Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 11.2 – 12.2


11 lutego 2020 r.


palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas i były premier Ehud Olmert zorganizowali w Nowym Jorku wspólną konferencję prasową, na której potępili bliskowschodni plan pokojowy prezydenta Donalda Trumpa. Olmert powiedział: “Abbas jest jedynym partnerem w palestyńskim społeczeństwie, który reprezentuje palestyński naród i wykazuje, że jest gotowy do negocjacji. Niestety w 2008 roku nie osiągnęliśmy porozumienia. Abbas jest człowiekiem pokoju, jest przeciwny terroryzmowi i dlatego jest jedynym partnerem, z którym możemy budować pokój. Podczas swojej kadencji spotykałem się z Abbasem częściej niż jakikolwiek izraelski przywódca łącznie z całym palestyńskim przywództwem. Ważne jest, aby słuchać nie tylko negatywnej strony prezydenta Palestyny, ale także pozytywnej strony. Plan Trumpa powtarza jedną podstawową zasadę, która jest punktem wyjścia dla wszystkiego – jest to rozwiązanie dwupaństwowe. Ta część planu musi być realizowana przez obie strony. Mam nadzieję, że strona palestyńska oraz prezydent i jego główny doradca Saeb Erekat nie zignorują faktu, że w planie jest zobowiązanie do rozwiązania dwupaństwowego. Jest to coś, co należy kontynuować. Jestem przekonany, że te negocjacje się odbędą, a partnerem Izraela w tych negocjacjach będzie prezydent Autonomii Palestyńskiej.” Abbas powiedział: “Tak zwany układ stulecia zaprzecza międzynarodowej legalności i niweczy możliwość rozwiązania dwupaństwowego. Nie może być podstawą do negocjacji, dlatego został odrzucony nie tylko przez nas, ale przez społeczność międzynarodową. W przeszłości poczyniliśmy postępy w naszych negocjacjach. Jestem w pełni gotowy do wznowienia negocjacji tam, gdzie zostawiliśmy to razem z panem, panie Olmert, pod parasolem międzynarodowego Kwartetu, a nie na podstawie planu aneksji, zalegalizowania osiedli i zniszczenia dwupaństwowego rozwiązania. Nie chcemy przemocy.”


 palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas przemawiając w Radzie Bezpieczeństwa ONZ powtórzył swoje odrzucenie planu pokojowego Trumpa. “Plan ustalony przez Biały Dom jest układem narzuconym przez jedno państwo, jest to izraelsko-amerykański plan. Plan pokojowy prezydenta Trumpa legitymizuje żydowskie osiedla i aneksję ziemi palestyńskiej, a także wzmacnia reżim apartheidu. Pokój między Izraelczykami a Palestyńczykami jest wciąż możliwy, ale Stany Zjednoczone nie mogą być jedynym mediatorem. Próbowaliśmy, ale nie możemy tego ponownie zaakceptować.” Machając kopią mapy, którą zawiera amerykański plan, Abbas powiedział, że proponowane palestyńskie państwo wygląda jak rozdrobniony “szwajcarski ser”. Abbas dodał także, że Palestyńczycy “nie są przeciwko Żydom”, a każdy muzułmanin żyjący w poczuciu antysemityzmu popełnia “bluźnierstwo”.


. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę, która w wyniku jakiegoś błędu technicznego spadła wewnątrz strefy.


 Palestyńczycy kontynuowali wypuszczanie ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi. Takie balony znaleziono w Aszdodzie i w rejonie Beer Szewy. Policyjni saperzy zneutralizowali zagrożenie.·


 przewodniczący partii Niebiesko-Biały Benny Gantz powiedział, że jego partia będzie pracować nad wdrożeniem planu pokojowego Donalda Trumpa. “Podczas moich ostatnich podróży po kraju słyszałem wiele obaw o niedawny dyskurs na temat przeniesienia arabskiego Trójkąta w palestyńskie ręce. Chcę usunąć tę sprawę ze stołu i stwierdzić, że nie będzie żadnego obywatela Izraela, Żyda lub Araba, który zostałby siłą przeniesiony na terytorium innego kraju. Wiem, że są tacy, którzy chcą, aby arabscy ​​obywatele Izraela pozostali w domu 2 marca i nie wychodzili, aby głosować. Istnieją także skrajne głosy na marginesie arabskiego społeczeństwa, a także po prawej stronie stronie społeczeństwa żydowskiego, która z nimi współpracuje. To niebezpieczny sojusz. Są głębokie spory między mną a Arabską Wspólną Listą, które dotyczącą kwestii politycznych, narodowych i bezpieczeństwa państwa Izrael. Izrael jest jedynym żydowskim i demokratycznym krajem na świecie, który musi się bronić przed zewnętrznymi wrogami. Nie może tolerować wsparcia dla terroryzmu ani unikać potępienia terroryzmu. Nie boję się rozmawiać z żadną legalną partią polityczną, ale Wspólna Lista nie będzie częścią rządu, który utworzę. Moje nieporozumienia dotyczące przywództwa w kwestiach narodowych i bezpieczeństwa są głębokie, trudne i niemożliwy do pokonania. Zamierzam wdrożyć plan pokojowy prezydenta Trumpa, w koordynacji ze wszystkimi elementami w regionie, i uważam go za znaczący kamień milowy.”


