ogloszenia

Lublinerzy

 

Andrzej Titkow

 


Jestem poetą, reżyserem, scenarzystą i producentem. W branży filmowej pracuję prawie pół wieku. Jestem autorem osiemdziesięciu filmów dokumentalnych, filmów fabularnych, spektakli teatralnych i telewizyjnych. Filmy o tematyce żydowskiej są obecne w mojej twórczości od wielu lat. Pełnometrażowy dokument „LUBLINERZY” to jeden z nich. W tym filmie zamierzam przedstawić historię kilku żydowskich rodzin na szerszym, społeczno-politycznym tle historii międzywojennej Polski. Chcę pokazać możliwie wszystkie aspekty tego życia, niczego nie pomijając, ani nie zatajając. 

Lublin był zawsze miastem wielu kultur, a życie społeczności żydowskiej było przez wieki związane nierozerwalnie z jego historią. I nagle, jedna trzecia mieszkańców zniknęła z miejskiej przestrzeni. Żydowski Lublin przestał istnieć. Pozostała pustka niemożliwa do wypełnienia. Wszyscy ponieśli dotkliwą stratę. Żydzi utracili swoje miasto, a Polacy zostali pozbawieni swych żydowskich sąsiadów. Lublin stał się inny, uboższy, osierocony. Zadaję sobie pytanie, co możemy zrobić, by zapełnić tę pustkę? Jest tylko jeden sposób. Pamiętać. Film „LUBLINERZY” ma służyć tej właśnie sprawie. Przywracaniu pamięci.

Wielki pisarz i myśliciel, „Sztukmistrz z Lublina”, Noblista Isaac Bashevis Singer napisał: „Przeszłość nie jest stracona. Obraz sprzed lat pozostał obecny gdzieś w czwartym wymiarze i dotarł do ciebie właśnie w tym momencie”. Chcę, aby film „LUBLINERZY” przywołał te wszystkie obrazy z przeszłości, przechowywane w czwartym wymiarze i przywrócił je nam Tu i Teraz. 

W dzisiejszej Polsce, rządzonej przez nacjonalistyczną i populistyczną partię nie łatwo jest znaleźć fundusze na produkcję takiego filmu. Nie znalazłem partnera w obecnej Telewizji, która jedynie z nazwy jest Publiczna, a naprawdę funkcjonuje jako tuba propagandowa rządzącej partii. Z tego powodu szukam źródeł finansowania w różny sposób. Jednym z nich jest crowdfunding. Proszę wszystkich, którym nie jest to obojętne o wsparcie tego projektu. Liczy się dosłownie każdy grosz.

 https://pomagam.pl/jso3n70o 


Kim jest Andrzej Titkow

Jest synem Walentego Titkowa i Janiny Arnsztajn-Titkow, wnuczki Franciszki Arnsztajnowej. Autor kilku tomików poezji. W 1974 roku otrzymał nagrodę na Warszawskiej Jesieni Poezji.

W 1972 roku uzyskał dyplom Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. W tym samym roku rozpoczął pracę w Telewizji Polskiej, jak sam napisał „z żarliwym przekonaniem, że jednak uda mi się tam coś zrobić”[1]. Został w niej do 1981 roku. W 2004 roku wrócił jako zastępca kierownika Redakcji Filmów Dokumentalnych Programu 1 TVP. Na tym stanowisku pozostał do 2006 roku.

W 2013 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[2]. W 2016 uzyskał stopień doktora sztuki filmowej, nadany na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi.

Wiecej o Andrzeju

TUTAJ

2 odpowiedzi »

  1. Czy mogę dostać angielskie tłumaczenie tego tekstu? Mieszkam w Australii i znam tutaj kilka osób, których rodziny wywodzą się z Lublina. Jedną z nich jest pani Anna Ciddor, autorka książki ”Dwoje drzwi i dziewięcioro dzieci”, której polskie tłumaczenie ukazało się kilka miesięcy temu na polskim rynku wydawniczym, opisującej lubelskie dzieciństwo jej babki. Ci ludzie nie są na tyle bogaci, żeby sfinansować choćby częściowo produkcję filmu, ale myąlę, że chętnie dorzucą swoją cegiełkę do tego projektu i może nawet rozpropagują sprawę wśród swoich krewnych i znajomych. Mogłabym wprawdzie sama podjąć się tłumaczenia, ale jestem bardzo zajęta i obowaiam się, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy trudno mi będzie znaleźć na to czas, a poza tym nyślę że przekład autora lepiej odda jego zamysł.

  2. Zyczę powodzenia. Ja napisałem 2 scenariusze z okresu Holocaust i nie znajduje producenta ani w Polsce ani w USA. PISF organizuje co roku nabór scenariuszy ale mój scenariusz nie został przyjęty. Dla obecnych władz Zydzi polscy to nie byli Polacy. A zbiórki to nawet nie próbuję robić bo jak tu zebrać 20 milionów złotych?
    Pozdrawiam
    http://www.DomanskiBooks.com

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.