trzeciej kampanii wyborczej, uważam, że jesteśmy w krytycznym momencie dla izraelskiej opinii publicznej, która zadecyduje o tym, kim będą jej przywódcy. Izraelska demokracja była i nadal jest źródłem naszej dumy. Wiemy, że system demokracji ma swoją cenę. Modlę się, aby obecny kryzys polityczny i podziały, jakie ujawniły się wśród nas, doprowadziły nas – jako społeczeństwo i jako kraj – do walki nie tylko o prawo do nieporozumień, ale także o obowiązek znalezienia tych rzeczy, w których możemy się pogodzić. Mam nadzieję, że będziemy w stanie wzrastać jako naród i społeczeństwo. Nie możemy pozwolić sobie na pogrążenie się w rozpaczy lub narzekaniu, co nie przyniesie żadnego pożytku. Nie możemy stracić wiary w system demokracji lub w zdolność tworzenia własnymi rękami rzeczywistości w której żyjemy. Kiedy nadejdzie czas, wszyscy skorzystamy z naszego demokratycznego prawa i uczynimy to w nadziei na lepszą przyszłość, tak szybko, jak to możliwe, dla nas wszystkich.”


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.