. członek biura politycznego Islamskiego Dżihadu Khaled al-Batsh powiedział, że amerykańska polityka zmusza Palestyńczyków do konfrontacji i walki przy użyciu wszelkich środków, aby udaremnić tak zwaną umowę stulecia. “Reakcja na ten plan nie pozostanie tylko w obszarze działań protestacyjnych, a czas to udowodni.” Batsh nakreślił trzy poziomy działania mające na celu udaremnienie planu Trumpa: (1) aktywizowanie palestyńskich mas w Judei i Samarii, Jerozolimie, Strefie Gazy, Izraelu i diasporze, oraz przywrócenie jedności narodowej, (2) anulowanie Porozumień z Oslo i (3) zakończenie koordynacji bezpieczeństwa z Izraelem. Wezwał kraje arabskie i islamskie do zamknięcia amerykańskich ambasad w swoich krajach oraz do zaprzestania wszelkich stosunków handlowych i gospodarczych że Stanami Zjednoczonymi.


 belgijski minister spraw zagranicznych Phillippe Goffin, przemawiając w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przedstawił opinię Belgii, Polski, Estonii, Francji i Niemiec na plan pokojowy Trumpa. “Inicjatywa Stanów Zjednoczonych odbiega od parametrów uzgodnionych na szczeblu międzynarodowym odnośnie rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie.” Goffin potępił zastosowanie izraelskiej suwerenności nad jakimkolwiek terenem w Judei, Samarii, Dolinie Jordanu lub wschodniej Jerozolimie, nazywając takie działanie “naruszeniem międzynarodowego prawa”.


ministerstwo zdrowia poinformowało o spadku liczby osób chorujących w Izraelu na grypę. Dane pokazują, że liczba zachorowań na grypę po raz pierwszy od dwóch miesięcy spadła i jest obecnie uważana za umiarkowaną. W szczycie zachorowań na każde 10 000 wizyt lekarskich przypadało 18 osób chorych na grypę, co i tak było niższym poziomem niż w 2019 i 2018 r. W ciągu ostatniego tygodnia już tylko siedem osób na 10 000 miało objawy grypopodobne Od października 2019 r. z powodu powikłań pogrypowych zmarło 46 Izraelczyków, w tym 6 w ciągu ostatniego tygodnia. Hospitalizowanych było 353 pacjentów, w tym 19 w ciągu ostatniego tygodnia. Zauważono przy tym, że oddziały chorób wewnętrznych szpitali mają obłożenie łóżek na poziomie 110%, a oddziały pediatryczne 102%. Prezes izraelskiego stowarzyszenia lekarzy prof. Hagai Levine powiedział: “Na szczęście w Izraelu nastąpił znaczny spadek zachorowalności na grypę, mimo że wirus wciąż krąży. W Australii widzieliśmy zmiany w wzorach, które przypisuje się zmianom klimatu i które musimy wziąć pod uwagę. Chociaż jest to mało prawdopodobne, istnieje ryzyko, że jeszcze tej zimy ponownie wzrośnie zachorowalność na ​​grypę. Z drugiej strony w Europie i na północy Ameryki liczba przypadków grypy wciąż rośnie. To dobrze, że nasze społeczeństwo zareagowało na wezwania i poszło się zaszczepić. Spadek liczby zachorowań na grypę ułatwi przygotowanie się do wybuchu epidemii koronawirusa. Na podstawie samych objawów nie można odróżnić koronawirusa od zwykłej grypy i innych wirusów, więc spadek liczby zachorowań na grypę ułatwi diagnozowanie i zmniejszy przeciążenia publicznych przychodni i szpitali. Monitorowanie infekcji dróg oddechowych jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.” Profesor Siegal Sadetzki powiedział, że w Izraelu u nikogo nie zdiagnozowano koronawirusa.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że ​​covid-19 jest teraz oficjalną nazwą koronawirusa.


 władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 2 cm, osiągając poziom 210,02 metra p.p.m.Ministerstwo finansów zatwierdziło zakup przez ministerstwo bezpieczeństwa publicznego, który zostanie zainstalowany w izraelskich więzieniach, w celu zwalczania umyślnego marnowania wody przez palestyńskich terrorystów uwięzionych w Izrael. System będzie kosztował 2,3 mln szekli. Według danych służby więziennej, podczas gdy miesięczne zużycie wody na mieszkańca w Izraelu wynosi około 5 metrów sześciennych, to zużycie wody przez więźnia bezpieczeństwa w 2019 r. wynosiło około 20,5 metra sześciennego. Jest to wielkie marnotrastwo wody.

12 lutego 2020 r.


palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę, która w wyniku jakiegoś błędu technicznego spadła wewnątrz strefy.

