Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 3.2 – 4.2

 


 

 

3 lutego 2020 r.


 

władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 2,5 cm, osiągając poziom 210,22 metra p.p.m. Od początku pory deszczowej wzrósł o 122,5 cm i obecnie brakuje jeszcze 142 cm do górnej czerwonej linii, sygnalizującej, że jezioro jest pełne. W ciągu kilku ostatnich tygodni wypełniły się wodą pobliskie źródła i starożytne mykwy.


 dziewięcioletnia izraelska dziewczynka mieszkająca z rodzicami w Chinach, która ostatnie pięć dni spędziła w Wietnamie, wróciła do Izraela i zgłosiła na pogotowie w Schneider Medical Center w Petach Tikwa z wysoką gorączką i podejrzeniem koronawirusa. Została umieszczona w izolacji do czasu powrotu wyników badań laboratoryjnych. Dzień później została wypuszczona ze szpitala do domu


ekspert ds. Bliskiego Wschodu z Uniwersytetu Bar Ilan dr Mordechai Kedar powiedział, że obecnie nie ma powodu, aby obawiać się wybuchu trzeciej intifady. “Z jednej strony widzimy głośną i pełną odmowę Mahmouda Abbasa wobec planu pokojowego. Słyszymy przy tym przekleństwa i groźby wobec prezydenta Trumpa, podczas gdy z drugiej strony widzimy, że inne kraje popierają ten plan. Oczywiście, zawsze lepiej jest być przygotowanym i zobaczyć, że sprawy nie wymykają się jednak spod kontroli. Myślę, że nie wybuchnie trzecia intifada. Pod koniec dnia nic się nie zmieni w terenie i nie widzę wymykającej się sytuacji spod kontroli, zwłaszcza nie widać tego w Judei i Samarii. Opóźnienie Izraela w stosowaniu suwerenności w tym obszarze spowodowane jest częściowo naciskiem administracji Trumpa, a także ogólnym niezadowoleniem ze strony Abbasa … Iranowi udało się przejąć kilka krajów – Irak i Syrię, oraz Liban poprzez Hezbollah i Jemen. Iran ma także swoich przedstawicieli w innych miejscach w regionie, takich jak Gaza. Irańczycy są bardzo zaniepokojeni ostatnimi antyirańskimi protestami w Iraku i Libanie, a głównym pytaniem jest, kiedy Hezbollah wyjdzie ze swojej jaskini i przy użyciu brutalnej siły rozproszy te protesty. W Iranie protesty zostały ciężko stłumione przez Irańską Gwardię, która strzelała do ludności. W ciągu kilku miesięcy tych protestów zginęły setki osób. Irańczycy nie są zadowoleni z podobnych protestów w sąsiednich krajach i podejmują kroki, aby zapobiec przyszłym protestom w Syrii. Dlatego Iran wysyła swoich zaufanych ludzi do Syrii, Iraku i Afganistanu, aby zastąpić protesty sunnitów i zapobiec wybuchowi powstania. W ten sposób przeciwdziałają wybuchowi następnej intifady. Jedno mogę powiedzieć na pewno. Każdego dnia, który mija, zbliża się koniec irańskiego reżimu.”


Siły Obronne Izraela rozlokowały na południu kraju dodatkowe baterie systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome, w obawie przed kolejnymi atakami rakietowymi ze Strefy Gazy. W ciągu ostatniego półtora tygodnia na Izrael wystrzelono ponad 11 rakiet i pocisków moździerzowych. Ocenia się, że Islamski Dżihad pod naciskiem Iranu może skorzystać z niezdolności Hamasu do powstrzymania grupy i kontynuować ostrzał rakietowy Izraela. Arsenał tej grupy wynosi około 8 tys. rakiet, z których niektóre mogą dotrzeć do centrum kraju, są one jednak uznawane za stosunkowo mało groźne w porównaniu do większości rakiet Hamasu. Wydaje się, że Hamas obecnie nie jest zainteresowany pełną militarną konfrontacją z Izraelem, jednak nie zawaha się strzelać rakietami podczas krótkich rund trwających nie dłużej niż kilka dni, podobnie jak w ubiegłym roku.


 Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które znaleziono w kilku miejscach na Negewie. Hamas ogłosił, że zacznie wysyłać balony z granatami z gazem łzawiącym, które wybuchną po wylądowaniu na terytorium Izraela. Saperzy policyjni zauważyli, że wraz ze wzrostem zdolności grup terrorystycznych w Strefie Gazy, urządzenia wysyłane z balonami stają się coraz bardziej niebezpieczne. Obecnie do ładunku wybuchowego dołączane są małe żelazne kulki, aby spowodować większą liczbę obrażeń i zniszczeń. Wiele balonów to prezerwatywy, które są bardziej sprężyste, a zatem bardziej skuteczne. W przeciwieństwie do kolorowych balonów, te nowe wykonane z prezerwatyw są trudniejsze do wykrycia.


grupy terrorystyczne w Strefie Gazy ogłosiły podwyższony poziom alarmowy, ponieważ uważają, że istnieje duża szansa, że w najbliższych dniach wybuchnie kolejna runda walki. Dowództwo Islamskiego Dżihadu nakazało mobilność i pozostanie w ukryciu wszystkim swoim kluczowym ludziom, gdyż istnieje obawa ich eliminacji. Większość wystrzelonych w ostatnich dniach rakiet należało do Islamskiego Dżihadu. Natomiast Hamas wznowił kampanię wypuszczania balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi.


 palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas po raz kolejny powiedział, że Autonomia Palestyńska zamierza przerwać koordynację bezpieczeństwa z Izraelem. Powiedział także, że Palestyńczycy nie wycofają się ze swoich stanowisk, dopóki Amerykanie i Izraelczycy nie anulują “Układu stulecia”. Zauważył, że obecnie istnieją dwa możliwe do realizacji scenariusze – realizacja praw palestyńskich zgodnie z międzynarodową legitymacją lub że Izrael przejmie pełną odpowiedzialność za “okupowane ziemie”. Zdecydowanie sprzeciwił się propozycji przyjęcia Stanów Zjednoczonych jako mediatora w procesie pokojowym, dodając, że Amerykanie nic nie dali Palestyńczykom więcej od oferty zawartej w Porozumieniu z Oslo, gdyż plan pokojowy Trumpa oferuje 13 milionom Palestyńczyków zaledwie 11 procent “Palestyny”.


 rada społeczności żydowskich w Judei i Samarii poinformowała, że liczba Izraelczyków mieszkających w prawie 150 osiedlach żydowskich na tym obszarze wzrosła do 463 901 do końca 2019 r. (wzrost o 3,4% w porównaniu do wcześniejszego roku). Cztery izraelskie miasta w Judei i Samarii – Modiin Illit, Beitar Illit, Maale Adumim i Ariel – stanowiły 43% ogółu żydowskiej ludności na tym obszarze, z całkowitą liczbą 202 177 mieszkańców. Największy wzrost liczby mieszkańców w 2019 r. odnotowano w Beit Haaravah w rejonie Morza Martwego (wzrost o 36,5%). Na drugim miejscu znalazło się Ovnat (33,5%), następnie Alei Zahav (23,3%) oraz Maale Amos w Gush Etzion (21,1%)


premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Entebbe z prezydentem Ugandy Joweri Museveni. Rozmowy dotyczyły zacieśnienia więzi między oboma krajami. Uganda rozważa otwarcie ambasady w Jerozolimie, a Izrael wkrótce odpowie otwarciem ambasady w Kampali. Z Netanjahu poleciał szef Mosadu Jossi Cohen. Premier spotkał się także z przewodniczącym Abdelem Fattah Al-Burhanem z Suwerennej Rady Sudanu. Jednym z omawianych zagadnień była możliwość otrzymania przez izraelskie samoloty zezwolenia w przestrzeni powietrznej Sudanu w celu skrócenia lotów z Izraela do Ameryki Łacińskiej. Sudan postawił warunek do wydania takiego zezwolenia, mianowicie Izrael miałby zachęcić Stany Zjednoczone do usunięcia Sudanu z listy państw terrorystycznych. Netanjahu powiedział, że wierzy, że Sudan zmierza w nowym, pozytywnym kierunku, i powiedział to sekretarzowi stanu USA Mike’owi Pompeo. Już w przyszłym tygodniu Burhan ma zaplanowane spotkanie w Waszyngtonie w tej sprawie. Uzgodniono rozpoczęcie współpracy, która normalizuje stosunki między Izraelem a Sudanem. Obecnie Izrael utrzymuje stosunki dyplomatyczne z 39 z 47 państw Afryki Subsaharyjskiej.


4 lutego 2020 r.


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 2 cm, i wynosi obecnie 210,2 metra p.p.m. Średnio rośnie tygodniowo o 17 cm.


Palestyńczycy kontynuowali wypuszczanie ze Strefy Gazy balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które znaleziono w pobliżu izraelskich społeczności Dvir, Lehavim, Drom Har Hevron i Nir-Am. Saperzy policyjni zneutralizowali zagrożenia.


były szef Departamentu Szkolenia Bojowego Sił Obronnych Izraela Benny Amidror powiedział, że izraelskie siły lądowe muszą przejść zmiany, aby odnieść zwycięstwo nad wrogami Izraela na północy i południu. “Przede wszystkim musimy zrozumieć, że ludzie Hamasu i Hezbollahu znajdują się na swoim terenie, co daje im korzyść i przewagę. Od żołnierzy Sił Obronnych Izraela – w Brygadzie Golani, spadochroniarzy i innych – wymaga się, aby byli w stanie przeciwdziałać wszelkiego rodzaju zagrożeniom, wrogom i wielu innym działaniom. Dla Hamasu i Hezbollahu życie jest o wiele prostsze. Oni są tam w jednym miejscu, obok swoich domów, i jedyne co muszą zrobić, to wejść do swoich tunelów. Doceniam to, że żołnierze Hezbollahu i Hamasu mają dużą wartość bojową, a jeśli chodzi o ich poziom indywidualnego wyszkolenia są lepsi niż żołnierze Sił Obronnych Izraela, ponieważ są starsi, służą dłużej niż nasi żołnierze służby obowiązkowej i więcej ćwiczą niż nasi żołnierze, którzy przez długi czas muszą służyć w obszarach policyjnych w Judei i Samarii. Terroryści mają teraz ducha walki, którego wcześniej nie mieli, a efekt końcowy jest taki, że jeśli spojrzysz na wyniki, to Siły Obronne Izraela nie odważą się przekroczyć granicy Strefy Gazy. Dawno temu mieliśmy przekazać liczne zadania policji granicznej, której żołnierze mają wysoką samoocenę i są lepiej przygotowani na niebezpieczeństwa służby policyjnej w Judei i Samarii niż żołnierze Sił Obronnych Izraela. Byliśmy i jesteśmy armią hobbystów. Policja graniczna może robić wiele rzeczy lepiej niż armia.”


izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie: “Fakt, że Josep Borell zdecydował się użyć języka gróźb w stosunku do Izraela, krótko po objęciu urzędu i zaledwie kilka godzin po spotkaniach w Iranie, jest niestety, niestety, bardzo dziwny. Promowanie takich polityków i praktyk jest najlepszym sposobem na zapewnienie minimalnej roli Unii Europejskiej w każdym procesie pokojowym.”


 członek biura politycznego Hamasu Hussam Badran wezwał do zjednoczenia palestyńskich organizacji, aby udaremnić amerykański plan pokojowy. “Świat docenia tylko tych, którzy są silni, dlatego Palestyńczycy muszą dążyć do zdobycia władzy i broni w celu konfrontacji z Izraelem. Umowa stulecia jest powodem ruchu oporu, który powinien przerodzić się w totalny konflikt.”


