Uncategorized

Izraelski Eitan gotowy do produkcji seryjnej

 

Mateusz Zielonka

Izraelskie ministerstwo obrony poinformowało o gotowości do rozpoczęcia produkcji seryjnej nowych kołowych transporterów opancerzonych Eitan. Producentem są zakłady Israel Military Industries (IMI), a odbiorcom piechota zmechanizowana wojsk lądowych Sił Obronnych Izraela.


Informacja ta stanowi potwierdzenie informacji ujawnionych w listopadzie 2018 roku. Mówiono wówczas o ustaleniu wstępnej daty rozpoczęcia produkcji seryjnej Eitana, która została wyznaczona na rok 2021. Wozy te zastąpią obecnie używane gąsienicowe transportery opancerzone M113 w kilku wersjach, które są nadal podstawowym typem pojazdu na uzbrojeniu izraelskich pododdziałów zmechanizowanych. Po zakończeniu dostaw na potrzeby Cahalu wóz ma zostać zaoferowany potencjalnym odbiorcom eksportowym.

Pierwsze informacje o prowadzonych pracach nad nowym izraelskim kołowym transporterem opancerzonym zostały ujawnione w maju 2015 roku. Według deklaracji izraelskiego ministerstwa obrony wóz ten ma być najlepiej chroniony w swojej klasie na świecie. Jego konstruktorom miała przyświecać idea wysoce mobilnej i modułowej konstrukcji przy jednoczesnym zachowaniu niskiego kosztu produkcji i eksploatacji. W tym celu przy jego projektowaniu wykorzystywano wiele elementów pochodzących z czołgów podstawowych Merkawa i ciężkich bojowych wozów piechoty Namer. Przy projektowaniu i produkcji transportera duży udział ma także amerykański przemysł zbrojeniowy, który jest głównym kooperantem IMI w pracach nad tą konstrukcją.

Według deklaracji producenta Eitan w bazowej wersji kołowego transportera opancerzonego będzie wyposażony w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z wielkokalibrowym karabinem maszynowym M2 kal. 12,7 mm. W wersji kołowego bojowego wozu piechoty ma to być odpowiednio bezzałogowy moduł wieżowy uzbrojony w armatę automatyczną kal. 30 mm lub 40 mm, sprzężony z nią czołgowy karabin maszynowy kal. 7,62 mm, a także opcjonalnie wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych.

W styczniu br. izraelska armia zakupiła od koncernu Elbit Systems nieujawnioną liczbę systemów Iron Fist, które mają trafić na wyposażenie wozów Eitan. To system aktywnej ochrony pojazdów typu hard-kill opracowany przez Israel Military Industries i produkowany przez Elbit Systems. Rozwiązanie to występuje w dwóch podstawowych wersjach: ciężkiej i lekkiej. Lżejsza wersja o nazwie Iron Fist-Light Configuration (IF-LC) może zwalczać wszelkie typy zagrożeń z wyłączeniem amunicji czołgowej, waży ok. 250 kg i jest przeznaczona dla lżejszych wozów bojowych (w tym właśnie kołowych).


https://defence24.pl/izraelski-eitan-gotowy-do-produkcji-seryjnej

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.