Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 28.12 – 29.12

 


28 grudnia 2019 r.


wieczorem izraelskie władze postanowiły zignorować i nie odpowiadać na list wysłany przez Autonomię Palestyńską, domagający się, aby mieszkańcy wschodniej Jerozolimy mogli uczestniczyć w planowanych wyborach do pslestyńskiego parlamentu. Zgodnie z opublikowaną informacją, ostateczna decyzja została podjęta po kilku dniach dyskusji na wysokich szczeblach władzy. Może to doprowadzić do odwołania wyborów w Autonomii Palestyńskiej.


władze wodne poinformowały, że dzięki ciągłym opadom deszczu w ciągu oststnich dwóch dni poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 16 cm, osiągając obecnie 211,6 metrów poniżej poziomu morza (2,8 metra poniżej górnej czerwonej linii). Od środy opadów w Merom Golan spadło 18,9 cm deszczu, w Safedzie 17,2 cm, a w Jerozolimie 6,2 cm.


 libańska gazeta Al-Akhbar napisała, że izraelskie władze zezwolą 5 tys. mieszkańcom Strefy Gazy na wjazd do Izraela w celach zarobkowych. Porozumienie było możliwe dzięki egipskiej mediacji, a jego realizacja zostanie przeprowadzona pod nadzorem Kataru i ONZ. Celem porozumienia jest poprawa warunków w Strefie Gazy poprzez zmniejszenie wysokiej stopy bezrobocia wśród miejscowej młodzieży. Uważa się, że ogłoszenie przez Hamas zmniejszenia częstotliwości protestów przygranicznych ma związek z tym porozumieniem.


nieznany mężczyzna wszedł do domu rabina Rottenburga Shula znajdującego się w dzielnicy Forshay w miejscowości Monsey na przedmieściach Nowego Jorku (USA) podczas obchodów Chanuki, wyciągnął maczetę i zaatakował zgromadzonych. Rannych zostało co najmniej 5 osób (wszyscy chasydzi). Dwie ofiary są w stanie krytycznym. Napastnik zbiegł, ale został zatrzymany przez policję. Prokurator generalny Nowego Jorku Letitia James powiedziała: „Jestem głęboko zaniepokojona dzisiejszą sytuacją w Monsey w Nowym Jorku. Nie może być żadnej tolerancji dla aktów nienawiści jakiegokolwiek rodzaju i będziemy nadal monitorować tę przerażającą sytuację. Stoję ze społecznością żydowską dziś wieczorem i każdej nocy.” Incydent ten nastąpił po szeregu antysemickich napadów w Nowym Jorku. Jeszcze w piątek rano trzy młode Żydówki (w wieku 22-31 lat) zostały zaatakowane antysemickimi okrzykami i przemocą podczas spaceru po Kingston Avenue w dzielnicy Crown Heights na Brooklynie. Podejrzany został aresztowany i został oskarżony o nękanie i popełnienie przestępstwa z nienawiści. Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio ogłosił, że w świetle ostatnich antysemickich incydentów policja zwiększy swoją obecność w żydowskich dzielnicach miasta. „Nienawiść nie zamieszka w naszym mieście. W świetle ostatnich antysemickich ataków policja zwiększy swoją obecność w Boro Park, Crown Heights i Williamsburgu. Każdy, kto terroryzuje naszą społeczność żydowską, spotka się ze sprawiedliwością. Oprócz zwiększonej widoczności, zwiększone będą wizyty w domach modlitwy i innych krytycznych obszarach społeczności. Antysemityzm to atak na wartości naszego miasta – i będziemy się z nim bezpośrednio mierzyć.” Przedstawiciele policji już we wrześniu informowali, że ponad połowa przestępstw z nienawiści zgłoszonych w tym roku w Nowym Jorku ma charakter antysemicki.


    29 grudnia 2019 r.


popołudniem zebrał się gabinet bezpieczeństwa, aby omówić kwestię negocjacji prowadzonych z Hamasem za pośrednictwem Egiptu w sprawie długoterminowego zawieszenia broni w Strefie Gazy. Porozumienie koncentruje się na poprawie warunków życia mieszkańców Strefy Gazy, w tym na zwiększeniu liczby pracowników zatrudnianych w Izraelu, dalszemu poszerzeniu strefy połowów, promowaniu budowy gazociągu, zwiększeniu pomoc medycznej i zakupu sprzętu dla szpitali. Agencja bezpieczeństwa Szin Bet sprzeciwiła się wjazdowi pracowników ze Strefy Gazy do Izraela. W zamian za te ustępstwa Hamas zobowiązał się do zapobiegania ostrzałowi rakietowemu Izraela i stopniowego ograniczania cotygodniowych protestów przy granicy do ostatecznego ich zakończenia. Eksperci wojskowi wyrazili jednak obawy czy Hamas jest w stanie całkowicie kontrolować ostrzał rakietowy oraz protesty. Przy okazji spotkania gabinetu bezpieczeństwa zatwierdzono propozycję ministra obrony Naftalego Bennetta dotyczącą obcięcia 149 mln szekli z funduszy podatkowych, które Izrael przekazuje Autonomii Palestyńskiej, ze względu na wypłacenie przez palestyńskie władze w zeszłym roku 149 mln szekli rodzinom terrorystów. Szef agencji bezpieczeństwa Szin Bet Nadav Argaman, ostrzegł przed konsekwencjami odliczenia środków z pieniędzy podatkowych przekazywanych przez Izrael władzom palestyńskim. Argaman podkreślił, że takie działanie jest legalne, ale ruch ten może mieć negatywny wpływ na stosunki z Autonomią Palestyńską. „Wyrównanie funduszy może wywołać niepokoje w tej okolicy. Rząd musi zdecydować, jaki rodzaj relacji chce mieć z Autonomią Palestyńską.” W ramach przejściowych porozumień pokojowych z lat 90. Izrael pobiera podatki celne w imieniu Autonomii Palestyńskiej, którzy według obecnych sum wynoszą 222 mln dolarów miesięcznie.


. ministerstwo zdrowia zaleciło zakupienie dodatkowych szczepionek przeciwko grypie (w kraju pozostało zaledwie 15 tys. szczepionek). Obecnie w szpitalach przebywa 14 osób z ciężkimi powikłaniami pogrypowymi. Odsetek Izraelczyków zaszczepionych przeciwko grypie wynosi 20,2 %, co stanowi wzrost o 2 % w porównaniu do ubiegłego roku.


palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powtórzył, że nie będzie wyborów powszechnych w Autonomii Palestyńskiej, chyba że Izrael pozwoli na ich przeprowadzenie także we wschodniej Jerozolimie. „Nie przeprowadzimy żadnych wyborów bez udziału Jerozolimy. Każdy mieszkaniec Jerozolimy musi głosować w sercu Wschodniej Jerozolimy.” Równocześnie wysoki członek Komitetu Wykonawczego OWP Azam al-Ahmed sprzeciwił się możliwości zawarcia porozumienia między Izraelem a Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy. Podkreślił on, że takie porozumienie pogłębiłoby geograficzny i prawny podział Autonomii Palestyńskiej, trwale odłączając Strefę Gazy od pozostałych palestyńskich terytoriów.


. Hamas poinformował, że jak do tej pory nie ma postępów w sprawie zawieszenia broni z Izraelem. Dodano, że dopóki nie będzie oficjalnego pisemnego porozumienia, każde porozumienie będzie kruche i niewiążące. Oczekuje się, że negocjacje za pośrednictwem Egiptu będą nadal kontynuowane.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.