 delegacja izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych przybyła do La Paz (Boliwia) na rozmowy z wyższymi urzędnikami rządowymi po wznowieniu stosunków między krajami dwa miesiące temu. Członkowie delegacji spotkali się z prezydentem Boliwii, ministrem spraw zagranicznych i innymi wyższymi urzędnikami oraz uzgodnili współpracę między krajami w różnych obszarach. Minister spraw zagranicznych Israel Katz powiedział: “Z zadowoleniem przyjmuję wizytę pierwszej oficjalnej delegacji w Boliwii i decyzje o współpracy podjęte podczas tej wizyty. Odnowienie stosunków z Boliwią przyczyni się do wzmocnienia stosunków zagranicznych Izraela i jego statusu na świecie. Ministerstwo spraw zagranicznych będzie nadal wzmacniać więzi z Ameryką Łacińską, podobnie jak to było w przypadku odnowienia stosunków z Boliwią, w sprawie przeniesienia ambasady Gwatemali oraz biur handlowych Hondurasu i Brazylii do Jerozolimy, oraz w uznaniu przez Argentynę, Kolumbię, Paragwaj, Gwatemalę oraz Honduras grupy Hezbollah jako organizację terrorystyczną.”


niemiecki sąd w Naumburgu odrzucił pozew wzywający protestancki kościół w Wittenberdze (kościół w którym Marcin Luter przybił swoje 95 tez) do usunięcia ze ściany XIII-wiecznej płaskorzeźby przedstawiającej Żydów ssących mleko świni. Płaskorzeźba powszechnie znana jest jako “Judensau”, czyli “żydowska świnia”. Przedstawia ona rabina zaglądającego w tyłek świni, podczas gdy żydowskie dzieci wysysają mleko świni. Nienawistna symbolika polega na tym, że Żydzi otrzymują pożywienie od nieczystego zwierzęcia. W judaizmie świnie są uważane za nieczyste, co zabrania zarówno ich hodowli, jak i konsumpcji wieprzowiny. Ewangelicki pastor z Wittenbergi Johannes Block powiedział, że obraz ten jest “odpychającym i bez smaku” atakiem na Żydów, który “napełnia mnie wstydem i bólem … Nie poprosiliśmy o tę rzeźbę, ale staramy się odpowiedzialnie poradzić sobie z tym trudnym dziedzictwem.” Sigmount A. Koenigsberg z berlińskiej społeczności żydowskiej powiedział: “Nie chcemy, aby ten Judensau zniknął. Powinien być wystawiony publicznie, ale nie po stronie kościoła. Należy do muzeum obok jasnego kontekstu historycznego uczącego o antysemityzmie w średniowieczu.”


 wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrella ostrzegł, że Unia zareaguje jeśli Izrael zastosuje swoje prawo suwerenności wobec jakiejkolwiek części Judei i Samarii. Powiedział: “Unia Europejska wzywa obie strony do ponownego zaangażowania się i do powstrzymania się od wszelkich jednostronnych działań sprzecznych z międzynarodowym prawem, które mogłyby zaostrzyć napięcia. Unia Europejska jest szczególnie zaniepokojona informacjami o możliwości aneksji Doliny Jordanu i innych części Zachodniego Brzegu. Zgodnie z międzynarodowym prawem i odpowiednimi rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ, Unia Europejska nie uznaje suwerenności Izraela nad terytoriami okupowanymi od 1967 r. Kroki zmierzające w kierunku aneksji, jeśli zostaną wdrożone, nie będą mogły przejść bez żadnych zastrzeżeń. Unia Europejska nadal będzie wspierać wszelkie wysiłki zmierzające do ożywienia procesu politycznego zgodnie z prawem międzynarodowym, który zapewnia równe prawa i jest akceptowalny dla obu stron. Unia Europejska potwierdza swoje podstawowe zaangażowanie dla bezpieczeństwa Izraela.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.