. ministerstwo turystyki poinformowało, że w styczniu około 308 500 turystów odwiedziło Izrael, co stanowi wzrost o 8% w stosunku do stycznia ubiegłego roku i wzrost o 20% w stosunku do 2018 roku. Przychody z turystyki w styczniu wyniosły około 1,5 mld szekli. W 2019 r. do Izraela przyjechała rekordowa liczba 4,5 miliona turystów, przynosząc około 23 mld szekli izraelskiej gospodarce. Minister turystyki Jariv Levin powiedział: “Liczby mówią same za siebie. Rewolucja w polityce marketingowej, którą prowadzimy w ministerstwie, ma swoje owoce i mamy nadzieję, że pomimo oczekiwanych cięć budżetowych, uda nam się utrzymać ten pozytywny impet w 2020 r. Cieszymy się, że 2020 rok również rozpoczął się wzrostem liczby turystów odwiedzających Izrael. Wynika to między innymi z zakresu i profesjonalizmu działań marketingowych ministerstwa.”

władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 2,5 cm, osiągając poziom 209,995 metrów p.p.m. wciąż jeszcze brakuje jeden metr, zanim będzie można otworzyć tamę Degania, kierując przelew wody do rzeki Jordan i dalej do Morza Martwego.


Rada Praw Człowieka ONZ opublikowała raport zawierający “czarną listę” 112 międzynarodowych firm prowadzących działalmość w żydowskich osiedlach w Judei i Samarii, co według rady jest naruszeniem międzynarodowego prawa.

Minister gospodarki i przemysłu Eli Cohen powiedział: “Ruch Narodów Zjednoczonych jest daleki od zachęcania do współistnienia stron i tylko pogorszy sytuację palestyńskiej populacji. Jest to haniebny krok współczesnego antysemityzmu, który po raz kolejny dowodzi, że Rada Praw Człowieka ONZ jest organizacją polityczną, a nie organizacją praw człowieka.” Minister spraw zagranicznych Israel Katz powiedział: “Ogłoszenie przez Komisję Praw Człowieka ONZ publikacji z czarną listą przedsiębiorstw, jest haniebnym poddaniem się naciskom krajów i organizacji, które chcą skrzywdzić Izrael, mimo że większość krajów na świecie odmówiła przyłączenia się do tej kampanii nacisków politycznych.”

Pełna lista firm:

http://k6s3v6r4.ssl.hwcdn.net/?file=20200212162525.docx


Palestyńczycy kontynuowali wypuszczanie ze Strefy Gazy balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, których wybuchy nastąpiły w okolicach Nir Israel, Beer Ganim, Nitzanim i Nitzan.


ministerstwa obrony i ministerstwo finansów podpisały umowę w sprawie przeniesienia bazy wojskowej Kirya z Tel Awiwu do innej części kraju. Baza wojskowa Kirya mieści między innymi główne dowództwo Sił Obronnych Izraela. Na miejscu zlikwidowanej bazy powstanie 30-piętrowy wieżowiec biurowy, 50-piętrowy wieżowiec biurowy i dwa 45-piętrowe wieżowce z 770 mieszkaniami.


firma Rafael Advanced Defense Systems Ltd. przeprowadziła udany test systemu Drone Dome C-UAS, który przy wykorzystaniu laseru przechwycił wiele dronów, w tym cele manewrowe. System osiągnął 100% skuteczności we wszystkich scenariuszach testowych. Etapy przechwytywania obejmowały wykrywanie celu, identyfikację i przechwytywanie wiązką laseru o dużej mocy. Drone Dome jest innowacyjnym rozwiązaniem do zabezpieczania przestrzeni powietrznej przed wrogimi dronami.


irańskie ministerstwo spraw zagranicznych ostrzegło, że Iran będzie stanowczo reagował na wszelkie działania Izraela przeciwko jego interesom w regionie. “Islamska Republika Iranu udzieli miażdżącej odpowiedzi, która spowoduje żal z powodu jakiejkolwiek agresji lub głupich działań tego reżimu przeciwko interesom naszego kraju w Syrii i regionie.”


palestyński premier Mohammad Sztajjeh zagroził działaniami prawnymi przeciwko firmom wymienionym na czarnej liście Rady Praw Człowieka ONZ firm prowadzących interesy w izraelskich społecznościach w Judei i Samarii. “Opublikowanie bazy danych inwestorów w osiedlach jest krokiem w kierunku ujawnienia osadnictwa i prób jego zalegalizowania, a także wdrożenia międzynarodowych rezolucji, która je odrzuca, zwłaszcza decyzji Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości o niezgodności z prawem żydowskich osiedli wybudowanych na Zachodnim Brzegu , Jerozolimie i Wzgórza Golan, oraz potrzebę zajęcia jasnego stanowiska w ich sprawie. Będziemy ścigać firmy wymienione w raporcie zgodnie z prawem za pośrednictwem międzynarodowych instytucji prawnych i sądów w ich krajach za ich rolę w naruszaniu praw człowieka, i będziemy żądać odszkodowania za nielegalne korzystanie z naszych okupowanych ziem i za prowadzenie działalności gospodarczej na naszych ziemiach bez podporządkowania się palestyńskim prawom i płacenia podatków.” Sztajjeh zaproponował tym firmom rozważenie możliwości przeniesienia swoich fabryk i orzedstawicielstw do miast i wsi Autonomii Palestyńskiej.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.