Ciekawe artykuly

Ciekawe artykuły minionego tygodnia zebrał Adam Mer

Jerzy Halbersztadt

Holocaust, Auschwitz, Pilecki, Karski, IPN, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin itd.


Zosia. Dziewczynka, która pokonała Hitlera

Często pytają mnie, czy oswoiłam się już z mówieniem o Holocauście. O tym, przez co przeszłam. O gettach, o obozie, o złych Polakach, których spotkałam, i o okrucieństwie Niemców. O wszystkich okropieństwach Zagłady. To oczywiście nie są łatwe rozmowy. To nie są łatwe wspomnienia. Do niektórych rzeczy jednak mogę powracać łatwiej, a niektóre chciałabym wymazać z pamięci.

Calosc TUTAJ


Ambasador RP w Londynie: przypadki kolaboracji z nazistami nie były typowe dla Polaków

Przypadki kolaborowania Polaków podczas II wojny światowej z nazistami się zdarzały, ale nie były one reprezentatywne dla całego narodu, napisał na łamach wydawanej w Londynie gazety „Jewish News” ambasador RP w Wielkiej Brytanii, Arkady Rzegocki.

Calosc TUTAJ


Nobel dla Mariana Turskiego!

Podejmujemy inicjatywę: zgłośmy kandydaturę Mariana Turskiego do Pokojowej Nagrody Nobla. W dzisiejszym skonfliktowanym, rozedrganym świecie mało kto na nią tak bardzo zasługuje.

Calosc TUTAJ


Wyzwolenie Auschwitz

Armia Czerwona wyzwoliła Auschwitz 27 stycznia 1945 roku; na miejscu zastała zburzone krematoria i zaledwie kilka tysięcy więźniów. Cała ewidencja obozowa zniknęła. Były jednak ślady tego, co działo się w obozie. Wiele magazynów zostało zniszczonych, ale wśród pozostałości po Kanadzie odkryto setki tysięcy męskich i damskich ubrań, a także ponad 7 ton ludzkich włosów pozyskanych na peruki.

Calosc TUTAJ


Rzeź Ormian – zapomniane ludobójstwo

22 sierpnia 1939 r. Adolf Hitler, na tydzień przed atakiem na Polskę, miał podobno wygłosić słynny “cytat armeński”, mówiąc do przywódców Wehrmachtu: Zabijajcie bez litości kobiety, starców i dzieci; liczy się szybkość i okrucieństwo. Kto dziś pamięta o rzezi Ormian?

Calosc TUTAJ


Premier Holandii przeprasza Żydów za prześladowania podczas wojny

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu premier Holandii Mark Rutte w niedzielę po raz pierwszy przeprosił w imieniu rządu holenderskich Żydów za prześladowania, jakich doświadczyli podczas II wojny światowej ze strony ówczesnych władz.

Wiecej TUTAJ


Turski na obchodach wyzwolenia Auschwitz. “Nie bądźcie obojętni, kiedy władza narusza umowy społeczne”

Przejmujące przemówienie Mariana Turskiego na obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Zaapelował do młodszego pokolenia, by nie było obojętne na kłamstwa historyczne i dyskryminowanie mniejszości. – Jeżeli nie, to się nawet nie obejrzycie jak na was, jak na waszych potomków jakieś Auschwitz nagle spadnie z nieba – powiedział Turski.
Wiecej TUTAJ

Holocaust. Drugi grzech pierworodny

znając, że o zbrodni Holocaustu, która powraca do nas w 75. rocznicę oswobodzenia obozu śmierci KL Auschiwtz-Bireknau, powiedziano już wszystko lub niemal wszystko, chcemy przytoczyć słowa Jana Karskiego. Bohaterskiego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, który Holocaust próbował powstrzymać.

Na międzynarodowej konferencji wyzwolicieli obozów koncentracyjnych, czterdzieści lat temu dramatycznie komunikował:


Uciekinier z laboratorium, który wkrótce zawędruje do Polski? Siedem rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowym koronawirusie z Chin

Grozi nam światowa epidemia? Koronawirusa 2019-nCoV, zwanego wirusem z Wuhan, z pewnością nie można lekceważyć, ale też nie ma wciąż powodu do paniki. Nie zakazisz się nim na polskiej ulicy, nie przyniesie go kurier wraz z tanią odzieżą z Chin. Przynajmniej możemy tak sądzić. Dzisiaj.

Wiecej TUTAJ


Obchody 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.